NOVÉ INSTRUMENTY V BOSSA

Od 24 června 2018 přibude do nabídky Bossa 16 nových instrumentů CFD. Níže naleznete tabulku specifikace nových nástrojů a charakteristiky nejzajímavějších z nich. Podívejte se na novou nabídku finančních instrumentů a základní informace o nich.

 

DLUHOPISY

FGILT10 - nástroj na základě nabídky, kopírující cenu 10ti letého britského dluhopisu

Tento typ dluhopisů byměl, stejně jako americké cenné papíry, patřit mezi méně rizikové. Nabízený dluhopis FGILT10 vyrovnává ceny dluhopisů, nikoliv jejich ziskovost. Korelace je opačná, ziskovost roste z cenového poklesu a naopak. 

 

Hlavní vliv na vývoj cen mají následující:

 

Očekávání politiky Bank ofEngland, ale i jinýchcentrálních bank. Důležitý bude následný vývoj především měnové politiky Bank ofEngland. Na posledním zasedání byla britská centrální banka trochu více jestřábí a s tím roste pravděpodobnost zvýšení úrokových sazeb možná již na příštím zasedání v srpnu. Důležitý bude vývoj inflace, a jak dokáže banka reagovat v případě nedostavení se vyšší inflace. Dluhopisy po Evropě si prošly v květnu výprodejem, kdy investoři začali hromadně prodávat italské dluhopisy, jelikož hrozí předčasné volby a odstoupení Itálie z Eurozóny.

 

- Brexit a jak zareaguje Bank ofEngland. V době referenda v roce 2016 šly ceny dluhopisů nahoru, protože investoři očekávali, že BoE rozhodne o snížení úrokových sazeb, aby zamezila šokům v hospodářství. Důležité datum je pro Británii březen 2019, kdy by měl Brexit oficiálně proběhnout.

 

Graf: Vývoj ceny na instrumentu FGILT10 v platformě Metatrader 4

 

MĚNY

Asijské měny čínskýjuan a thajský bát

USDCNH – čínský juan dokázal v roce 2017 proti americkému dolaru výrazně zpevnit za což mohla tamní rozjetá ekonomika a slabší americký dolar. Ten se však začátkem roku poměrně zvedl a dostal pod tlak většinu měn v koši, společně s čínským juanem. Do vývoje na tomto měnovém páru promluví jak hospodářský vývoj, tak akce centrální banky. Ta však zůstává od konce roku 2015 klidná a sazby jsou od té doby na úrovni 4,85%. Samozřejmě, že zde bude důležitý vývoj na americkém dolaru a politika FEDu, která aktuálně hovoří pro další oslabování čínské měny.

 

Graf: Vývoj měnového páru USDCNH v platformě Metrader 4

 

USDTHB – Thajský bát s americkým dolarem, to je zajímavý návrh pro ty, kteří chtějí obchodovat asijské měny beze strachu z nečekaných změn úrokových sazeb, nebo jiných zásahů centrální banky. Banka drží úrokovou sazbu na úrovni 1,5% od června roku 2015 a podporuje tak nadále ekonomický růst.

 

Graf: Vývoj měnového páru USDTBH v platformě Metrader 4

Jihoamerické zastoupení měn rozvíjeních se ekonomik brazilským realem

USDBRL - Brazilská měna je jednou z nejpopulárnějších měn rozvíjejících se ekonomik. Začátkem roku se o brazilském realu mluvilo dokonce jako o měně, kde chcete mít své peníze, díky atraktivním výnosům, které nabízela. Dokonce i kurz brazilské měny se zdál být stabilním a od roku 2016 proti americkému dolaru spíše posilovala. S měnovou krizí v Turecku se však karta otočila a společně s politikou FEDU, který začal zvyšovat sazby a stahovat z trhů dolarovou likviditu, se ocitl real pod prodejním tlakem. Mohou za to také blížící se prezidentské a parlamentní volby, kde hrozí radikální změna režimu a jak to v jihoamerických zemích bývá, ne vždy sebou přináší pozitivní změny, moudřejší budeme nicméně na podzim. Minimálně to však vyvolává rostoucí tep u investorů a ty raději volí bezpečnější aktiva, jako Spojené státy, které s rostoucími sazbami nabízí zajímavý výnos.

 

Graf: Vývoj měnového páru USDBRL v platformě Metatrader 4

 

KOMODITY

Pomerančový džus a trh plný emocí

Přestože kontrakty pro zmražený koncentrát pomerančového džusu (FORANGE v nabídce Bossa) nejsou mezi investory tolik populární, na finančních trzích jsou obchodovány poměrně často. Pomerančová šťáva je jednou z těchto surovin, které vyvolávajíu investorůvzrušení, vzhledem k velké rozmanitosti nabídky.

