Nezaměstnanost v USA klesla na 3,9%

Dnes byla zveřejněna data z amerického trhu práce, která dopadla trochu hůře, než jaké bylo očekávání. Americké ekonomice se podařilo v dubnu vytvořit 164 000 pracovních míst podle dnes zveřejněného reportu NFP. Nepodařilo se však naplnit očekávání ekonomů z Wall street, kteří očekávali narůst o 190 000 pracovních míst. I přesto však rostou pracovní pozice v celkem solidním tempu a podporují silnou ekonomiku. Růst mezd klesl z 2,7% v březnu na 2,6% a sotva drží krok s inflací. Pracovníci v soukromém sektoru však zažili v prvním čtvrtletí roku 2018 nejvýraznější růst průměrných příjmů za 11 let.

Graf: Vývoj růstu mezd v USA (Zdroj: nytimes.com) 

Velmi pozitivně dopadla nezaměstnanost, u které se již třetí měsíc v řadě očekával pokles z 4,1% na 4%. Dosud však nedokázala míra nezaměstnanosti klesnout pod 4,1%. Dnes již míra nezaměstnanosti klesla na 3,9%, což svědčí o odolnosti tamní ekonomiky vzhledem k výkyvům na finančních trzích a obavách z obchodních válek. Jedná se nejnižší nezaměstnanost od roku 2000.

Graf: Vývoj míry nezaměstnanosti v USA (Zdroj: nytimes.com) 

Americká ekonomika tedy zůstává nadále silná a to především díky zdravému trhu práce. Právě růst v příjmech vyvolává zvýšenou spotřebu domácností a poptávku po bydlení, přestože klesl počet nemovitostí k prodeji. Mnoho společností očekává, že ekonomika bude dále expandovat především díky fiskálním stimulům v podobě daňových škrtů, které mimo jiné zvýšily schodek vládního rozpočtu. Inflace v USA také pomalu zrychluje, čímž došlo k růstu mezd. Americká centrální banka FED očekává inflaci lehce pod 2% na 1,9% a investoři očekávají, že aktuální míra inflace (2,4%) si udrží své tempo a FED bude moct zvyšovat sazby, aby udržel inflaci na „normálních“ úrovních.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

24.05.2018

10:07

Včerejší seance patřila opět mezi ty zajímavější, kdy si prošly korekcí akciové trhy, ale ani na devizových trzích nebyla o volatilitu nouze. Akciové trhy vylekalo několik událostí spolu s nově formující se vládou v Itálii, komentáře D. Trumpa k obchodní dohodě s Čínou nebo kolaps turecké liry.

Chci číst

23.05.2018

11:58

Dopolední data dnes rozhýbala devizové trhy, přičemž žádného překvapení v podobě změny trendu jsme se nedočkali a náhled na měny zasažené zprávami zůstává stejný. Dopoledne trhy čekaly na postupná data PMI a Inflace z Británie. 

Podrobnosti

23.05.2018

10:14

Americký dolar zažil seanci jako na houpačce, kdy dopoledne začal ztrácet a během americké seance začal opět zpevňovat a své ztráty si vzal opět zpět. Podobný vývoj byl k vidění i na ostatních devizových trzích v páru proti americkému dolaru.

Podrobnosti