Nadpis Market Color, aneb co se děje na trhu s analýzou USD/CAD

Americké burzy včera posílily o více než 1 procento a index Nasdaq zaznamenal nejsilnější den za poslední tři měsíce s tím, jak se investoři smiřovali s možností, že by centrální banka (Fed) mohla v brzké době zvýšit úrokové sazby. Úterní údaje ukázaly, že prodeje nových rodinných domů ve Spojených státech v dubnu vyskočily na více než osmileté maximum a ceny na trhu dosáhly historického maxima, čímž nabídli další doklad o zotavení ekonomického růstu.

Rostoucí ceny nemovitostí jsou dalším důvodem pro Fed, aby zvýšil úrokové sazby. Navíc zatím odolný akciový trh nabízí Fedu další podpůrný argument pro utažení měnových podmínek. Otazníkem aktuálně zůstává jenom výsledek britského referenda o Brexitu (23.6.2016) a oslabující juan proti americkému dolaru. Juan proti USD ztratil od začátku května 1,5 procenta a aktuálně ho dělí jenom 0,5 procenta od lednových minim, kdy Fed ve zvyšování sazeb zařadil zpátečku.

Index Dow Jones v úterý vzrostl o 1,22 procenta na 17 706,05 bodu, index S&P 500 stoupl o 1,37 procenta na 2 076,06 bodu a technologický Nasdaq vyskočil o 2 procenta na 4 861,06 bodu. Akciový trh rostl na širokém základě, když posílilo všech 10 sektorů S&P.

Evropské burzy v úterý uzavřely růstem o 2,3 procenta na téměř čtyřtýdenní maximum. Akciové trhy v evropském regionu pozvedly hlavně pevnější finanční tituly. Akciové indexy koncem seance rozšířily předchozí zisky také díky oslabujícímu euru a obratu cen ropy do kladného teritoria. Sentiment trhu podpořily také výroky šéfky dozoru Evropské centrální banky Daniele Nouyové, která řekla, že banka pracuje na nových návrzích pro špatné úvěry, které zůstávají jedním z největších problémů ekonomiky eurozóny. Evropské akciové trhy dnes pokračují v růstu a oslavují dohodu Euroskupiny.

Ministři financí eurozóny se shodli na principech zmírnění řecké dluhové zátěže, což by mělo stačit k tomu, aby se Mezinárodní měnový fond zapojil do třetího záchranného programu. MMF podmiňoval svoji účast na poskytování dalších finančních prostředků Řecku právě zmírněním dluhu. V případě, že Řecko bude plnit domluvené reformy a cíle snižování dluhu, mohli by mu věřitelé v roce 2018 snížit úrokové sazby nebo prodloužit splatnost dluhu. O co přesně půjde, se rozhodne až v příštím roce po německých parlamentních volbách. Německo stále vylučuje snížení nominální částky dluhu. Zprávy ohledně Řecka povzbudily euro proti japonskému jenu (EUR/JPY).

Maďarská centrální banka v úterý snížila podle očekávání trhu hlavní úrokovou sazbu o 15 bazických bodů na nové rekordní dno 0,9 procenta ve snaze podpořit zpomalující se ekonomiku a oživit inflaci. Včerejší snížení sazeb by mohlo být posledním v cyklu uvolňování měnové politiky, protože banka již minulý měsíc naznačila, že prostor pro další snižování sazeb je omezený. Ekonomický růst Maďarska v prvním čtvrtletí prudce zpomalil na 0,9 procenta v meziročním srovnání z 3,2 procenta zaznamenaných v posledním kvartálu loňského roku. Meziroční inflace (index CPI) v dubnu stoupla na 0,2 procenta z minus 0,2 procenta v březnu. V letošním i příštím roce však má setrvat pod střednědobým cílem centrální banky stanoveným na 3 procenta.

Britská libra posiluje na 3 a půl měsíční maxima proti euru, když se snižuje pravděpodobnost Brexitu. Proti dolaru posílila libra nejvýše od 3. května na 1,4665. Bookmakeři podle Reuters aktuálně sázejí na Brexit jenom s 15 procentní pravděpodobností. Agentura Standard & Poor's včera uvedla, že Brexit by mohl ohrozit postavení libry jako světové rezervní měny a úvěrové hodnocení země na stupni AAA.

Kanadský dolar oslabuje proti americkému dolaru, a to i navzdory tomu, že cena ropy WTI se drží kousek od 50 dolarů za barel. Analýzu ropy naleznete zde. Oslabování CAD při rostoucí ceně ropy naznačuje, že investoři nemají zájem o tuto měnu. USD/CAD poslušně stoupá nahoru v rostoucím trendovém kanálu, v němž by mohl dosáhnout Fibonacciho hodnoty 38,20 a předchozích maxim (1,3280 – 1,3300). Dnes zasedá kanadská centrální banka, od níž neočekáváme žádné změny v měnové politice. 

Autor: Michala Moravcová

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy