Německý index Ifo vyskočil nejvýše od května 2014

Německá podnikatelská nálada v září vzrostla na dvouleté maximum, ukázal dnes německý index IFO. Z výsledku indexu plyne, že šéfové firem v největší evropské ekonomice nabývají na optimismu a podle všeho zapomínají na strach z brexitu, který dominoval v předchozích výsledcích ukazatele. Index Ifo naznačuje, že podnikatelé se optimisticky dívají na aktuální i budoucí ekonomické podmínky největší ekonomiky eurozóny. Index Ifo měří důvěru 7 000 německých podniků a pro tento měsíc vyskočil na 109,5 bodu. Analytici očekávali jen mírné zlepšení ve srovnání se srpnem (106,2 bodu) na 106,4 bodu.

Evropské burzy v pondělí klesají na týdenní dno, tíženy akciemi předních bank a energetických firem. Následují tak asijskou seanci, v níž tamní akciové indexy odepsaly přes 1 procento zisku. Nejširší evropský index EUROSTOXX 600 ztrácí 1,4 procenta a ve srovnání se začátkem roku stojí zhruba o 7 procent méně. Index evropského bankovního sektoru klesal v průběhu pondělí přibližně o 2,5 procenta. Akcie Deutsche Bank dnes padají na historická minima poté, co německý časopis Focus s odkazem na vládní zdroje uvedl, že kancléřka Angela Merkelová vyloučila státní pomoc pro banku a jakékoli zasahování do probíhajícího vyšetřování banky americkým ministerstvem spravedlnosti.

Pro akciové tituly bude v nejbližších týdnech klíčový vývoj předvolebních prezidentských debat a průzkumů v USA. Kandidátka demokratů Hillary Clintonová a její republikánský rival Donald Trump si dnes změří síly v první televizní debatě, která má mít rekordní sledovanost.

Wall Street dnes také zahajuje týden poklesem o 0,8 procenta, čímž následuje Evropu a Asii. Američtí investoři čekají na zmiňovanou předvolební televizní debatu, která začne v 2:00 ráno našeho času. Většina Američanů se ve volbách rozhoduje právě na základě televizních diskuzí.

Ceny ropy dnes rostly, zatímco se největší producenti světa sjíždějí do Alžírska k jednání o možném plánu na omezení těžby. Setkání producentů v Alžíru proběhne od 26. do 28.9. 2016. Pravděpodobnost takovéto domluvy je však velmi nízká. 


Nejnovější analýzy

14.12.2018

14:36

Britská premiérka Theresa Mayová včera navštívila dvoudenní summit EU v Bruselu ve víře pokusit se znovu vyjednat brexitovou dohodu. Do Londýna se však bude vracet s prázdnýma rukama a v britském parlamentu lze tak očekávat další velmi vášnivou debatu.

Podrobnosti

14.12.2018

10:32

Včerejší seanci na devizových trzích ovlivnilo zasedání ECB, ačkoliv jsme se žádné změny v dosavadní rétorice nedočkali. Dnes ráno silně zpevňuje americký dolar a je silnější na většině z měnových párů. Akciové indexy začátkem dnešní seance mírně ztrácí a ropa WTI se dostala na týdenní maxima.

Podrobnosti

13.12.2018

17:19

Dnes zasedala ECB, a jakožto nejdůležitější fundament dnešního dne ovlivnila vývoj na devizových trzích. Akciové indexy dnes přešly do konsolidace bez výraznější volatility a během dnešní seance spíše stagnují. Ropa opět otestovala úrovně kolem 50 dolarů za barel a mírně zpevňuje.

Podrobnosti