OKEM ANALYTIKA - Nudný den bez amerického kompasu

Dny jako dnešní pondělí dávají investorům více času na přemýšlení o tom, co dělat dál, protože nepředpokládám, že by někdo o víkendu intenzivně přemýšlel o finančních trzích.

Mluvíme o obdobích, kdy máme v USA dovolenou - pak aktivita klesá, pohyby se stávají náhodnějšími a většina čeká na opětovné zapnutí amerického kompasu, což obvykle dává krátkodobý směr sentimentu.

Jaký bude tento týden? Pozorovatelé americké politické scény poukazují na dvě události - svědectví Janet Yellenové zítra v Kongresu v souvislosti s jejím jmenováním do funkce ministra financí USA a středeční přísahu prezidenta Joe Bidena, která oficiálně zahájí funkční období nové administrativy USA. Po Yellen očekáváme více obecností než specifičností, i když v kontextu plánovaných dalších gigantických stimulačních programů bude třeba věnovat pozornost jejímu přístupu k nadměrnému zadlužení.

To je důležitější než diskuse o tom, zda se ministerstvo financí vrátí ke staré praxi mluvit o dolaru jen dobře. Otázkou ale je, zda jmenování Yellena nemá trochu zmást finanční trhy, aby se nebály nadměrné krize veřejných financí USA? Čas (ale počítaný v letech) to ukáže. Dalším tématem je Bidenovo složení přísahy ve středu, což je Trumpovo formální předání moci. Washington nyní vypadá jako policejní město, takže jakékoli nepokoje mohou být náhodnější a nesmyslnější. Je více na místě zvážit, zda bude Trumpovo obžalovací řízení zahájeno také v Senátu a zda zakryje nebo dokonce znesnadní rychlou legislativu předloženou v pátek. Je také zajímavé sledovat, do jaké míry Biden skutečně představí předpoklady pro balíček výdajů na infrastrukturu a potenciální zvýšení daní na konci února a do jaké míry bude odloženo, dokud se pandemie v USA trochu neuklidní, tj. alespoň do jara.

 

ZDROJ: www.bossafx.pl 

Autor: DM BOŚ / Marek Rogalski

UPOZORNĚNÍ: Informace v tomto článku slouží pouze ke studijním účelům a v žádném případě nejde o investiční doporučení.


Nejnovější analýzy

05.03.2021

14:55

Cukr zastavil svůj růst

Ceny cukru si v posledních měsících udržovaly vzestupný trend, avšak na přelomu února a března letošního roku došlo na tomto trhu k korekci ...
Chci číst

05.03.2021

12:14

OKEM ANALYTIKA - divergence zájmu

V posledních měsících si trhy zvykly na mírně odlišnou strukturu - velké a ve skutečnosti škodlivé interference ze strany činitelů s rozhodovací pravomocí, zejména Fedu.

Podrobnosti

05.03.2021

11:40

USDJPY - důležitý indikátor?

V grafu USDJPY již máme klasickou vzestupnou hyperbolu. To je výsledkem vysoké korelace mezi tímto trhem a americkými dluhopisy ...
Chci číst