Oslabení ceny ropy po zasedání OPEC

Americké akciové indexy S&P 500 a Nasdaq včera zavřely na čerstvých historických maximech, když akcie navázané na spotřebu vzrostly po silných výsledcích maloobchodních řetězců. Index S&P 500 stoupl o 0,4 procenta a uzavřel na nových rekordních hodnotách 2 415,07 bodu. Technologický Nasdaq přidal 0,7 procenta a rovněž uzavřel na nové rekordní hodnotě 6 205,257 bodu. Index Dow Jones posílil o 0,3 procenta na 21 082,95 bodu. Od historického maxima z 1. března jej dělilo necelých 90 bodů. Dnes budou indexy reflektovat výsledky druhého měření amerického HDP za první čtvrtletí. Pokud čísla ukážou na silnější ekonomický růst než první měření, lze čekat další posílení akcií.

Britská libra dnes klesla na nejnižší hodnotu za poslední dva týdny, když první předvolební průzkum po útoku v Menchestru ukázal na rostoucí preference Labouristů v parlamentních volbách. Podle průzkumu, který vykonala společnost YouGov by ve volbách 8. června získali konzervativci vedení Theresou Mayovou 43 procent hlasů a Labouristi 38 procent hlasů, což je o 3 procenta více než v průzkumu provedeným před týdnem.

Cena ropy se včera nakonec po zasedání zemí OPEC propadla. Na zprávy ohledně prodloužení doby, po níž budou platit limity těžby, totiž reagovala již několik dní předem. Země OPEC chtějí snížením produkce dosáhnout snížení světových zásob. Cílem by měla být úroveň 5letého průměru. To by se mohlo povést, pokud USA nezačnou zásobovat trh dodatečnou nabídkou ropu z břidlic. Čím bude cena ropy vyšší, tím budou Spojené státy více motivované zvyšovat produkci.  Vzhledem k tomu, že Saúdská Arábie a Rusko informovaly o záměru podložení dohody o omezení těžby týden před zasedáním, investoři včera potřebovali k udržení rostoucího tempa nové cenotvorné informace. Ty včera ze zasedání nepřišly, a proto cena ropy zamířila dolů. Spolu s ní klesly i komoditní měny.

Cena ropy se včera udržela v klesajícím kanálu, když se odrazila od horné hrany a zamířila dolů. Dnes dále pokračuje v pohybu v klesajícím kanálu. Pokud klesne pod podporu, kterou představuje Fibonacciho hodnota 23,60, pak lze očekávat testování dolní hrany kanálu, což by se mohlo projevit na oslabení měnového páru USD/CAD, který jsme analyzovali včera.

Autor: Michala Moravcová, analytik BOSSA

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy