Německé ekonomické indikátory padají jeden za druhým; analýza EUR/CAD

Německá podnikatelská důvěra v tamní ekonomiku se v únoru zhoršila třetím měsícem v řadě a dosáhla nejnižší úrovně za více než rok (od prosince 2014). Mnichovský ekonomický institut Ifo dnes zveřejnil výsledek průzkumu mezi 7 000 německými podnikateli, jehož hodnota v únoru spadla na 105,7 bodu z lednové úrovně 107,3 bodu. Analytici čekali snížení indexu jenom o 0,3 bodu na 107.

Zhoršení bylo taženo zejména prudkým poklesem obchodních očekávání mezi výrobními podniky, jejichž vývoz brzdí slabost rozvíjejících se trhů. Včera rovněž zklamal výsledek průzkumu mezi nákupními manažery. Index PMI klesl na 13měsíční minima. Nálada se primárně zhoršila v průmyslu, ale horší výsledky ukázaly i služby, což jde ruku v ruce s výsledkem dnešního indexu Ifo, který rovněž ukázal na zhoršení situace ve zpracovatelském odvětví. Německý index PMI z odvětví výroby se drží jenom kousek nad klíčovou hodnotou 50 (50,2 bodu), která odděluje expanzi od recese. Tento ukazatel v únoru klesl nejníže od června 2013. Nálada v průmyslu se zhoršuje jak z pohledu manažerů, tak i z pohledu podnikatelů. Již třetí měsíc v řadě padají v Německu nové objednávky a sílí deflační tlaky.

Posledním v řadě je index ZEW, který vyjadřuje názor na vývoj německé ekonomiky očima analytiků a ekonomů. Tento ukazatel v únoru rovněž spadl z lednových 10 bodů na 1 bod.

Zhoršení ekonomických vyhlídek pro největší ekonomiku eurozóny dává Evropské centrální bance (ECB) další argument do rukou pro uvolnění měnových podmínek na nejbližším zasedání bankovní rady v březnu.

EUR/CAD prorazil směrem dolů klínovou formaci a otevírá si prostor pro další oslabení. Fibonacciho úrovně návratnosti a dlouhodobější rostoucí trendová linie naznačují, že by mohl otestovat po prorazení hodnoty 50 další Fibo hodnotu 61,80. 


Nejnovější analýzy