Německá ekonomika by mohla výrazně zpomalit, kanadský trh práce nabídl smíšená data

Průmyslové objednávky

Během aktuálního týdne se začaly opět hromadit zprávy o zhoršujícím se stavu evropské ekonomiky. Německá ekonomika včera zveřejnila změnu průmyslových objednávek za duben, ty klesly o 2,5%, přičemž se očekával růst o 0,7%. Jednalo o čtvrtý pokles v řadě, kdy objednávky klesly a místní čísla vykazují známky začínající recese, jak je vidět ze samotného grafu vývoje nových objednávek. Meziroční změna se dokonce dostala poprvé od roku 2016 do záporných hodnot. Jelikož německé objednávky korelují s vývojem HDP v Německu, lze tedy očekávat v následujících čtvrtletích výraznější zpomalení.

Graf: Vývoj německých průmyslových zakázek

Průmyslová produkce

Přibrzdit rostoucí nervozitu mohla dnes ráno průmyslová produkce. Ta však navázala podle očekávání na průmyslové objednávky a vykázala za duben negativní nárůst. Konkrétně průmyslová produkce klesla o 1%, přičemž většinové očekávání byl růst o 0,4%. Zároveň dnes byly zveřejněny data průmyslové produkce z Francie. Ta dopadla také negativně a klesla o 0,5%, přičemž se zde také očekával růst o 0,4%. Ve Francii byl na vině nezvykle teplý duben, zároveň pokles výroby o 5,8% vykázal energetický sektor.

Z Německa byla zveřejněna také data obchodní bilance. Německá ekonomika je exportně orientovaná ekonomika, tudíž jsou pro ní vývozy klíčové. Vývoz se podle statistického úřadu snížil o 0,3%, což ovlivnilo platební bilanci, která klesla na 19,4 mld. eur, očekával se přitom pokles na 20,4 mld. eur z 22 mld.

Graf: Vývoj německé průmyslové produkce (Zdroj: tradingeconomics.com)

Kanadský trh práce

Dnes v 14:30 byly zveřejněny data z kanadského trhu práce. Jednalo se o poměrně smíšené výsledky, jelikož počet pracovních míst se v Kanadě snížil o 7 500, naopak mzdy vykázaly výrazný nárůst. Konkrétně průměrná hodinová mzda rostla meziročně za květen o 3,9%, jednalo se o nerychlejší meziroční nárůst za více jak 9 let. Mzdy rostly za minulý měsíc o 3,3% a drží se nad 3% pět měsíců v řadě. Kanadský dolar nicméně zklamal pokles pracovních míst o 7500, jelikož trhy očekávaly nárůst o 19 100.

Nicméně růst mezd a míra nezaměstnanosti na 5,8% pravděpodobně utvrdila v závěru kanadskou centrální banku, že ekonomika běží na svou plnou kapacitu a neohrozí zvýšení úrokové míry na příštím zasedání. Kanadská centrální banka na zasedání minulý týden ponechala sazby beze změny, avšak v doprovodném komentáři byla poměrně jestřábí a naznačila, že zvýšení sazeb může přijít již na příštím zasedání.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

13.12.2018

17:19

Dnes zasedala ECB, a jakožto nejdůležitější fundament dnešního dne ovlivnila vývoj na devizových trzích. Akciové indexy dnes přešly do konsolidace bez výraznější volatility a během dnešní seance spíše stagnují. Ropa opět otestovala úrovně kolem 50 dolarů za barel a mírně zpevňuje.

Chci číst

13.12.2018

15:38

Akcie technologických společností, které si získaly za posledních pár let na popularitě, nyní částečně stály za výprodeji na akciových trzích kvůli jejich obrovské kapitalizaci. Skupina technologických akcií FAANG v loňském roce neporazitelně rostla a pro investory tvořila základ jejich portfolia.

Chci číst

13.12.2018

10:07

Americký dolar během včerejší seance korigoval své dřívější zisky a nijak mu nepomohlo odpolední zveřejnění růstu americké inflace. Akciové indexy k večeru opět korigovaly dřívější zisky podpořené pozitivními zprávami z Číny. Ropa WTI opět testuje úrovně kolem 50 dolarů za barel.

Chci číst