Nervozita zůstává na trzích i koncem týdne

Především o nervozitě hovoří index volatility VIX. Ten se zatím nedokázal dostat dlouhodoběji pod 18 bodů a nadále se drží na poměrně vysokých hodnotách. Trhy se nadále obávají další vlny výprodejů, kterou zatím stále nelze vyloučit. Akciové index jsou zatím bez jasného směru jak v USA, tak v Evropě. To zatím nahrává především americkému dolaru, který využívá vyššího rizika na trzích. Ten od konce minulého týdne roste, a pokud se situace na trzích nijak výrazněji neuklidní, může pokračovat v růstu. Pokračujícím rizikem nadále zůstává i vysoká hodnota desetiletých výnosů, která se začíná stabilizovat kolem hodnoty 2,90% a blíží se k 3% hranici. Právě dosažení úrovně 3% může způsobit další vlnu výprodejů na akciových trzích. Mimo jiné se nyní množí spekulace ohledně kontroly produktů založeným na VIXu. S tím tedy i manipulaci celé únorové korekce na trzích. Informace je však poměrně čerstvá a nyní se jí zabývají američtí regulátoři. Jde však o velice zajímavou zprávu, kterou pro Vás budeme nadále sledovat.

Graf: Vývoj implikované volatility VIX (Zdroj: Investing.com)

Pokud si říkáte, co pravděpodobně stálo za včerejší korekcí na americkém dolaru. Dalo by se mluvit především o technické reakci na výrazný nárůst amerického dolaru 4 dny po sobě. Také za tím stojí desetileté americké výnosy, které trochu klesly, ale nadále se drží u úrovně 2,90%.

Graf: Vývoj amerických desetiletých výnosů (Zdroj: Inveting.com)

Trhům chybí i výraznější fundamenty, které by pomohly určit směr na trzích. Minulý týden jsme byli svědky inflace v USA, ale aktuální týden zatím nenabídl žádná důležitější data z USA. Příští týden jsou na programu důležitější fundamenty z USA , ale své slovo by měla mít i technika. Právě aktuální prostředí by mělo vyhovovat technickým traderům obchodující supporty a rezistence.

Následující vývoj tedy závisí především na náladě investorů, a jakým způsobem se budou stavět k né příliš pozitivně vyvíjející se situaci. Nejdůležitější bude, jak se bude vyvíjet právě volatilita. Dlouhodobě VIX kolem hodnoty 20 bodů je pro trh rizikem z pohledu zvýšené nervozity na trzích, z toho však může nadále těžit americký dolar podpořen právě rostoucími výnosy.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

22.03.2018

10:45

Včerejší seance patřila mezi nejzajímavější v roce 2018. Především kvůli včerejšímu zasedání americké centrální banky. Ten podle očekávání zvedl úrokové sazby do rozpětí 1,50-1,75%. To samotné nemělo na finanční trhy až takový dopad.

Podrobnosti

21.03.2018

16:35

Ropa začala během včerejší seance razantní nárůst a býci zatím zůstávají aktivní i během dnešní seance. Ropa začala nejdříve růst v reakci na oznámení amerického ropného institutu API, že zásoby ropy v USA klesly minulý týden o 2,7 mil. barelů.

Podrobnosti

21.03.2018

12:28

Data z britského trhu práce příjemně překvapila a libra si připisuje další zisky. Základní růst mezd zrychlil mezi listopadem a lednem na 2,8%. Očekávalo se přitom zrychlení pouze na 2,6%.

Podrobnosti