Novozélandská centrální banka snížila úrokovou sazbu, analýza NZD/USD

Novozélandská centrální banka (RBNZ) se včera v noci připojila k australské centrální bance (RBA) a snížila základní úrokovou sazbu o 0,25 procenta na historická minima 2,00 procenta. Banka se rozhodla pro tento krok, aby odvrátila hrozící deflaci a snížila tlak na posílení domácí měny. Novozélandský dolar je z pohledu „carry trade“ obchodu velkým lákadlem pro investory toužící alespoň po nějakém výnosu ve světě nulových úrokových sazeb.

Carry trade investuje (nakupuje) do měny s vyšším úrokovým výnosem na úkor měny (prodej) s nízkým (nižším) úrokovým výnosem. Vzhledem k aktuálnímu vývoji úrokových sazeb v rozvinutých zemích, jsou novozélandský a australský dolar jedinými kandidáty na vyšší než 0,5 procentní úrokový výnos.

Reakce investorů na rozhodnutí banky snížit úrokovou sazbu dala guvernérovi jasně najevo, že nevěří v schopnost centrální banky (RBNZ) dlouhodobě oslabovat měnu (NZD) vzhledem k rozložení úrokových sazeb ve vyspělých zemích. RBNZ je navíc vystavena tlaku realitního trhu, který se kvůli historicky nízkým úrokovým sazbám přehřívá. Tempo růstu cen nemovitostí na Novém Zélandu je na světě druhé v pořadí po Kataru podle MMF.

Novozélandský dolar (NZD) po vyhlášení rozhodnutí banky snížit úrokovou sazbu posílil na roční maxima proti americkému dolaru na 0,7330 (NZD/USD). Stejně tak i australský dolar předchozí týden prokázal, že je mimořádně odolný proti krokům centrální banky, která na začátku srpna snížila úrokovou sazbu na 1,5 procenta z 1,75 procenta.

Silná měna u protinožců je negativní jak pro tamní export, tak i pro inflaci, která v prostředí posilující domácí měny zpomaluje růst. Inflace na Novém Zélandu (index CPI) roste ročním tempem 0,4 procenta, což je mimo cíl banky, který představuje rozmezí 1 – 3 procenta. Trhy očekávají, že australská a novozélandská centrální banka budou nucené dále snižovat úrokové sazby vzhledem k ekonomickému prostředí, v němž dominují úrokové sazby poblíž nuly.

Novozélandská centrální banka si dnes navíc nechala otevřené dveře pro další snižování úrokových sazeb. Guvernér Wheeler uvedl, že banka udělá to, co je nezbytné, aby vrátila inflaci zpátky do cílového pásma 1 – 3 procenta. Dále uvedl, že projekce banky naznačují, že bude potřeba dále snižovat úrokové sazby, aby se inflace vrátila do cílového inflačního pásma. Obě centrální banky, jak australská, tak i novozélandská však odmítají masivnější monetární stimuly kvůli dosažení inflačního cíle.

Novozélandský dolar proti americkému dolaru (NZD/USD) testoval v noci letošní maxima 0,7330. Ta byla zatím odmítnuta. Divergence na 4hodinovém grafu s oscilátorem MACD naznačuje, že měnový pár NZD/USD by mohl klesnout k oblaku Kumo, kde by mohl najít podporu.

Michala Moravcová


Nejnovější analýzy

12.10.2018

17:09

Poslední obchodní seance v týdnu prozatím probíhá ve velmi klidném tempu a trhy si udržují nízkou volatilitu a vydýchávají středeční výprodej na akciových trzích. Americký dolar dnes po třech ztrátových seancích sbírá menší zisky a do defenzivy přešly evropské měny euro a libra.

Podrobnosti

12.10.2018

14:42

Na akciích se rýsuje zajímavá příležitost pro nákup. Akciové trhy v týdnu zachvátila panika a většina investorů vybrala své zisky, když se většina akciových indexů dostala blízko svých letošních maxim.

Podrobnosti

12.10.2018

10:13

Nervozita ze středeční seance se přelila i do té čtvrteční a investoři dále velmi opatrně přistupovali k obchodování na akciových trzích. Slabší data americké inflace dostala pod tlak americký dolar a ten pokračuje v prohlubování ztrát.

Podrobnosti