Očekávaný vývoj ropy a jeho vliv na akciové indexy

Cena ropy se po propadu v letech 2014 – 2016 stabilizovala v pásmu 40 – 50 USD za barel. K mírnému posílení a odrazu ceny ropy WTI od letošních minim 26 USD za barel došlo díky jarním simultánním výpadkům produkce v několika částech světa. Světová produkce ropy se rovněž snížila kvůli nižší těžební aktivitě USA, kde se přestala vyplácet těžba z břidlic.

  • Jak si stojí trh s ropou dnes?

Strana nabídky

1, Produkce zemí OPEC vzrostla v červnu na 32,9 miliónu barelů denně a může se vyšplhat až na historická maxima 33,4 miliónu barelů denně. Na růstu produkce se podílí i Írán, který po ukončení sankcí postupně navyšuje těžbu ropy.

2, Kanada rovněž obnovuje těžbu po rozsáhlých požárech v provincii Alberta. 

3, Produkce ropy ožívá i v Nigérii, kde ozbrojené skupiny napadaly ropnou infrastrukturu na jihu Nigérie. Za čtyři měsíce se jim podařilo srazit nigerijskou produkci ropy z 2,2 milionu barelů denně na 1,4 milionu barelů.

4, Těžba ropy z břidlic vzrostla v Severní Dakotě (USA) v květnu o 5 procent, díky oživení cen na trhu s ropou.

Strana poptávky   

5, Indie bude pravděpodobně potřebovat méně nafty na provoz závlahových systémů po vydatných monsunových deštích.

6, Kvůli záplavám v jižní Číně jsou odloženy stavební práce, což potenciálně sníží poptávku Číny po ropě o 100 000 barelů denně.

7, Ekonomické zpomalování Čínské ekonomiky, která spotřebuje 13% celosvětové produkce ropy, sníží poptávku po komoditě.

Celkově shrnuto a podrženo strana nabídky a poptávky indikují, že by mohla cena ropy v nejbližších měsících spíše oslabit. 

  • Můžeme očekávat další propad cen akcií v souvislosti s levnější ropou?

Poklesy na akciových trzích, zejména amerických, byly v posledních měsících spojované s propadem cen ropy, která má negativní vliv na ceny akcií energetických společností obsažených v akciových indexech. Nicméně s poklesem cen akcií energetických společností klesla významnost (váha) těchto firem v akciových indexech. V roce 2011 představovaly energetické tituly 12,5 procenta indexu S&P 500, dnes je to 6 procent. Největší váhu mají dnes v indexu S&P 500 IT firmy, a to 20 procent.  Z tohoto důvodu je nyní americký akciový index mnohem odolnější vůči cenovým výkyvům na trhu s ropou. 

Graf: Vývoj vah jednotlivých sektorů v indexu S&P 500 od roku 1990 do roku 2016

Graf: Vývoj ceny ropy (na pravé ose) a indexu S&P 500 na levé ose

Index S&P 500 poslední dva měsíce odmítá následovat ropu WTI.

Michala Moravcová


Nejnovější analýzy