Nervozita zůstává na trzích i koncem týdne

Především o nervozitě hovoří index volatility VIX. Ten se zatím nedokázal dostat dlouhodoběji pod 18 bodů a nadále se drží na poměrně vysokých hodnotách. Trhy se nadále obávají další vlny výprodejů, kterou zatím stále nelze vyloučit. Akciové index jsou zatím bez jasného směru jak v USA, tak v Evropě. To zatím nahrává především americkému dolaru, který využívá vyššího rizika na trzích. Ten od konce minulého týdne roste, a pokud se situace na trzích nijak výrazněji neuklidní, může pokračovat v růstu. Pokračujícím rizikem nadále zůstává i vysoká hodnota desetiletých výnosů, která se začíná stabilizovat kolem hodnoty 2,90% a blíží se k 3% hranici. Právě dosažení úrovně 3% může způsobit další vlnu výprodejů na akciových trzích. Mimo jiné se nyní množí spekulace ohledně kontroly produktů založeným na VIXu. S tím tedy i manipulaci celé únorové korekce na trzích. Informace je však poměrně čerstvá a nyní se jí zabývají američtí regulátoři. Jde však o velice zajímavou zprávu, kterou pro Vás budeme nadále sledovat.

Graf: Vývoj implikované volatility VIX (Zdroj: Investing.com)

Pokud si říkáte, co pravděpodobně stálo za včerejší korekcí na americkém dolaru. Dalo by se mluvit především o technické reakci na výrazný nárůst amerického dolaru 4 dny po sobě. Také za tím stojí desetileté americké výnosy, které trochu klesly, ale nadále se drží u úrovně 2,90%.

Graf: Vývoj amerických desetiletých výnosů (Zdroj: Inveting.com)

Trhům chybí i výraznější fundamenty, které by pomohly určit směr na trzích. Minulý týden jsme byli svědky inflace v USA, ale aktuální týden zatím nenabídl žádná důležitější data z USA. Příští týden jsou na programu důležitější fundamenty z USA , ale své slovo by měla mít i technika. Právě aktuální prostředí by mělo vyhovovat technickým traderům obchodující supporty a rezistence.

Následující vývoj tedy závisí především na náladě investorů, a jakým způsobem se budou stavět k né příliš pozitivně vyvíjející se situaci. Nejdůležitější bude, jak se bude vyvíjet právě volatilita. Dlouhodobě VIX kolem hodnoty 20 bodů je pro trh rizikem z pohledu zvýšené nervozity na trzích, z toho však může nadále těžit americký dolar podpořen právě rostoucími výnosy.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

25.06.2018

11:03

Konec minulého týdne a víkendové události přinesly na finanční trhy nové zprávy, které by mohly promluvit do vývoje v následujících týdnech a měsících. V pátek odpoledne byla zveřejněna data květnové inflace v Kanadě.

Chci číst

22.06.2018

16:34

Inflační tlaky v Kanadě v květnu poněkud zeslábly. Alespoň to lze vyčíst z dnes zveřejněných výsledků inflace. Konkrétně meziročně inflace v Kanadě zůstala beze změny na 2,2%, ačkoliv většinové očekávání bylo, že inflace zrychlí na 2,5%.

Podrobnosti

22.06.2018

10:13

Včerejší seance byla z fundamentálního hlediska především o zasedání britské centrální banky. Ta sice dopředu signalizovala, že zvýšení sazeb nepřijde, nicméně investoři čekali na signál k možnému zvýšení na tiskové konferenci.

Podrobnosti