Po volbách pokračuje sterling v poklesu

Britská libra dnes pokračuje v klesajícím trendu, který započala po výsledku předčasných parlamentních voleb. Chybějící politická většina v parlamentu zvyšuje ekonomickou nejistou v zemi a postavení Británie v jednáních o brexitu. Britská libra dnes ztrácí proti USD 0,5 procenta a obchoduje pod významnou úrovní podpory a kulatým číslem 1,2700. Sterling rovněž ztrácí 0,6 procenta proti euru a dnes se obchoduje na ceně 0,8837. Průzkumy ukazují na pokles podnikatelské důvěry po výsledku voleb a na nepřipravenost firem na změny v migrační politice. Formální rozhovory o vystoupení Velké Británie z Evropské unie začnou během příštího týdne. Vláda bude příští pondělí jednat o politickém programu a královna Alžběta II. přednese svůj projev v nově zvoleném parlamentu.

Francouzské prezidentské volby skončily o víkendu výborným výsledkem pro Emanuele Macrona. Jeho strana Vpřed získala 1/3 hlasů, což mu zajišťuje nadpoloviční většinu křesel v 577 místním parlamentu. 2. kolo voleb, které se bude konat v neděli, by mělo vítězství strany potvrdit. A naopak italské euroskeptické Hnutí 5 hvězd ztratilo o víkendu v místních volbách několik mandátů, což snižuje politickou nejistou v Evropě a je dobrou zprávo pro euro i eurozónu

Mněový pár GBP/USD se v pondělí propadl pod Fibonacciho úroveň podpory 38,20 a kulaté číslo 1,2700. Pokud libra uzavře dnešní den pod touto významnou úrovní, pak ji pravděpodobně čeká série výprodejů, která ji může dohnat až na letošní minima. 

Autor: Michala Moravcová, analytik BOSSA

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy