OPEC zvýšil produkci o 1 mil. bp/d, Erdogan obhájil prezidentský mandát

Konec minulého týdne a víkendové události přinesly na finanční trhy nové zprávy, které by mohly promluvit do vývoje v následujících týdnech a měsících. V pátek odpoledne byla zveřejněna data květnové inflace v Kanadě. Konkrétně meziročně inflace v Kanadě zůstala beze změny na 2,2%, ačkoliv většinové očekávání bylo, že inflace zrychlí na 2,5%. Jádrová inflace v květnu dokonce meziročně klesla z 1,5% na 1,2%. Meziměsíční přírůstek spotřebitelských cen rostl pouze o 0,1%, přičemž se očekával nárůst o 0,4%. Konkrétně klesaly ceny za bydlení a vybavení domácností, společně s cenami za oblečení, které klesly za květen o 0,8%. Výraznější nárůst pak zaznamenala rekreace a vzdělávání, to především díky blížícím se letním měsícům. Energie rostly za květen o 1,4%, tudíž efekt vyšší ceny ropy zahrnut byl. Inflace pohybující se poblíž 2% cíle, ale ne výrazně nad ním, společně s horšími daty maloobchodních prodejů, které klesly o 1,2%, způsobily, že kanadský dolar je nejslabší od června minulého roku. Kanadská centrální banka zvedla základní úrokovou sazbu od července 2017 třikrát a většina investorů očekávala, že přijde další zvýšení na příštím zasedání 11. července. Konkrétně se pravděpodobnost zvýšení sazeb pohybovala na 70% a po zveřejnění výsledků inflace klesla na 50%.

OPEC

V pátek také zasedal OPEC spolu se svými spojenci a měly se domluvit na dalším postupu ohledně produkčních škrtů. Produkci chtělo Rusko společně se Saudskou Arábií zvýšit o 1,5 mil. barelů denně, přičemž byl proti Irán, Venezuela nebo Libye, kde se nedařilo naplňovat produkční limity a případné zvýšení produkce by znamenalo, že se s jejich ropou moc nepočítá a s menší produkcí jsou jejich jedinou nadějí vysoké ceny ropy. Nakonec iránský ropný ministr ustoupil a souhlasil s menším navýšením ropy o 1 mil. barelů, což například v případě Ruska mělo znamenat zvýšení produkce o více jak 200 000 barelů denně. To je velmi pozitivní impuls pro trh s ropou, jelikož jí hrozilo výraznější navýšení produkce. Navýšení o 1 mil. barelů denně možná ani nedokáže držet krok s poptávkou, pokud se bude výpadek z Venezuely prohlubovat a americké sankce částečně pohltí produkci ropy z Iránu.

Turecké volby

V neděli proběhly v Turecku prezidentské volby. Svůj mandát podle očekávání obhájil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a prohlásil se za vítěze nedělních prezidentských voleb. Po sečtení téměř 100% hlasů získal nadpoloviční většinu 52%, která mu pohodlně zajistila vítezství. Erdogan společně s obhájením mandátu získává posílení svých pravomocí díky změnám ústavy, zároveň vyzval své oponenty, aby výsledky nezpochybňovali. Pro finanční trhy je výsledek voleb důležitý především kvůli vývoji na turecké liře, která zůstává i přes dvojitý zásah centrální banky pod prodejním tlakem. Erdogan je spojován se začínající měnovou krizí, jelikož je odpůrcem vyšších úrokových sazeb, kdy turecká lira výrazně ztrácí, navzdory vysoké inflaci. S nově získanými pravomocemi bude moci zasahovat i do dění centrální banky, což lze v nejbližších týdnech očekávat. Zemi tedy hrozí autokratický režim, který Erdogan svou politikou evidentně prosazuje.

Dnešní seance nenabídne žádné fundamenty, které by měly ovlivnit vývoj na finančních trzích. Kdykoliv se však může objevit nová zpráva ohledně obchodních válek. V 16:00 bude zveřejněn počet nově prodaných domů v USA.

Solidní fundamentální základy si udržel trh s ropu. Ta by nyní mohla atakovat klidně ještě vyšší úrovně, ačkoliv Čína, USA a Indie volaly po větším zvýšení produkce, jelikož vysoká ceny ropy jim brání v hospodářském růstu v původním tempu. Z technického hlediska je pozitivní, že se ropa dostala nad trendovou linii a zároveň vytvořila nové vyšší high.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

20.07.2018

15:13

Dnes odpoledne v 14:30 byly zveřejněny výsledky kanadského růstu inflace. Úvodem nutno podotknout, že kanadský dolar čekal na výsledky jako na slitovaní, což je patrné ze samotné reakce trhu. Kanadský dolar na měnovém páru USDCAD od začátku dnešní seance vytvořil rozpětí 50 pips.

Chci číst

20.07.2018

11:38

Během včerejší seance na trhy dorazilo pouze velmi málo fundamentů, tudíž si trhy prošly poměrně klidnou seancí. Z makroekonomických zpráv stojí za zmínku pouze maloobchodní prodeje v Británii, které nečekaně klesly o 0,5%, ačkoliv se očekával lehký růst o 0,1%.

Chci číst

19.07.2018

16:01

Dnešní poměrně slabší seanci na fundamentální zprávy opět ovládl americký dolar. Na všech měnových párech je dominantnější měnou a jeho vývoj se nadále promítá do vývoje na drahých kovech, které zůstávají pod prodejním tlakem.

Podrobnosti