Páteční seance patřila silnému euru a slabému dolaru

Páteční seanci nečekaně ovládlo euro. To dokázalo navázat na páru EURUSD na čtvrteční seanci a zpevňovalo až nad úroveň 1,21, nad kterou zároveň dokázalo uzavřít. Nic na tom nezměnil ani lehce pozitivní fundament pro dolar, kde meziroční jádrová inflace rostla na 1,8%. Ani na ostatních trzích nedokázal dolar realizovat žádné větší zisky.  Na posilování eura navázala další evropská měna a to Britská libra, která využila i slábnoucího dolaru a nyní již obchoduje na páru GBPUSD nad úrovní 1,37. Euru pomohly také zprávy z Německa, kde vyjednavači unie CDU/CSU a SPD dosáhli podle německých médií zásadního průlomu v rozhovorech o nové německé vládě. Žádný další fundament páteční seance nepřinesla a byli jsme tedy svědky spíše slábnoucího dolaru a v posledních dnech tradičního posilování komoditních měn. Akciové indexy zpevňovali své pozice a udržely si rostoucí sentiment.

Dnešní seance bude na data výrazně chudší. V 11:00 stojí za pozornost snad jen obchodní bilance v eurozóně, ale nejedná se o data, která by měla změnit dosavadní pozitivní sentiment na euru.

Slábnoucí dolar spolu s posilujícím eurem pomohl k růstu i libře. Pár GBPUSD si začátkem pondělní seance zatím drží své zisky a bude zajímavé sledovat reakci na předchozí razantní růst. Během dnešní seance bez významného fundamentu, lze tedy očekávat spíše pohyb v rotaci bez dalšího výrazného trendu.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

18.01.2019

09:59

Akciové trhy ovládl optimismus kolem obchodní války mezi USA a Čínou. Na zprávy reagovaly pozitivně na devizových trzích také rizikovější měny, jako australský dolar a rizikovější aktiva včetně ropy.

Chci číst

17.01.2019

17:04

Nejednoznačná seance na devizových trzích prozatím vyznívá spíše pro americký dolar, který je na většině z měnových párů silnější. Akciové trhy v USA zůstávají i přes probíhající výsledkovou sezonu beze změny. Včerejší pokles amerických ropných zásob ropě nepomohl a ta dnes ztrácí.

Podrobnosti

17.01.2019

10:02

Klidnějšího průběhu včerejší seance dokázala využít pouze americký dolar, který mírně zpevnil. V pozvolných ziscích pokračoval také akciový trh, zatímco ropa po nadprůměrně volatiltní seance udržela své zisky nad 52 dolary.

Podrobnosti