Politika USA vůči Číně se po volbách nemění

Včera proběhly ve Spojených státech volby a podle očekávání v Senátu většinu udrželi republikáni. Vesměs však zvítězili demokraté, když obsadili Sněmovnu reprezentantů a také v guvernérských volbách dokázaly připravit republikány o čtyři státy. Výsledky voleb mohly ovlivnit politiku Spojených států v zásadních otázkách jako např. v zahraniční politice. Pod drobnohledem tak byly především obchodní vztahy USA a Čínou a probíhající obchodní válka. Spojené státy zaujaly tvrdý postoj také vůči ostatním mocnostem jako je EU a ostatní.

Volby v USA byly dlouho očekávány a politika Donalda Trumpa se dosud odvíjela právě od očekávání výsledků. Volby měly dostatečný potenciál změnit způsob, jak bude moct Trump dosáhnout svých domácích cílů, obchodní politika už země tolik zasažena nebyla. Trumpova politika „America First“ se s největší pravděpodobností výrazně neodchýlí od současného kurzu, ačkoliv Sněmovnu representantů ovládli demokraté. Kongres v USA má dvě rovnoprávné komory skládající se právě ze Senátu a Sněmovny reprezentantů, přičemž zákony navrhuje každá z obou stran a platí jen po schválení oběma komorami. Senát ovládli opět republikáni, tudíž se prostor pro překvapení zmenšuje.

Co se týče obchodu a obchodní politiky Spojených států jsme na tom stejně, ne-li hůř v případě sporu mezi USA a Čínou. Jak demokraté, tak republikáni podporují tvrdší postoj k obchodu s Čínou a krádežím duševního vlastnictví. Výsledkem je podpora prezidenta v otázkách obchodní politiky a tlaku na Peking ke snížení obchodního deficitu. „Demokraté jsou tradičně více protekcionistickou stranou, zatímco Trumpovi republikáni jsou extrémně jestřábí ve všem, co se týká Číny“, řekl David Adelman.

Pokud by americká ekonomika začala trpět kvůli dopadům obchodní války, kongres by mohl mít problém a bude to chtít začít řešit s Bílým domem. Pokud by Trump chtěl zavést cla proti Evropské unii nebo opustit Světovou obchodní organizaci (WTO), demokraté by mohli chtít intervenovat. Dosavadní obchodní politika Spojených států není pro demokraty nutně kritickým problémem, nicméně je nepravděpodobné, že by podpořili obchodní válku s tradičními spojenci jako je EU. Také vystoupení země z WTO by neobdrželo příliš velkou podporu ze strany demokratů. Výsledky voleb mírně uvolňují napětí, což by primárně měly zaregistrovat evropské automobilky, které byly hlavním cílem Trumpových tarifů na evropské dovozy.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

16.11.2018

12:09

Po úterním výprodeji, kdy ropa ztratila více, jak 4 dolary za pouhou jednodenní seanci se nyní snaží býci umazat alespoň část ztrát, které jsou již poměrně velké. Pokud však vezmeme v potaz akci a následnou reakci, nelze očekávat začátek silnějšího růstového trendu. 

Podrobnosti

16.11.2018

10:00

Včerejší seance zachvátilo poměrně divoké obchodování s výrazně zvýšenou volatilitou. Akciové indexy uzavřely nakonec v zisku a dokázaly tak vymazat ztráty, které nabraly po většinu dne. Ropě se daří pokračovat v mírném růstu, ztráty jsou však stále velké.

Podrobnosti

15.11.2018

16:43

Čtvrteční seance se opět točila především kolem britské libry, která výrazně ztrácela kvůli novinkám o brexitu. Druhý den po sobě se snaží stabilizovat ropa a umazat výrazné ztráty. Akciové indexy s otevřením americké seance pokračují v korekci.

Podrobnosti