Nervozita na akciových trzích zatím zůstává

Minulý týden ukončily akciové trhy podle očekávání v červených číslech. Kdy se DAX dostal do výraznější korekce a nyní se pohybuje již pod úrovní 12 000 eur. Americký dolar se dostal koncem týdne trochu pod tlak a to především kvůli negativním komentářům prezidenta Trumpa ohledně zavedení cla na import průmyslových kovů. Celkově byl pro dolar minulý týden spíše pozitivní, kdy mu pomohlo především jestřábí vystoupení pana Powella v americkém kongresu. Index VIX se drží zatím nad 20 body, zatímco desetileté výnosy klesají. V pátek měla projev Theresa Mayová, kde měly zaznít nové informace o průběhu vyjednávání mezi EU a Velkou Británií. Projev Theresy Mayové nenabídl téměř žádné nové informace. Ohledně brexitu a partnerství mezi EU a VB zůstává nadále velmi pozitivní a uvedla, že bude usilovat o co nejhlubší a nejširší spojení. Uvedla, že budoucí obchodní dohoda musí obsahovat zcela nezávislý arbitrážní mechanismus a jak EU, tak Spojené království bude muset ustoupit z některých svých požadavků. HDP v Kanadě kleslo měsíčně o 0,3% z 0,4% na 0,1%. Jednalo se však o změnu, kterou analytici očekávali. Změnu sentimentu však fundamentální zpráva nenabídla a kanadský dolar na trhu USDCAD nadále ztrácí. Ropa zůstává z minulého týdne pod tlakem a zatím stále ztrácí.

Dnes v 10:30 byla zveřejněna britská data PMI ze sektoru služeb. Ty rostly na 54,5 bodů a to oproti očekávání, které bylo 53,3 bodů. Zprávu ihned po vyhlášení vnímá libra jako pozitivní a lehce posiluje. Během dnešní seance v 16:00 bude ještě zveřejněn americký ISM pro sektor služeb.

Kanadský dolar zatím pokračuje v prohlubování ztrát na páru USDCAD. Především je to zapříčiněno již zmíněným posilujícím americkým dolarem. Trh USDCAD se momentálně nachází na úrovni 1,20905, což je lokální high z listopadu, které trh několikrát testoval, ale nedokázal nad danou cenou uzavřít.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

25.06.2018

11:03

Konec minulého týdne a víkendové události přinesly na finanční trhy nové zprávy, které by mohly promluvit do vývoje v následujících týdnech a měsících. V pátek odpoledne byla zveřejněna data květnové inflace v Kanadě.

Chci číst

22.06.2018

16:34

Inflační tlaky v Kanadě v květnu poněkud zeslábly. Alespoň to lze vyčíst z dnes zveřejněných výsledků inflace. Konkrétně meziročně inflace v Kanadě zůstala beze změny na 2,2%, ačkoliv většinové očekávání bylo, že inflace zrychlí na 2,5%.

Podrobnosti

22.06.2018

10:13

Včerejší seance byla z fundamentálního hlediska především o zasedání britské centrální banky. Ta sice dopředu signalizovala, že zvýšení sazeb nepřijde, nicméně investoři čekali na signál k možnému zvýšení na tiskové konferenci.

Podrobnosti