OKEM ANALYTIKA - Bidenův pragmatismus?

Informace, která jasně elektrifikovala trhy, jsou nepochybně spekulace, že bývalý šéf FED se může stát ministrem financí v nové americké administrativě.

Novinářská kachna, že? Tuto informaci sdělilo mnoho médií (první byla WSJ) a údajně byla potvrzena v demokratickém táboře. To by byla pro trhy velmi dobrá zpráva, protože by to mohlo ukázat, že tým Joe Bidena chce budit dojem, že ekonomické záležitosti budou řešit skuteční profesionálové, protože situace je docela vážná (pandemická).

Expozice Yellen může být také zaměřena na odstranění argumentů republikánů v Senátu, pro které bude obtížné tuto kandidaturu odmítnout, protože bývalý šéf FED může v jistém smyslu zaručit, že výdaje nebudou přizpůsobeny potřebám a rozmaru politiků - někteří ekonomové opakovaně poukazují na to že chtějí provádět příliš expanzivní fiskální politiku. Měli bychom také pamatovat na to, že současný šéf Fedu (Jerome Powell) byl několik let Jellenovým zástupcem, což by mohlo výrazně zlepšit spolupráci v oblasti měnové a fiskální politiky.

Takový krok Bidenovy administrativy ukazuje velký pragmatismus nového týmu, který začne vládnout v Bílém domě po 20. lednu. A je to dobře, protože to situace vyžaduje. Neméně důležitým tématem pro trhy však budou také spekulace o tom, kdo by mohl převzít portfolio šéfa ministerstva zahraničí, který nepřímo stanoví směr jednání proti Číně.

Včera se objevily spekulace, že administrativa Donalda Trumpa plánuje zavést přísná omezení pro Peking.

 

ZDROJ: www.bossafx.pl 

Autor: DM BOŚ / Marek Rogalski

UPOZORNĚNÍ: Informace v tomto článku slouží pouze ke studijním účelům a v žádném případě nejde o investiční doporučení.


Nejnovější analýzy

19.01.2021

17:13

Trh čeká na interpretaci

Slyšení hlavy Fedu Kongresem (online) začalo v 16:00, ale prozatím není nic nového, čeho by se trhy mohly chopit.

Chci číst

19.01.2021

14:23

S&P500: blízko linie rychlého trendu

Hlavní futures na newyorský akciový index rostly v rozmezí + 0,52% až + 0,66%. Američané zahájí relaci v rytmu mírně pozitivních změn po delší pauze

Chci číst

19.01.2021

13:11

Klidný nárůst na trhu se zlatem

Cena zlata tento týden pomalu stoupá vzhůru a odskočí od velkých slev z posledních dvou týdnů.

Chci číst