Nasdaq atakuje nová historická maxima

Index Nasdaq v úterý poprvé v historii překonal hranici 6 000 bodů a výš se posunuly i další dva hlavní americké akciové indexy Dow Jones a S&P 500, když silné výsledky firem podtrhly zdraví amerických společností. Nákupní apetit je také podpořen výsledkem francouzských prezidentských voleb, které slibují Emmanuela Macrona jako novou hlavu státu. Macron je proevropsky orientovaný a podporuje větší evropskou integraci. Naopak japonský jen, reprezentant bezpečného přístavu, je po opadnutí strachu pod prodejním tlakem, stejně jako zlato a stříbro.

Technologický Nasdaq přidal 0,70 procenta a uzavřel na hodnotě 6 025,492 bodu poté, co zapsal historické maximum na hodnotě 6 036,020 bodu. Index Dow Jones stoupl o 1,12 procenta na 20 996,12 bodu, zatímco index S&P 500 posílil o 0,61 procenta na 2 388,61 bodu. Dnes by měl prezident Donald Trump oznámit dlouho očekávanou daňovou reformu, která by mohla rozpohybovat dolar. Technickou analýzu indexu amerického dolaru naleznete zde.

Australský dolar klesl o 0,6 procenta proti USD, když se propadl na hodnotu 0,7491, nejníže od 12. dubna. V závěsu nezůstal ani novozélandský dolar, který ztratil 0,7 procenta proti USD a klesl na cenu 0,6898. Australskému dolaru nepomohla ani solidní data inflace, která ukázala 2,1 procentní meziroční růst cenové hladiny v prvním čtvrtletí letošního roku. Australský dolar trpí zpomalováním ekonomického růstu Číny. Nedaří se mu najít nové zdroje dynamičtějšího ekonomického růstu.

Euro včera nabylo druhý dech, když agentura Reuters uvedla, že Evropská centrální banka by na červnovém zasedání, kdy budou jasné výsledky francouzských prezidentských voleb, mohla začít měnit svoji rétoriku. Euro posílilo proti USD na 5 a půl měsíční maxima, proti GBP si připsalo 1,4 procenta zisku. Analýzu EUR/USD naleznete zde.

Kanadský dolar klesl na 14měsíční minimum proti USD poté, co Spojené státy uvedly, že uvalí 20procentní clo na kanadské měkké jehličnaté dříví. Investoři se začínají obávat, že projednávání 23leté NAFTy, obchodní dohody mezi USA, Kanadou a Mexikem, může přinést omezení volného obchodu nejen mezi USA a Mexikem, ale i mezi USA a Kanadou, což by ublížilo kanadské ekonomice.

Stříbro se dostalo do nemilosti investorů, s tím jak stoupl apetit po rizikových aktivech a naopak vyhasla chuť investovat do bezpečných aktiv. Stříbro testuje rostoucí trendovou linii a 200denní průměr. Pokud by klesla cena stříbra pod tyto úrovně, pak lze pravděpodobně čekat pokles k březnovým minimům. 

Autor: Michala Moravcová, analytik BOSSA

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy