OPEC se domluvil na snížení těžby, posilují komoditní měny, bezpečný přístav jen oslabuje

Wall Street ve středu smazal počáteční ztráty a uzavřel růstem poté, co dohoda kartelu OPEC o omezení těžby vyhnala vzhůru ceny ropy a převážila nad nervozitou z těsného souboje o Bílý dům. Americké akciové indexy tahaly nahoru hlavně energetické tituly. Index Dow Jones ve středu vzrostl o 0,6 procenta na 18 339,24 bodu, širší index S&P 500 posílil o 0,5 procenta na 2171,37 bodu a technologický Nasdaq přidal 0,2 procenta na 5318,55 bodu.

Investoři celé měsíce nechávali stranou prezidentské volby, které se ve Spojených státech konají 8. listopadu. Nejistota ohledně jejich výsledku však začala tento týden vystupovat do popředí po první pondělní televizní debatě mezi Donaldem Trumpem a Hillary Clintonovou.

Skupina OPEC se včera dohodla na snížení objemu těžby poprvé od roku 2008. Cena ropy WTI ve středu vyskočila až o 6 procent na třítýdenní maximum 47 USD za barel. Organizace zemí vyvážejících ropu na schůzce v Alžíru dosáhla dohody o omezení produkce na 32,5 až 33,0 milionu barelů denně, což představuje redukci produkce o 0,7 – 2,2 procenta. Zatím není určeno, o kolik by měla snížit produkci každá země. Tato otázka by měla být předmětem diskuze na setkání producentů v listopadu. Na toto setkání bude pozváno i Rusko, které není členem OPEC, nicméně řadí se mezi světové těžební ropné velmoci.

Z domluvy profitují kromě ropy i měny navázané na tuto komoditu, a to kanadský dolar a norská koruna. Analýzu kanadského dolaru proti euru (EUR/CAD) naleznete zde. Ačkoliv dnes přichází na finanční trhy vystřízlivění a ropa stejně tak i CAD a NOK korigují své předchozí zisky, stále jsou tyto měny o 1 procento výš, než byly před zprávou o dohodě o snížení produkce.

Na druhé straně vzhledem k tomu, že rostou komoditní měny považovány za riziková aktiva, oslabuje bezpečný přístav japonský jen. Měnový pár USD/JPY dnes posiluje o 1,1 procenta na hodnotu 101,75, nejvýše od 21. září. Trh opět preferuje „carry trade“, z čehož benefituje australský dolar. AUD/USD vyskočil na 3týdenní maxima 0,7711.

Britská libra ve středu oslabila, když členka bankovní rady Shafik řekla, že centrální banka bude muset v určitém okamžiku dále uvolnit měnové podmínky. Tento krok bude záviset na ekonomických datech, nicméně ona by preferovala uvolnění raději s předstihem. Shafik trhům připomněla, že další snížení úrokových sazeb je ve hře, nicméně předtím si podle všeho budeme muset počkat ještě na několik makroekonomických dat, která nabídnou lepší obrázek o britské ekonomice. 

Novozélandský dolar (NZD/USD) na denním grafu protnul rostoucí trendovou linii směrem dolů, čímž si otevřel prostor pro pokles. Aktuálně zápasí s první Fibonacciho úrovní návratnosti 23,60, přičemž prvním cílem by mohla být Fibo hodnota 38,20, ideálně až 61,80 jako profit target 2. 

Autor: Michala Moravcová

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy