Nezaměstnanost v USA klesla na 3,9%

Dnes byla zveřejněna data z amerického trhu práce, která dopadla trochu hůře, než jaké bylo očekávání. Americké ekonomice se podařilo v dubnu vytvořit 164 000 pracovních míst podle dnes zveřejněného reportu NFP. Nepodařilo se však naplnit očekávání ekonomů z Wall street, kteří očekávali narůst o 190 000 pracovních míst. I přesto však rostou pracovní pozice v celkem solidním tempu a podporují silnou ekonomiku. Růst mezd klesl z 2,7% v březnu na 2,6% a sotva drží krok s inflací. Pracovníci v soukromém sektoru však zažili v prvním čtvrtletí roku 2018 nejvýraznější růst průměrných příjmů za 11 let.

Graf: Vývoj růstu mezd v USA (Zdroj: nytimes.com) 

Velmi pozitivně dopadla nezaměstnanost, u které se již třetí měsíc v řadě očekával pokles z 4,1% na 4%. Dosud však nedokázala míra nezaměstnanosti klesnout pod 4,1%. Dnes již míra nezaměstnanosti klesla na 3,9%, což svědčí o odolnosti tamní ekonomiky vzhledem k výkyvům na finančních trzích a obavách z obchodních válek. Jedná se nejnižší nezaměstnanost od roku 2000.

Graf: Vývoj míry nezaměstnanosti v USA (Zdroj: nytimes.com) 

Americká ekonomika tedy zůstává nadále silná a to především díky zdravému trhu práce. Právě růst v příjmech vyvolává zvýšenou spotřebu domácností a poptávku po bydlení, přestože klesl počet nemovitostí k prodeji. Mnoho společností očekává, že ekonomika bude dále expandovat především díky fiskálním stimulům v podobě daňových škrtů, které mimo jiné zvýšily schodek vládního rozpočtu. Inflace v USA také pomalu zrychluje, čímž došlo k růstu mezd. Americká centrální banka FED očekává inflaci lehce pod 2% na 1,9% a investoři očekávají, že aktuální míra inflace (2,4%) si udrží své tempo a FED bude moct zvyšovat sazby, aby udržel inflaci na „normálních“ úrovních.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

19.10.2018

16:26

Velmi klidný průběh dnes dosud nabídly finanční trhy. Odpoledne se postaralo o volatilitu na kanadském dolaru zveřejnění růstu kanadské inflace. Akciové trhy dnes přešlapují na místě, zatímco ropa Brent se dostala zpět nad 80 dolarů.

Podrobnosti

19.10.2018

09:55

Americký dolar zůstává silnější a je nejvýše od konce srpna. Akciové index pokračují v korekci zisků ze začátku týdne a výsledková sezona zatím není takovým stimulem, jako se očekávalo. Na komoditním trhu si své zisky zatím udržuje zlato.

Podrobnosti

18.10.2018

17:05

Seanci nahoru dolu dnes zažily devizové trhy, což bylo opět způsobené primárně vývojem amerického dolaru, který dopoledne ztrácel a odpoledne své ztráty zkorigoval. 

Podrobnosti