Dominance Brazílie a USA

Citrusové plody se pěstují v mnoha zemích subtropické klima a hlavnímiproducenty čerstvých pomerančů jsou Brazílie, Čína, Mexiko a v Evropě středomořské země. Ne všechny však zpracovávají šťávu, která potom ve standardizované verzi jde do globálního obchodu. V produkci pomerančové šťávy dominují dvě země – Brazílie a Spojené státy, obsáhnou přibližně 80 % světové produkce.

Ve Spojených státech jsou asi dvě třetiny pomeranče z Floridy a zbývající třetina je z Kalifornie. Většina z vyrobené šťávy však nejde na export a spotřebuje se přímo ve Spojených státech.

Nejvíce pomerančů exportuje Španělsko, následované JAR a USA, Brazílie se překvapivě neobjevuje ani v první patnáctce světových exportérů.

 

Graf: Vývoj ceny FORANGE v platformě Metatrader 4

 

Celoroční sezóna

USA a Brazílie soutěží trhu s pomerančovou šťávu, ale také se vzájemně doplňují. Pomeranče v jednotlivých regionech se nachází v oblastech, kde je lze pěstovat téměř celoročně. Obdobím sklizně je pak březen až červen, nicméně se sklizeň liší od odrůdy pomerančů. Zároveň když probíhá léto v severní Americe, tak je v Brazílii zima a naopak. V důsledku toho sezóna pro pomeranče trvá prakticky celý rok.

Cena této suroviny je ovlivněna zejména dvěma determinanty:

·        Povětrnostní podmínky v pěstování pomerančů na Floridě;

·        Prognózy pro výrobu pomerančové šťávy v Brazílii.

 

Káva (FCOFFEE)

Výroba kávy

Pěstování kávy se ve světě věnuje více jak 50 států. Mezi největší producenty patří státy jižní Ameriky, Afriky a Asie. Konkrétně na prvním místě je Brazílie, druhý Vietnam a třetí Kolumbie. Z afrických států nejvíce produkuje Etiopie, Uganda a Pobřeží Slonoviny. Významnou měrou přispívá také Indonésie, Indie a Mexiko.

 

Graf: Poměr světových producentů na trhu s kávou

Arabica a Robusta

Existuje mnoho druhů kávy, které se liší jak na kvalitě, chuti, technologií výroby a samozřejmě cenou. V rámci globálního obchodu, stejně tak ve světě investorů jsou obecně rozlišovány dva druhy kávy a to arabica a robusta.

Arabica je především doménou jihoamerických producentů, kde lze najít velmi kvalitní odrůdy, přičemž Brazílie dokáže vyprodukovat i robustu.

Robusta se sklízí především v asijských zemích a v Africe, kde velmi málo zemí produkuje i arabicu.

 

Na trhu s kávoubude co obchodovat

Káva je surový materiál, který si mnozí z nás spojují s radostí a uvolnění, ale na finančních trzích dokáže způsobit zvýšenou volatilitu. Několik desítek let je kritizován pro přemnožení zprostředkovatelů a fakt, že jen několik procent z konečné ceny kávy jde přímo výrobcům.

Cena této suroviny je ovlivněna zejména:

·        Povětrnostní podmínky při pěstování kávy ve střední a Jižní Americe a v jihovýchodní Asii;

·        Požadavky velkých firem v potravinářském průmyslu;

·        Progresivní mechanizace zemědělství.

 

Graf: Vývoj ceny na trhu FCOFFEE v platformě Metatrader 4

 

ROPA BRENT (FBRENT)

Lehká ropa Brent, ale těžší jak WTI, obchodována na Londýnské burze

Ropa patří mezi nejdůležitější komodity na světě, jelikož ovlivňuje ekonomický vývoj více jak 100 let. Brent je ropa těžená v Severním moři a je klíčová pro určení ceny v Evropě, ale také v USA, kde se podle ní určuje cena benzínu. Tou nejsledovanější však není ropa Brent, ale americká ropa WTI. Ropa Brent je až na druhém místě a je považována za evropské dvojče americké WTI, tudíž Brent kopíruje vývoj americké WTI. Evropská ropa Brent je však o něco dražší než americká WTI. Dříve tomu tak nebylo a rozdíl mezi cenami se pohyboval maximálně kolem 1 dolaru. Logicky by měla být dražší ropa WTI, jelikož obsahuje méně síry, než ropa typu Brent. To však není hlavním důvodem, tím je velikost zásob v úložně ropných zásob v Oklahomě. Právě velikost ropných zásob v Oklahomě je jedním z nejvýznamnějších faktorů ovlivňujícím cenu ropy WTI. Nedostatek infrastruktury způsobuje růst ropných zásob a producenti se snaží prodat ropu pomocí futures kontraktů na spotovém trhu, což způsobuje převis nabídky nad poptávku a tlačí na ceny ropy směrem dolů. Rozdíl mezi cenami se může rozšířit i během hurikánové sezony v USA, kdy mohou hurikány přerušit na několik měsíců významnou část rafinérií, jak tomu bylo minulý rok, což ještě více rozšíří zásoby.

 

Rozdíl mezi cenami ropy Brent a WTI (Zdroj: https://oilprice.com)

Ropa Brent, trh více příležitostí

Brent je bezesporu volatilnější než americká ropa WTI. Je to způsobeno především tím, že většina států kartelu OPEC sleduje právě jeho cenu a jakékoliv akce kartelu, ať už je to snížení produkce, nebo jeho opětovné zvýšení, se odráží do vývoje jeho ceny.

Co ovlivňuje cenu ropy

  • Do vývoje ceny promluví jak akce OPECu, tak rostoucí těžba v USA
  • Geopolitická rizika se odráží i do vývoje ceny ropy
  • Nestabilní situace na Středním a Blízkém východě vyvolává obavy z výpadku produkce
  • Americké zásoby ropy promluví do ceny WTI, ale také do ceny Brentu

 

Graf: Vývoj ceny ropy Brent (FBRENT) v platformě Metatrader 4

AKCIOVÉ INDEXY

Index STOXX Europe 600 je evropský akciový index skládající se z 600 společností ze 17 zemí. Důležité je, že není omezen pouze na země eurozóny, ale také se vztahuje na země mimo Unii, z nichž nejvýznamnější je Velká Británie. V tomto ohledu je to index s širším zastoupenímnež EURO STOXX 50, který pokrývá řez z 11 zemí eurozóny je omezen na 50 největších společností. Jedná se o index se střední kapitalizací kolem 10 miliard EUR. Hlavními parametry pro ocenění indexu s indexem EURO STOXX 50 jsou však velmi podobné. 

Hlavní vliv na změnu indexu mají hospodářské konjunktury v Evropě, kde mezi zeměmi zůstávají úzké obchodní vztahy a jejich hospodářské cykly souvisejí. Index bude v nabídce v eurech, tudíž je zapotřebí sledovat i vývoj hlavní evropské měny. Nejzásadnější tedy budou také změny kurzu evropské měny, a přestože negeneruje trendy na akciovém trhu, posilování eura zpomaluje růst indexu během růstu trendu a naopak. Kromě toho evropská ekonomika jsou otevřenější než ta americká, protože vývoz představuje hlavní podíl na HDP. To způsobuje jejich výraznou citlivost na jakákoli omezení ve světovém obchodu. Kromě toho země starého kontinentu jsou vzájemně silně propojeny, jelikož většina objemu obchodu probíhá právě mezi nimi.

 

Graf: Vývoj trhu FEU600 v platformě Metrader 4

 

MSCI Emerging Markets Index je velmi dobře známým benchmarkem pro celé spektrum rozvíjejících se ekonomik. Pokrývá až 845 firem z 24 zemí, odpovídá 10 % kapitalizace trhu světa. Historicky indexu MSCI EM vévodí finanční společnosti a ropa, ale v posledních letech se jejich role snížila. Jeho vývoj záleží také na vývoji amerického dolaru a jednotlivých sektorech, ve kterých jsou společnosti. Nicméně je stále viditelná závislost jejich výrobků a chování trhu s dolarem.

 

Graf: Vývoj trhu FMSCIEM v platformě Metatrader 4

 

OSTATNÍ INSTRUMENTY          

EuroStoxx Volatility (FEUVOL) -Index strachu.

Indexy volatility, také velmi často nazýván indexem strachu. První a stále nejoblíbenější tohoto druhu na světě je americký index VIX, kotován na Chicagské burze, který je od svého vzniku v roce 1993 považován za barometr nálady investorů. Termín " indexstrachu" má svůj původ v tvorbě hodnoty indexu v období dynamické dědičnosti na kapitálových trzích, kde jsou výrazné výkyvy poměrně časté. V případě indexu VIX se bere v úvahu volatilita indexu S&P500, jeho evropský protějšek, právě představuje Bossa pod názvem FEUVOL.

 

Graf: Vývoj indexu EuroSTOXX Volatility (1999-2018) Zdroj: http://www.stoxx.com

Graf: Vývoj instrumentu FEUVOL v platformě Metatrader 4

 

Autor: Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.