Novozélandskému dolaru dochází dech, nepomáhá mu ani vyšší cena mléka, analýza NZD/USD

Nový Zéland přinesl během asijské seance zajímavou statistiku. Náklady hrazené výrobci pohonných hmot klesly o více než polovinu od poloviny roku 2012, hlavně kvůli poklesům cen ropy. Ceny vstupů (placené náklady) pro ropné a uhelné výrobky klesly o 22 procent v prvním čtvrtletí 2016. Za stejné období se ceny obdržené těmito výrobci (výstupy) se snížily o 18 procent. S těmi čísly souvisí i pokles cen výrobců (index PPI), který v prvním čtvrtletí letošního roku klesl mezikvartálně o 1 procento po 1,2 procentním propadu na konci roku 2015.

Graf: Vývoj cen pro ropné a uhelné produkty – tmavě modře vstupy, bledě modře výstupy

Novozélandskému dolaru včera nepomohla ani aukce mléka, v níž cena této komodity vzrostla o 2,6 procenta. Z grafu níže vidíme, že cena mléka je dlouhodobě na nízkých úrovních poblíž minim z roku 2009 a 2006. Mléko je hlavní exportní komoditou a důležitou složkou tamní ekonomiky. Dlouhodobě nízká cena mléka způsobuje finanční problémy farmářům a snižuje jejich nákupních schopnost.

Graf: Vývoj ceny mléka na Novém Zélandu

Zdroj: Global Dairy Trade

Novozélandský dolar po těchto zprávách proti americkému dolaru vyprodal a začíná se přibližovat supportu 0,6760. Vzniká-li nyní nový medvědí impuls, pak by se trh mohl dočkat motýlí harmonické formace, jenž je vidět na 4hodinovém grafu. Dokud se kiwi obchoduje pod rezistencí 0,6830, je sentiment z pohledu technické analýzy medvědí.

  • Dnes nás čekají data z britského trhu práce v 10:30, zásoby ropy v USA v 16:30 a hlavně zveřejnění zápisu z dubnového zasedání Fedu (FOMC) v 20:00. 

Autor: Michala Moravcová & Investplanet

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy