NFP trhy nerozhodilo, pozor ale na italské referendum

Očekáváním tohoto týdne byla dnešní americká změna zaměstnanosti v nezemědělských sektorech (NFP). Ta nakonec skončila v podstatě v souladu s konsenzem, když bylo v listopadu vytvořeno 178 tisíc pracovních míst. Trh v průměru odhadoval 175 tisíc. Soukromému sektoru se však dařilo méně, když bylo vytvořeno 156 tisíc nových míst oproti očekávaným 170 tisícům. I tak jde ale o zvýšení oproti říjnovým 135 tisícům. Nezaměstnanost poté klesla z 4,9 % na 4,6 %. Analytici očekávali stagnaci. Reporty způsobily jako obvykle zvýšení volatility především na měnových párech s americkým dolarem. Jelikož data převážně potvrzují předpoklady trhu, žádný extrémní pohyb se nekonal. Co ale není nyní, může být o víkendu!

V Itálii bude tuto neděli probíhat referendum o změně ústavy. Jistě významná událost pro Itálii, ale na první pohled se nezdá, že by se mu měla věnovat mimořádná pozornost ve světě. Proč tomu tak je? Referendum může mít v důsledku zásadní vliv na budoucí stabilitu eurozóny. Pokud budou návrhy, o kterých se hlasuje, odmítnuty, premiér Renzi hodlá odstoupit, což způsobí posílení vlivu protievropských stran a tím pádem další snahy o destabilizaci eurozóny, potažmo začátek cesty k takzvanému Italexitu, tedy vystoupení Itálie z Evropské unie. Kromě toho by s Renzim padl i záchranný program pro problémové banky, což by rovněž znamenalo zvýšení nejistoty na trzích. Průzkumy navíc hovoří spíše o odmítnutí návrhu, tedy horším scénáři pro finanční trhy. Nic není rozhodnuto, při nedělením otevření je ale každopádně velké riziko výrazného gapu především na měnových párech s eurem.

Ropa si v předchozích dvou dnech nečekaně sáhla na důležitou rezistenci 51,7 dolaru za barel. V průběhu středy a čtvrtka přidala slušných 14 %, čemuž napomohla především nová dohoda OPEC o snížení produkce. Bude-li 51,7 proražena, kupci budou mít před sebou volný prostor až k přibližně 60 dolarům za barel.

Autor: Získejúčet.cz

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy