Pátek v duchu NFP, co přineslo zasedání ČNB, analýza eura

Dnes je pro trhy klíčová jenom jedna informace, a to jak se dařilo v dubnu americkému trhu práce. Kromě hlavního čísla, počtu nových vytvořených pracovních míst mimo zemědělský sektor (NFP) je důležitá i informace o vývoji neboli růst mezd. Aktuálně finanční trh kalkuluje, že existuje jenom 13 procentní pravděpodobnost na zvýšení úrokových sazeb na zasedání Fedu v červnu. Očekávání dnešního výsledku jsou trochu nervózní, když předskoskan, tedy počet nově vytvořených pracovních míst ze soukromého sektoru (ADP) ve středu ukázal, že bylo v dubnu v USA vytvořeno jenom 156 000 nových pracovních míst. Stejným zklamáním byla i čtvrteční zpráva o vyšším počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Pro americký dolar je důležité nejen samotné číslo NFP, ale i to aby investoři začali oceňovat s větší pravděpodobností zvýšení úrokových sazeb v USA v letošním roce.

Americké burzy ve čtvrtek odevzdaly předchozí zisky a ukončily obchodní den beze změn. Index Dow Jones přidal 0,1 procenta na 17 660,71 bodu, širší index S&P 500  stagnoval na 2050,63 bodu a technologický Nasdaq stoupl o 0,2 procenta na 4717,094 bodu.

Bankovní rada České národní banky (ČNB) včera na svém včerejším zasedání ponechala  měnovou politiku beze změn a podržela hlavní úrokovou sazbu poblíž nuly. Hlavní dvoutýdenní repo sazba zůstala na 0,05 procenta, kde stojí od listopadu 2012. Intervence proti koruně, tak aby ji udržovala banka poblíž hladiny 27 za euro pokračují.

ČNB je stále připravena posunout úroveň svého kurzového závazku na slabší úroveň, pokud by mělo dojít k systematickému poklesu inflačních očekávání.  Banka v této souvislosti  vydala slabší inflační prognózu. Bankovní rada neukončí používání kurzového závazku jako nástroje měnové politiky dříve než v roce 2017 s tím, že exit očekává v polovině roku. ČNB včera také diskutovala o případném využití negativních úrokových sazeb.

Dlouhodobou politiku centrální banky také ovlivní očekávaná výměna až čtyř ze sedmi členů bankovní rady, která začne v červnu, kdy končí druhý šestiletý mandát guvernérovi Singrovi a první období členu rady Kamilu Janáčkovi, a skončí příští rok v únoru, kdy vyprší první mandát Lubomíru Lízalovi a druhý mandát Pavlu Řežábkovi.

ČNB v prezentaci prognóza dále uvedla, že v příštích měsících čeká inflaci poblíž nuly nebo dokonce mírně v záporu, a její návrat k dvouprocentnímu inflačnímu cíli v polovině roku 2017. V nové prognóze ČNB také snížila výhled letošního růstu české ekonomiky na 2,3 procenta z dosavadních 2,7 procenta, zejména kvůli nižšímu čerpání evropských fondů. Výhled pro rok 2017 banka zvýšila na 3,4 procenta ze 3,0 procenta.

Zajímavý je týdenní graf měnový index eura (BOSSA EUR). Před daty NFP připomíná týdenní svíčka reverzní formaci shooting star. Zajímavé bude proto sledovat, zda se  změní tvar svíčky po datech NFP a následně zavírací cenu v 22:00. Nicméně , když se potvrdí svíčková formace shooting star, pokles eura bude pravděpodobnější.

.Autor: Michala Moravcová


Nejnovější analýzy