Politika USA vůči Číně se po volbách nemění

Včera proběhly ve Spojených státech volby a podle očekávání v Senátu většinu udrželi republikáni. Vesměs však zvítězili demokraté, když obsadili Sněmovnu reprezentantů a také v guvernérských volbách dokázaly připravit republikány o čtyři státy. Výsledky voleb mohly ovlivnit politiku Spojených států v zásadních otázkách jako např. v zahraniční politice. Pod drobnohledem tak byly především obchodní vztahy USA a Čínou a probíhající obchodní válka. Spojené státy zaujaly tvrdý postoj také vůči ostatním mocnostem jako je EU a ostatní.

Volby v USA byly dlouho očekávány a politika Donalda Trumpa se dosud odvíjela právě od očekávání výsledků. Volby měly dostatečný potenciál změnit způsob, jak bude moct Trump dosáhnout svých domácích cílů, obchodní politika už země tolik zasažena nebyla. Trumpova politika „America First“ se s největší pravděpodobností výrazně neodchýlí od současného kurzu, ačkoliv Sněmovnu representantů ovládli demokraté. Kongres v USA má dvě rovnoprávné komory skládající se právě ze Senátu a Sněmovny reprezentantů, přičemž zákony navrhuje každá z obou stran a platí jen po schválení oběma komorami. Senát ovládli opět republikáni, tudíž se prostor pro překvapení zmenšuje.

Co se týče obchodu a obchodní politiky Spojených států jsme na tom stejně, ne-li hůř v případě sporu mezi USA a Čínou. Jak demokraté, tak republikáni podporují tvrdší postoj k obchodu s Čínou a krádežím duševního vlastnictví. Výsledkem je podpora prezidenta v otázkách obchodní politiky a tlaku na Peking ke snížení obchodního deficitu. „Demokraté jsou tradičně více protekcionistickou stranou, zatímco Trumpovi republikáni jsou extrémně jestřábí ve všem, co se týká Číny“, řekl David Adelman.

Pokud by americká ekonomika začala trpět kvůli dopadům obchodní války, kongres by mohl mít problém a bude to chtít začít řešit s Bílým domem. Pokud by Trump chtěl zavést cla proti Evropské unii nebo opustit Světovou obchodní organizaci (WTO), demokraté by mohli chtít intervenovat. Dosavadní obchodní politika Spojených států není pro demokraty nutně kritickým problémem, nicméně je nepravděpodobné, že by podpořili obchodní válku s tradičními spojenci jako je EU. Také vystoupení země z WTO by neobdrželo příliš velkou podporu ze strany demokratů. Výsledky voleb mírně uvolňují napětí, což by primárně měly zaregistrovat evropské automobilky, které byly hlavním cílem Trumpových tarifů na evropské dovozy.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

19.04.2019

08:07

Aktuální, ručně vyznačené, cenové hladiny na GBP/USD pro dnešní den.
Podrobnosti

18.04.2019

17:18

Fundament v Evropě se nadále zhoršuje poté, co dnes dopoledne byly zveřejněny PMI členský státu eurozóny. Především nálada ve výrobním sektoru se nelepší a pod tlak se dostává euro.

Podrobnosti

18.04.2019

10:06

Akciové indexy zkorigovaly zisky za 2 týdny a index S&P 500 se již obchoduje pod úrovní 2900. Měnový pár EURUSD se stále neodhodlal na ani jednu stranu od úrovně 1.13. Ropa WTI odevzdala úterní zisky a vrátila se pod 64 dolarů.

Podrobnosti