Nejhorší den pro euro v letošním roce, analýza EUR/USD

Hlavní americké akciové indexy v pondělí klesly o 0,1 až 0,2 procenta v čele s energetickými akciemi, které reagovaly na pokles cen ropy. Investoři vyčkávají na další vlnu výsledků velkých firem a jasnější obrysy ekonomické politiky prezidenta Donalda Trumpa. Index Dow Jones klesl o 0,1 procenta na 20 052,42 bodu, index S&P 500 oslabil o 0,2 procenta na 2 292,56 bodu a technologický Nasdaq ubral 0,1 procenta na 5 663,552,23 bodu.

Situace v eurozóně se opět dostává do hledáčku investorů. Francouzská nacionalistická politička a předsedkyně Národní fronty Marine Le Pen v pondělí uvedla, že pokud vyhraje v prezidentských volbách, pak bude bojovat proti globalizaci a vyvede Francii z eurozóny. Trhy ihned reagovaly na tyto zprávy růstem výnosů z francouzských státních dluhopisů a propadem eura.

Na růst evropských a amerických výnosů ze státních dluhopisů jakož i zvýšení globální nejistoty reaguje japonský jen a zlato posílením. Japonský jen v noci klesl na hodnotu 111,590 proti americkému dolaru, nejníže od konce loňského listopadu. Euro kleslo proti americkému dolaru o 0,8 procenta na hodnotu 1,0665, což je zatím nejhorší den pro euro v letošním roce. Naopak index amerického dolaru (100,62 bodu) si dnes připisuje 0,7 procenta zisku, což pro něj znamená nejziskovější den v roce 2017.

Australská centrální banka dnes nechala úrokové sazby na nezměněné úrovni 1,5 procenta. Australský dolar reagoval na zasedání bankovní rady růstem, když posílil proti americkému dolaru o 0,21 procenta na hodnotu 0,7676, která není daleko 3měsíčnímu maximu 0,7633. Guvernér Philip Lowe přiložil malý význam posledním slabším makroekonomickým výsledkům a předpokládá, že australská ekonomika si bude schopna udržet stabilní 3procentní růst HDP. Výsledky ekonomické aktivity za poslední kvartál budou zveřejněny 1. března a měla by pozitivně překvapit vzhledem k robustnímu výsledku prosincového zahraničního obchodu a zlepšujícímu se podnikatelskému klimatu.

Inflace by měla podle centrální banky letos dosáhnout úrovně 2 procent a dostat se do inflačního pásma 2 až 3 procenta, v němž byla naposledy v roce 2014. Lowe dnes markantně snížil šance, že by banka byla nucena letos uvolnit měnové podmínky, což je pozitivní signál pro australský dolar.

Novozélandský dolar má za sebou také úspěšné úterý. Proti americkému dolaru přidal 0,6 procenta a vyskočil na 12týdenní maxima 0,7367. Investory v nákupech povzbudil průzkum inflačních očekávání, který dělá centrální banka (RBNZ). 2letá inflační očekávání vyskočila z hodnoty 1,68 na 1,92 procenta, což zvyšuje pravděpodobnost, že banka na svém zítřejším večerním zasedání nechá úrokovou sazbu na nezměněné úrovni 1,75 procenta. 

Dnes odpoledne budou zveřejněna prosincová data obchodní bilance USA, jimž se tradičně nevěnuje velká pozornost, avšak v období národního protekcionismu Donalda Trumpa mohou začít vzbuzovat pozornost.

EUR/USD odmítl rezistenci a Fibonacciho hodnotu 38,20. Dnes opustil rostoucí trendový kanál a definitivně se propadl pod trendovou linii. Pomohla mu i medvědí divergence s oscilátorem MACD. Nyní ho čeká souboj s Fibonacciho hodnotou 23,60, pokud se eurodolaru podaří zamířit pod ní, může testovat prosincová minima. 

Autor: Michala Moravcová

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy