Německá ekonomika by mohla výrazně zpomalit, kanadský trh práce nabídl smíšená data

Průmyslové objednávky

Během aktuálního týdne se začaly opět hromadit zprávy o zhoršujícím se stavu evropské ekonomiky. Německá ekonomika včera zveřejnila změnu průmyslových objednávek za duben, ty klesly o 2,5%, přičemž se očekával růst o 0,7%. Jednalo o čtvrtý pokles v řadě, kdy objednávky klesly a místní čísla vykazují známky začínající recese, jak je vidět ze samotného grafu vývoje nových objednávek. Meziroční změna se dokonce dostala poprvé od roku 2016 do záporných hodnot. Jelikož německé objednávky korelují s vývojem HDP v Německu, lze tedy očekávat v následujících čtvrtletích výraznější zpomalení.

Graf: Vývoj německých průmyslových zakázek

Průmyslová produkce

Přibrzdit rostoucí nervozitu mohla dnes ráno průmyslová produkce. Ta však navázala podle očekávání na průmyslové objednávky a vykázala za duben negativní nárůst. Konkrétně průmyslová produkce klesla o 1%, přičemž většinové očekávání byl růst o 0,4%. Zároveň dnes byly zveřejněny data průmyslové produkce z Francie. Ta dopadla také negativně a klesla o 0,5%, přičemž se zde také očekával růst o 0,4%. Ve Francii byl na vině nezvykle teplý duben, zároveň pokles výroby o 5,8% vykázal energetický sektor.

Z Německa byla zveřejněna také data obchodní bilance. Německá ekonomika je exportně orientovaná ekonomika, tudíž jsou pro ní vývozy klíčové. Vývoz se podle statistického úřadu snížil o 0,3%, což ovlivnilo platební bilanci, která klesla na 19,4 mld. eur, očekával se přitom pokles na 20,4 mld. eur z 22 mld.

Graf: Vývoj německé průmyslové produkce (Zdroj: tradingeconomics.com)

Kanadský trh práce

Dnes v 14:30 byly zveřejněny data z kanadského trhu práce. Jednalo se o poměrně smíšené výsledky, jelikož počet pracovních míst se v Kanadě snížil o 7 500, naopak mzdy vykázaly výrazný nárůst. Konkrétně průměrná hodinová mzda rostla meziročně za květen o 3,9%, jednalo se o nerychlejší meziroční nárůst za více jak 9 let. Mzdy rostly za minulý měsíc o 3,3% a drží se nad 3% pět měsíců v řadě. Kanadský dolar nicméně zklamal pokles pracovních míst o 7500, jelikož trhy očekávaly nárůst o 19 100.

Nicméně růst mezd a míra nezaměstnanosti na 5,8% pravděpodobně utvrdila v závěru kanadskou centrální banku, že ekonomika běží na svou plnou kapacitu a neohrozí zvýšení úrokové míry na příštím zasedání. Kanadská centrální banka na zasedání minulý týden ponechala sazby beze změny, avšak v doprovodném komentáři byla poměrně jestřábí a naznačila, že zvýšení sazeb může přijít již na příštím zasedání.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

22.06.2018

16:34

Inflační tlaky v Kanadě v květnu poněkud zeslábly. Alespoň to lze vyčíst z dnes zveřejněných výsledků inflace. Konkrétně meziročně inflace v Kanadě zůstala beze změny na 2,2%, ačkoliv většinové očekávání bylo, že inflace zrychlí na 2,5%.

Podrobnosti

22.06.2018

10:13

Včerejší seance byla z fundamentálního hlediska především o zasedání britské centrální banky. Ta sice dopředu signalizovala, že zvýšení sazeb nepřijde, nicméně investoři čekali na signál k možnému zvýšení na tiskové konferenci.

Podrobnosti

21.06.2018

11:01

Z trhů začíná pomalu opadat nervozita ohledně obchodních válek, ačkoliv rizika stále trvají a možná i trochu vyeskalovaly, jelikož EU zveřejnila seznam výrobků, na které značné od pátku uplatňovat 25% cla o objemu 2,8 mld. dolarů.

Podrobnosti