Obchodní války dostaly pod tlak akciové trhy a americký dolar

Včerejší seance byla z části ovlivněna nedělními tureckými volbami, kde znovuzvolení Erdogana za prezidenta nijak neuklidnilo dosavadní politickou situaci. Prezident bude totiž od svého nového mandátu disponovat mnohem větší mocí, kdy bude moci sestavit vládu, vydávat dekrety, stanovovat rozpočet, nebo určitým způsobem zasahovat do měnové politiky centrální banky. To poslalo tureckou liru pod prodejní tlak, jelikož investoři zůstávají nervózní z budoucího vývoje a zároveň jsou pod prodejním tlakem ostatní měny emerging market, včetně české koruny. Tu však pravděpodobně čeká ve středu zvýšení úrokových sazeb na zasedání ČNB. Jinak z ostatních měn na devizovém trhu lehce ztrácel americký dolar a poskytl tak lehký prostor pro posílení měnám jako euro, nebo britská libra. Své pozice si po víkendovém zasedání OPEC drží i býci na trhu s ropou, kde se však podařilo vymazat pouze něco přes polovinu ztrát. Po prodejním tlakem zůstávají akciové indexy jak v USA, tak v Evropě a to především díky eskalacím kolem obchodních válek. Americký akciový index DOW Jones včera ztratil přes 400 bodů, poté co byla zveřejněna zpráva, že Spojené státy chystají výrazně omezit čínské investice do amerických technologických firem a zároveň chtějí zvýšit kontroly vývozu amerických technologických výrobků, případně vývoz omezit. Steven Munchin poté zprávu poupravil, že se nejedná o omezení pouze čínských investicí, ale všech zemí, které se kdy pokusily ukrást americkou technologii. USA se tedy opět odkazují na krádeže duševního vlastnictví, čímž argumentovaly při prvním rozpoutání obchodních válek začátkem letošního roku. Konkrétní stanovisko by mělo být známo v pátek. Pod prodejní tlak se dostala i většina amerických akciových titulů, včetně společnosti Harley-Davidson, která oznámila, že přesune svou výrobu mimo USA, tak aby jejich výrobky unikly nově uvaleným clům na dovoz do EU. Evropské clo na dovoz amerických motocyklů vzrostlo z šesti procent na aktuálních 31%.

Dnešní seance opět nenabídne mnoho důležitých fundamentů. V 16:00 je na programu spotřebitelská důvěra v USA.

Zlato nedokázalo udržet support na úrovni 1287 dolarů a vinou silnějšího dolaru se dostalo opět pod prodejní tlak. Zdá se tedy, že zlato se letos k úrovni 1360 už nepodívá a nepřijde ani break trojúhelníkové formace z delších časových rámců. Po poměrně pozitivním roku 2017, kdy zlato vinou slabšího dolaru rostlo, to nyní vypadá, že se bude dít pravý opak.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

25.03.2019

12:17

Kakao stále láká na nákup: sezonalita, poptávka a COT

Kakao ztratilo na své hodnotě 25 % od května roku 2018 do současnosti. Jaké by mohly být další kroky? Podívejme se na techniky price action s využitím sezonality, poptávky a COT.

Chci číst

25.03.2019

10:54

Fundament v největší evropské ekonomice se nelepší a dostal pod tlak euro. Páteční seance dostala do záporných čísel také akciové indexy a ropu, která vzdala své zisky nad 60 dolary za barel.

Chci číst

25.03.2019

07:26

Aktuální, ručně vyznačené, cenové hladiny na GBP/USD pro dnešní den.
Neváhejte porovnat jejich relevantnost a funkčnost s hladinami z předešlých dnů.
Chci číst