Nervózní týden je za námi, ropa opět pod 63 dolary

Máme za sebou celkem nervózní týden na akciových trzích, který nakonec neskončil tak ztrátově jak by se mohlo na první pohled zdát. Především šlo o akciové indexy v USA, které ukončily týden ve ztrátě maximálně 2%. Evropské akciové indexy i díky tomu, že otevíraly o den později, ukončily týdenní seanci v zisku. Index volatility VIX se vrátil zpět nad 20 bodů a s tím i nervozita na trhy. O své zisky koncem týdne přišel americký dolar. Především kvůli horším výsledkům z amerického trhu práce, když NFP report o zaměstnanosti vykázal růst pouze o 103 tis. pracovních míst, oproti očekávaným 188 tisícům. Zaměstnanost zůstala na 4,1%, ačkoliv se očekával pokles na 4%. Mzdy dopadly pozitivně, když vykázaly růst o 2,7%. Ačkoliv dopadly výsledky negativně pro americký dolar, neměl by jeden horší měsíc zatřást s americkou ekonomikou a trhem práce, který nadále zůstává velmi robustním. Zároveň byly zveřejněny výsledky z trhu práce v Kanadě. Ty dopadly o něco pozitivněji, když se ekonomice podařilo za březen vytvořit 23,2 tis. pracovních míst, oproti očekávaným 20,1 tis. Míra nezaměstnanosti se drží již druhý měsíc v řadě na úrovni 5,8%. Kanadský dolar nedokázal výrazněji navázat na zisky z předchozích dní, ačkoliv týdenní seanci uzavřel proti americkému dolaru v zisku. Ropa koncem páteční seance sklouzla pod 62 dolarů za barel, poté co investoři zůstávají nervózní z možné eskalace konflikt mezi USA a Čínou. Zdá se, že ropě pomalu dochází pára pro další růst poté, co rostla více jak 5% minulý měsíc zatímco Trump opakovaně zvyšuje cla proti Číně.

Z dnešních fundamentů by neměly žádné ovlivnit vývoj na finančních trzích. V 14:15 bude zveřejněn počet nově zahájených staveb domů v Kanadě. Důležité bude, zda se bude uklidňovat konflikt mezi USA a Čínou.

Německý akciový index DAX dnes otevřel výše a zároveň nad klesající trendovou linií. Určitě bude poznamenán další možnou eskalací obchodních válek, ale dařilo se mu výrazně lépe jak indexům v USA. Z technického hlediska by mohl přijít možný růstový signál po uzavření nad linií. První bariéru při pohybu výše představuje 38,2% výprodeje.                                                                                                                                               

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

13.12.2018

17:19

Dnes zasedala ECB, a jakožto nejdůležitější fundament dnešního dne ovlivnila vývoj na devizových trzích. Akciové indexy dnes přešly do konsolidace bez výraznější volatility a během dnešní seance spíše stagnují. Ropa opět otestovala úrovně kolem 50 dolarů za barel a mírně zpevňuje.

Chci číst

13.12.2018

15:38

Akcie technologických společností, které si získaly za posledních pár let na popularitě, nyní částečně stály za výprodeji na akciových trzích kvůli jejich obrovské kapitalizaci. Skupina technologických akcií FAANG v loňském roce neporazitelně rostla a pro investory tvořila základ jejich portfolia.

Chci číst

13.12.2018

10:07

Americký dolar během včerejší seance korigoval své dřívější zisky a nijak mu nepomohlo odpolední zveřejnění růstu americké inflace. Akciové indexy k večeru opět korigovaly dřívější zisky podpořené pozitivními zprávami z Číny. Ropa WTI opět testuje úrovně kolem 50 dolarů za barel.

Chci číst