Napětí mezi USA a KLDR ovládá trh

Americký akciový index S&P 500 včera zažil největší denní pokles za téměř tři měsíce s tím, jak investoři odkláněli své finance do bezpečných aktiv kvůli pokračujícímu napětí mezi KLDR a Spojenými státy. Nejvíce na to doplácely technologie. Index Dow Jones oslabil o 0,9 procenta na 21 844,01 bodu, S&P 500 klesl o 1,5 procenta na 2438,21 bodu a technologický Nasdaq propadl o 2,1 procenta na 6216,872 bodu.

Severní Korea pohrozila, že nechá své střely dopadnout nedaleko amerického ostrova Guam v Tichém oceánu a vystupňovala tak napětí, které v současnosti doutná mezi ní a Spojenými státy. Korea oznámila, že dokončuje plány na odpálení čtyř střel středního doletu přes Japonsko do moře 18 až 25 mil od Guamu. Varování směrem ke KLDR vysílají též Jižní Korea a Japonsko.

V oblibě tak zůstávají bezpečná aktiva jako zlato, japonský jen či švýcarský frank. Cena zlata včera vystoupala na dvouměsíční maximum 1285 dolarů za unci. Japonský jen posílil proti americkému dolaru na 8týdenní maxima

Dnes budou z makrokalendáře důležití data americké inflace zveřejněna v 14:30. Investoři budou také naslouchat projevu prezidenta newyorského Fedu Williama Dudleyho kvůli možným signálům o budoucím tempu zvyšování úrokových sazeb.

Autor: Michala Moravcová, analytik BOSSA

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy