Pomalejší inflace v Británii zastavila růst libry

Inflace (index CPI) v Británii v dubnu zpomalila, když meziročně vzrostla jenom o 0,3 procenta. Analytici čekali, že index spotřebitelských cen (CPI) zopakuje růst z března a udrží se na půl procentu. Cenová hladina klesla na ostrovech  prvně od loňského září. Jádrový index CPI očištěn o volatilní ceny potravin, tabáku, energií a jídla v dubnu meziročně posílil o 1,2 procenta, trh čekal o 0,2 procenta vyšší číslo.

Pomalejší růst inflace zastavil ranní posilování britské libry. Sterling mířil od rána nahoru po výsledcích průzkumu veřejného mínění ohledně Brexitu. Průzkum vykonán agenturou ORB ukázal, že 55 procent dotázaných Britů by hlasovalo v referendu za setrvání v EU a jenom 40 procent by hlasovalo za Brexit. Zbytek dotázaných je stále nerozhodnutých a neví, za kterou variantu by hlasovali v referendu 23. června.

Odpoledne nás čekají data inflace z USA (CPI), nová stavební povolení v USA, počet započatých staveb v USA, průmyslová výroba a využití amerických výrobních kapacit. Na Novém Zélandu se bude konat aukce mléka.

Britská libra zastavila růst proti USD na klíčové hodnotě odporu 1,4520, kde se na 4hodinovém grafu vytvořila svíčková formace s delším horním knotem, což naznačuje konec převahy býků nad medvědy.  Důležitost této hodnoty zvýrazňují šipky, která ukazují, kolikrát se GBP/USD na této úrovni odporu zastavil a nedokázal ji překonat. Odpoledne budou na tomto měnovém páru klíčová data inflace z USA. Pokud pozitivně překvapí, lze čekat, že se růst GBP/USD na 1,4520 definitivně zastavil a bude následovat oslabení libry proti americkému dolaru. 

Autor: Investplanet a Michala Moravcová
Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy