Německá inflace na 3letých maximech, analýza GBP/JPY

Cena ropy dosáhla první obchodní den roku 2017 18měsíčního maxima v nadějích, že dohoda mezi členskými a nečlenskými státy OPEC o omezení těžby, jež vstoupila v platnost v neděli, zmírní globální přesycení trhu s touto surovinou. Trhy s futures na ropu byly v pondělí uzavřeny kvůli novoročním svátkům, proto cena ropy reaguje na vstoupení dohody v platnost až dnes. Severomořská ropa Brent i americká WTI v průběhu dne posilovaly až o 2 procenta. Odpoledne se zisky snížily k 1 procentu.

K 1. lednu oficiálně vstoupila v platnost dohoda Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) s ostatními exportéry včetně Ruska o celkovém omezení těžby téměř o 1,8 milionu barelů denně. Trhy budou nyní vyhlížet, zda producenti dodržují dohodu, zejména v prvních měsících, kdy je dohoda platná. Těžba ropy v Rusku v prosinci zůstala beze změny na 11,2 milionu barelů denně, nejvyšší úrovni za téměř 30 let. Moskva se však na základě dohody s OPEC chystá snížit těžbu v první polovině letošního roku o 300 000 barelů denně.

Pozitivně odstartoval nový rok i britský akciový index FTSE 100, který se včera stejně jako ropa kvůli státnímu svátku neobchodoval. Index v průběhu dne rostl o 0,8 procenta a zapsal si tak čerstvé historické maximum na úrovni 7202,44 bodu.

Německá inflace v prosinci nečekaně prudce zrychlila a dosáhla nejvyšší úrovně za téměř tři a půl roku. Harmonizovaný index spotřebitelských cen (HICP) v posledním měsíci roku 2016 nečekaně meziročně vyskočil o 1,7 procenta, což je o 0,9 procenta výš než v listopadu. Analytici čekali, že inflace zrychlí jenom 1,3 procentním tempem. Toto číslo je výbornou zprávou pro evropskou centrální banku (ECB), která dostává signál, že inflační tlaky v největší ekonomice měnové unie sílí. Hlavním tahounem inflace v prosinci byly rostoucí ceny energií a potravin. Výrazné zotavení inflace v Německu by mohlo konzervativním hlasům v bankovní radě ECB, jako je prezident Bundesbanky Jens Weidmann, dát do ruky silnější argumenty pro rychlejší ukončení programu kvantitativního uvolňování. Data za celou eurozónu budou publikována zítra v 11:00 hodin.

Japonský jen v páru s britskou librou (GBP/JPY) podobně jako na páru s americkým dolarem (USD/JPY) dokončil konsolidační formaci a pokračuje v slábnoucím trendu. Proražení trojúhelníku směrem nahoru spolu s „pinbarovou“ svíčkou z 29. prosince dává převahu býkům, kteří by mohli otestovat předchozí maxima. 

Autor: Michala Moravcová

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy