Německý index PMI vystoupal na 6letá maxima

Německý soukromý sektor v květnu rostl nejrychlejším tempem za více než šest let. Index nákupních manažerů (PMI) ukázal, že největší evropská ekonomika pokračuje ve svém robustním zotavení i ve druhém kvartále. Souhrnný index za sektor služeb i výroby stoupl v květnu na 57,3 bodu z 56,7 bodu za duben hlavně díky nečekaně silné aktivitě továren. Analytici čekali hodnotu 56,6 bodu. Aktuální data PMI naznačují, že německá ekonomika zopakuje v druhém čtvrtletí minimálně výkon z prvních třech měsíců letošního roku, kdy posílila o 0,6 procenta.

Kromě dobrých výsledků německého indexu PMI, trh dnes vstřebává zprávy o útoku sebevražedného atentátníka na koncertě americké zpěvačky Ariany Grande v Manchesteru, který usmrtil nejméně 22 lidí a dalších 59 zranil. Britská premiéra Theresa Mayová kvůli útoku přerušila předvolební kampaň. Akcie reagovaly na zprávy mírným oslabením, britská libra je zatím vůči těmto informacím odolná.

Hlavní indexy na Wall Street v pondělí posílily o 0,4 až 0,8 procenta za podpory technologických akcií a akcií zbrojních firem po dohodě o dodávkách zbraní mezi Spojenými státy a Saúdskou Arábií za 110 miliard dolarů. Právě do Saúdské Arábie směřovala první zahraniční cesta Donald Trumpa, od níž si Bílý dům mimo jiné slibuje, že odvrátí pozornost od skandálů na domácí scéně, jako bylo odvolání šéfa FBI či zprávy o vazbách Trumpova týmu na Rusko, což vedlo k výprodeji na americkém dolaru a poklesu výnosů z amerických státních dluhopisů. Americký dolar se nedokáže vzpamatovat z těchto událostí. Podezření ohledně Trumpových vazeb na Rusko snižuje důvěru Kongresu v prezidenta, a tím i možnost prosadit slibované daňové a další prorůstové reformy. Americký dolar letos zatím ztrácí 7 procent hodnoty.

Růst ceny ropy poháněla důvěra trhu, že se přední světoví exportéři (OPEC) tento čtvrtek dohodnou na prodloužení omezení těžby. Objevují se i náznaky, že součástí dohody by mohlo být další zpřísnění limitů těžby.

Britská libra si i po bombovém útoku udržuje chladnou hlavu a stoupá v krátkodobém rostoucím kanálu proti americkému dolaru, který vymezuje rozsah jejího pohybu. 

Autor: Michala Moravcová, analytik BOSSA

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy