Nezaměstnanost v USA klesla na 3,9%

Dnes byla zveřejněna data z amerického trhu práce, která dopadla trochu hůře, než jaké bylo očekávání. Americké ekonomice se podařilo v dubnu vytvořit 164 000 pracovních míst podle dnes zveřejněného reportu NFP. Nepodařilo se však naplnit očekávání ekonomů z Wall street, kteří očekávali narůst o 190 000 pracovních míst. I přesto však rostou pracovní pozice v celkem solidním tempu a podporují silnou ekonomiku. Růst mezd klesl z 2,7% v březnu na 2,6% a sotva drží krok s inflací. Pracovníci v soukromém sektoru však zažili v prvním čtvrtletí roku 2018 nejvýraznější růst průměrných příjmů za 11 let.

Graf: Vývoj růstu mezd v USA (Zdroj: nytimes.com) 

Velmi pozitivně dopadla nezaměstnanost, u které se již třetí měsíc v řadě očekával pokles z 4,1% na 4%. Dosud však nedokázala míra nezaměstnanosti klesnout pod 4,1%. Dnes již míra nezaměstnanosti klesla na 3,9%, což svědčí o odolnosti tamní ekonomiky vzhledem k výkyvům na finančních trzích a obavách z obchodních válek. Jedná se nejnižší nezaměstnanost od roku 2000.

Graf: Vývoj míry nezaměstnanosti v USA (Zdroj: nytimes.com) 

Americká ekonomika tedy zůstává nadále silná a to především díky zdravému trhu práce. Právě růst v příjmech vyvolává zvýšenou spotřebu domácností a poptávku po bydlení, přestože klesl počet nemovitostí k prodeji. Mnoho společností očekává, že ekonomika bude dále expandovat především díky fiskálním stimulům v podobě daňových škrtů, které mimo jiné zvýšily schodek vládního rozpočtu. Inflace v USA také pomalu zrychluje, čímž došlo k růstu mezd. Americká centrální banka FED očekává inflaci lehce pod 2% na 1,9% a investoři očekávají, že aktuální míra inflace (2,4%) si udrží své tempo a FED bude moct zvyšovat sazby, aby udržel inflaci na „normálních“ úrovních.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

14.08.2018

17:02

Výprodej na turecké liře s sebou táhl indickou rupii i ostatní měny, což zvýšilo riziko nouzového přistání z rizikovějších rozvíjeních se ekonomik. Páteční výprodej byl tak razantní, že během páteční seance některé z měn (včetně turecké liry) dokázaly zkorigovat část ze svých ztrát.

Podrobnosti

14.08.2018

14:03

Dopolední markodata byly v podstatě ty nedůležitější, kterých jsme se mohli během dnešní seance dočkat. Zveřejněny byly data z britského trhu práce, následovány odhadem hospodářského růstu v Eurozóně za 2. čtvrtletí, včetně růstu HDP v Německu a v ČR.

Podrobnosti

14.08.2018

10:25

Smíšená seance na devizových trzích, kde si bral oddechový čas americký dolar, nabídla několik překvapivých proti trendových pohybů. Pod tlakem byly drahé kovy, ale také trh s ropou, která se však dokázala ze ztrát vzpamatovat.

Podrobnosti