Německý index Ifo vyskočil nejvýše od května 2014

Německá podnikatelská nálada v září vzrostla na dvouleté maximum, ukázal dnes německý index IFO. Z výsledku indexu plyne, že šéfové firem v největší evropské ekonomice nabývají na optimismu a podle všeho zapomínají na strach z brexitu, který dominoval v předchozích výsledcích ukazatele. Index Ifo naznačuje, že podnikatelé se optimisticky dívají na aktuální i budoucí ekonomické podmínky největší ekonomiky eurozóny. Index Ifo měří důvěru 7 000 německých podniků a pro tento měsíc vyskočil na 109,5 bodu. Analytici očekávali jen mírné zlepšení ve srovnání se srpnem (106,2 bodu) na 106,4 bodu.

Evropské burzy v pondělí klesají na týdenní dno, tíženy akciemi předních bank a energetických firem. Následují tak asijskou seanci, v níž tamní akciové indexy odepsaly přes 1 procento zisku. Nejširší evropský index EUROSTOXX 600 ztrácí 1,4 procenta a ve srovnání se začátkem roku stojí zhruba o 7 procent méně. Index evropského bankovního sektoru klesal v průběhu pondělí přibližně o 2,5 procenta. Akcie Deutsche Bank dnes padají na historická minima poté, co německý časopis Focus s odkazem na vládní zdroje uvedl, že kancléřka Angela Merkelová vyloučila státní pomoc pro banku a jakékoli zasahování do probíhajícího vyšetřování banky americkým ministerstvem spravedlnosti.

Pro akciové tituly bude v nejbližších týdnech klíčový vývoj předvolebních prezidentských debat a průzkumů v USA. Kandidátka demokratů Hillary Clintonová a její republikánský rival Donald Trump si dnes změří síly v první televizní debatě, která má mít rekordní sledovanost.

Wall Street dnes také zahajuje týden poklesem o 0,8 procenta, čímž následuje Evropu a Asii. Američtí investoři čekají na zmiňovanou předvolební televizní debatu, která začne v 2:00 ráno našeho času. Většina Američanů se ve volbách rozhoduje právě na základě televizních diskuzí.

Ceny ropy dnes rostly, zatímco se největší producenti světa sjíždějí do Alžírska k jednání o možném plánu na omezení těžby. Setkání producentů v Alžíru proběhne od 26. do 28.9. 2016. Pravděpodobnost takovéto domluvy je však velmi nízká. 


Nejnovější analýzy

22.06.2018

16:34

Inflační tlaky v Kanadě v květnu poněkud zeslábly. Alespoň to lze vyčíst z dnes zveřejněných výsledků inflace. Konkrétně meziročně inflace v Kanadě zůstala beze změny na 2,2%, ačkoliv většinové očekávání bylo, že inflace zrychlí na 2,5%.

Podrobnosti

22.06.2018

10:13

Včerejší seance byla z fundamentálního hlediska především o zasedání britské centrální banky. Ta sice dopředu signalizovala, že zvýšení sazeb nepřijde, nicméně investoři čekali na signál k možnému zvýšení na tiskové konferenci.

Podrobnosti

21.06.2018

11:01

Z trhů začíná pomalu opadat nervozita ohledně obchodních válek, ačkoliv rizika stále trvají a možná i trochu vyeskalovaly, jelikož EU zveřejnila seznam výrobků, na které značné od pátku uplatňovat 25% cla o objemu 2,8 mld. dolarů.

Podrobnosti