Podívá se euro pod letošní minima?

Ve čtvrtek zasedala ECB, která ponechala podle očekávání sazby beze změny, a důležité bylo, zda začne komunikovat ukončení kvantitativního uvolňování. Nakonec změnila rétoriku ohledně sazeb i konce kvantitativního uvolňování, což dostalo pod výrazný prodejní tlak evropskou měnu. Rétoriku ECB upravila tak, že nyní bude kvantitativní uvolňování pokračovat do konce září o objemu 30 mld. EUR a od října se sníží objem nákupů aktiv na 15 mld. EUR, který bude pokračovat do konce letošního roku. Od roku 2019 pak bude ECB držet bilanci nakoupených aktiv a používat aktiva na refinancování aktiv stávajících. Rétorika ohledně úrokových sazeb se navzdory signálům nijak nezměnila a úrokové sazby by měly zůstat na současných úrovních ještě dlouho po ukončení kvantitativního uvolňování, pravděpodobně do léta příštího roku.

V porovnání s včerejším zasedáním FEDu a jeho velmi uvolněnou měnovou politikou začala evropská měna výrazně ztrácet a nedočkala se tedy pozitivnějšího stimulu, který byl před zasedáním ECB očekáván. Právě rozdíl v mnohokrát opakovaném úrokovém diferenciálu mezi Evropou a USA, který se nyní ještě rozšířil, nebo mezi měnovou politikou ECB a FEDu by mohl nyní nastartovat další vlnu výprodejů na páru EURUSD. FED na svém středečním zasedání vyslal jasný jestřábí signál, když zvýšil úrokové sazby a dokonce upravil výhled pro sazby, z kterého lze vyčíst, že do konce roku přijde ještě dvojí zvýšení. Pro apreciaci amerického dolaru vůči euru hovoří i rostoucí inflace, silný trh práce s tím rostoucí mzdy nebo postupné zbavování se dolarové likvidity, přičemž ECB má v plánu pumpovat eura do ekonomiky až do konce roku. Samotný stav evropské ekonomiky se od začátku roku výrazněji zhoršil, ačkoliv tomu ECB nepřikládá velkou váhu a hlavním viníkem je podle nich silná srovnávací základna z minulého roku a fakt, že expanze dosáhla pravděpodobně ve čtvrtém kvartálu 2017 svého vrcholu. Naopak ekonomika v USA zařadila na vyšší rychlost a společně s fiskálními stimuly v podobě daňové reformy dohání tak za minulý rok silnější hospodářský růst v Evropě.

Americký dolar však mohou některá rizika držet trochu zkrátka, například daňová reforma může mít na dolar negativní vliv. Na dolaru můžeme také pozorovat jeho překoupenost, ta je poměrně dobře rozpoznatelným faktorem pouhou technickou analýzou. Z fundamentálního hlediska je rizikem již zmíněná nově zavedená daňová reforma, která sice zvýší zisky firem, a s tím by měly růst ceny jejich akcií. Na druhou stranu budou chybět peníze do státního rozpočtu, který již tak dosahuje obrovského schodku. Samotný schodek by se tak mohl rozrůst až na 1,5 bilionů dolarů. Rozšiřování schodku fiskálními stimuly se tedy může ukázat jako další systematické riziko, které brzdí americký dolar. Další riziko mohou být různé obchodní války, které rozpoutává Donald Trump, ty totiž s nadsázkou mohou izolovat Spojené státy od zbytku světa. Rozšiřující se schodek zahraničního obchodu také hraje svou roli, ten se nicméně snaží Trump zmírnit svou velmi agresivní zahraniční politikou. Konec konců dnes ráno byla zveřejněna zpráva, že Donald Trump rozhodl o clech na čínské dovozy v hodnotě 50 mld. dolarů. Konkrétní seznam zboží by mohla americká administrativa představit během dnešní seance a jejich aktivaci může USA odložit o 30 dní, pokud bude chtít pokračovat ve vyjednáváních s Čínou. Očekává se, že Čína zavede odvetná cla na dovoz amerických výrobků, tudíž lze opět mluvit o staronovém riziku na finančních trzích kolem obchodních válek mezi USA a Čínou a dolar to nemusí přivítat s otevřenou náručí.

Aktuální dění na euru, ale i ostatních měnách, které si včera prošly výrazným výprodejem, vypovídá o aktivitách velkých bank a institucích, které jsou v podstatě hybnou silou na trzích. Po razantním výprodeji, kdy medvědi stlačili cenu velmi blízko letošnímu minimu, se zhmotnila „buy the dip“ mentalita a opět začali být aktivní kupci. Fundamentální miska vah však převažuje výrazně na stranu amerického dolaru a z dlouhodobého hlediska by se to mělo projevit právě na měnovém páru EURUSD, který by měl v nejbližší době testovat dosavadní letošní low.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

25.06.2019

09:14

Zemní plyn je z delšího časového rámce na zajímavé supportní úrovni.

Z týdenního časového rámce se nacházíme na supportu tvořeném patternem „zavření Single“. Jedná se o vyplnění prostoru mezi high první a low třetí svíčky patternu.

Podrobnosti

24.06.2019

08:00

Z technických důvodů nebude tento týden zveřejněn pořad Benchmark, který informuje o událostech z ekonomiky a finančních trhů. Proto Vám přinášíme souhrn těch nejdůležitějších událostí nadcházejícího týdne. 

Podrobnosti

24.06.2019

07:27

Aktuální, ručně vyznačené, cenové hladiny na GBP/USD pro dnešní den.

Podrobnosti