Po Brexitu první technická formace: Analýza EUR/USD

Brexit způsobil na finančním trhu zmatek a rozsáhle pohyby finančních aktiv. Trvalo proto několik hodin, kým se trh stabilizoval a začal tvořit technické formace. Hlavní měnový pár EUR/USD po pátkovém výprodeji konsoliduje na hodinovém grafu v trojúhelníkové formaci. Čekáme na směr proražení technické formace, což měnovému páru naznačí další cestu.  

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v červnu vzrostla nečekaně silně a dosáhla osmiměsíčního maxima, ukázal v úterý průzkum skupiny Conference Board. Index stoupl na 98 bodů z nepatrně revidovaných 92,4 bodu za květen. Analytici očekávali zvýšení ukazatele jen na 93,3 bodu z původně uváděných 94,6 bodu za předchozí měsíc.

Růst americké ekonomiky v prvním kvartále 2016 zpomalil ve srovnání s koncem roku 2015, ale ne tak prudce, jak se původně odhadovalo. HDP v období od ledna do března stoupl na roční bázi o 1,1 procenta, zatímco údaje před měsícem (druhé měření) uváděly růst o 0,8 procenta. Ve srovnání s rychlým odhadem z konce dubna (první měření) pak byl HDP kladně revidován dokonce o 0,6 procentního bodu výš. Pro srovnání ve čtvrtém kvartále americká ekonomika rostla tempem 1,4 procenta.

Vyskytují se navíc známky, že ekonomika ve druhém čtvrtletí opět nabrala na tempu, když v dubnu i květnu rostly maloobchodní tržby a prodeje domů. Výdaje podniků však nadále zadrhávají a zpomalil růst nových pracovních míst (NFP).

V prvním čtvrtletí ekonomický růst brzdily silný dolar a vlažná globální poptávka, dále snaha podniků omezovat přebytek zásob a také nízké ceny ropy, které vedly k hlubokým škrtům výdajů do nových zařízení.

Michala Moravcová


Nejnovější analýzy