Obchodní války dostaly pod tlak akciové trhy a americký dolar

Včerejší seance byla z části ovlivněna nedělními tureckými volbami, kde znovuzvolení Erdogana za prezidenta nijak neuklidnilo dosavadní politickou situaci. Prezident bude totiž od svého nového mandátu disponovat mnohem větší mocí, kdy bude moci sestavit vládu, vydávat dekrety, stanovovat rozpočet, nebo určitým způsobem zasahovat do měnové politiky centrální banky. To poslalo tureckou liru pod prodejní tlak, jelikož investoři zůstávají nervózní z budoucího vývoje a zároveň jsou pod prodejním tlakem ostatní měny emerging market, včetně české koruny. Tu však pravděpodobně čeká ve středu zvýšení úrokových sazeb na zasedání ČNB. Jinak z ostatních měn na devizovém trhu lehce ztrácel americký dolar a poskytl tak lehký prostor pro posílení měnám jako euro, nebo britská libra. Své pozice si po víkendovém zasedání OPEC drží i býci na trhu s ropou, kde se však podařilo vymazat pouze něco přes polovinu ztrát. Po prodejním tlakem zůstávají akciové indexy jak v USA, tak v Evropě a to především díky eskalacím kolem obchodních válek. Americký akciový index DOW Jones včera ztratil přes 400 bodů, poté co byla zveřejněna zpráva, že Spojené státy chystají výrazně omezit čínské investice do amerických technologických firem a zároveň chtějí zvýšit kontroly vývozu amerických technologických výrobků, případně vývoz omezit. Steven Munchin poté zprávu poupravil, že se nejedná o omezení pouze čínských investicí, ale všech zemí, které se kdy pokusily ukrást americkou technologii. USA se tedy opět odkazují na krádeže duševního vlastnictví, čímž argumentovaly při prvním rozpoutání obchodních válek začátkem letošního roku. Konkrétní stanovisko by mělo být známo v pátek. Pod prodejní tlak se dostala i většina amerických akciových titulů, včetně společnosti Harley-Davidson, která oznámila, že přesune svou výrobu mimo USA, tak aby jejich výrobky unikly nově uvaleným clům na dovoz do EU. Evropské clo na dovoz amerických motocyklů vzrostlo z šesti procent na aktuálních 31%.

Dnešní seance opět nenabídne mnoho důležitých fundamentů. V 16:00 je na programu spotřebitelská důvěra v USA.

Zlato nedokázalo udržet support na úrovni 1287 dolarů a vinou silnějšího dolaru se dostalo opět pod prodejní tlak. Zdá se tedy, že zlato se letos k úrovni 1360 už nepodívá a nepřijde ani break trojúhelníkové formace z delších časových rámců. Po poměrně pozitivním roku 2017, kdy zlato vinou slabšího dolaru rostlo, to nyní vypadá, že se bude dít pravý opak.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

20.07.2018

15:13

Dnes odpoledne v 14:30 byly zveřejněny výsledky kanadského růstu inflace. Úvodem nutno podotknout, že kanadský dolar čekal na výsledky jako na slitovaní, což je patrné ze samotné reakce trhu. Kanadský dolar na měnovém páru USDCAD od začátku dnešní seance vytvořil rozpětí 50 pips.

Chci číst

20.07.2018

11:38

Během včerejší seance na trhy dorazilo pouze velmi málo fundamentů, tudíž si trhy prošly poměrně klidnou seancí. Z makroekonomických zpráv stojí za zmínku pouze maloobchodní prodeje v Británii, které nečekaně klesly o 0,5%, ačkoliv se očekával lehký růst o 0,1%.

Chci číst

19.07.2018

16:01

Dnešní poměrně slabší seanci na fundamentální zprávy opět ovládl americký dolar. Na všech měnových párech je dominantnější měnou a jeho vývoj se nadále promítá do vývoje na drahých kovech, které zůstávají pod prodejním tlakem.

Podrobnosti