OKEM ANALYTIKA - sterilní spory...

Od srpna probíhá v Kongresu boj mezi demokraty a republikány o podobu čtvrtého fiskálního balíčku. Strany se nemohou dohodnout na výši a cílech utracených částek a je malá šance na dosažení dohody v situaci, kdy vzájemné rozpory a nepřátelství jen rostou - to jsou obvinění týkající se listopadových voleb. V takové situaci způsobil velkou nervozitu signál, že ministerstvo financí chce ze zřejmých důvodů převzít od Fedu prostředky, které jsou součástí podpůrných programů zahájených na jaře. A bez ohledu na to, že možná má Steven Mnuchin pravdu v přesvědčení, že je lepší použít tyto prostředky ve formě grantů v tzv. partnerství veřejného a soukromého sektoru, aby společnosti nemuseli zhoršovat své dluhové parametry. Problémem však je důvěra. Pravidla a podmínky stanovené politiky mají tendenci být variabilnější než pravidla stanovená centrální bankou. To je zvláště důležité v situaci, kdy má být vláda v Bílém domě převzata jinou politickou možností, která může mít mírně odlišné priority.

Trhy však rádi věří v kompromisy a ty jsou v podnikání a politice vždy výnosnější než nadměrný radikalismus. Neočekávejme, že nit sporu mezi Mnuchinem a Powellem bude pokračovat. Tématem příštího týdne mohou být negativní statistiky COVID v USA, i když je možné, že jsme blíže k bodu obratu, a téma omezení zavedených státními orgány již bylo do značné míry zaneseno.

V Evropě máme podobné spory jako v USA a zde je víra v kompromisy vysoká. Mluvím jak o tématu brexitu, tak o vetování rozpočtu EU, které je v posledních dnech živé. Nemá smysl jít příliš daleko do nuancí politických jednání trhů, pokud se nezačnou nebezpečně napínat v průběhu času...

 

ZDROJ: www.bossafx.pl 

Autor: DM BOŚ / Marek Rogalski

UPOZORNĚNÍ: Informace v tomto článku slouží pouze ke studijním účelům a v žádném případě nejde o investiční doporučení.


Nejnovější analýzy

30.11.2020

16:39

EURUSD oťukává hladinu 1,2000

Pondělí přináší slabší dolar, ale změny nejsou velké.....
Chci číst

30.11.2020

15:25

Před otevřením v USA

Futures na americký index naznačují potenciální otevření blízko pátečnímu close.

Chci číst

30.11.2020

13:34

USDCNH - stabilní navzdory lepšímu PMI

Výpočty čínských indexů PMI za listopad vydané přes noc pozitivně překvapily, ale nepodařilo se mu posílit (jüan) vůči americkému dolaru, který je dnes v nastavení více měn slabší.

Chci číst