Nadpis: Jaký bude vliv francouzských prezidentských voleb na finanční trh?

Americké burzy včera posílily a technologický index Nasdaq zavřel na novém rekordu po sérii solidních firemních výsledků v čele s American Express. Index Dow Jones stoupl o 0,85 procenta na 20 578,71 bodu, širší index S&P 500 posílil o 0,76 procenta na 2 355,84 bodu a technologický Nasdaq Composite vzrostl o 0,92 procenta na rekordní závěr 5 916,777 bodu. Z 57 firem, které do středečního rána vykázaly výsledky hospodaření, jich 75 procent překonalo odhady analytiků. Průměr tohoto ukazatele za poslední čtyři kvartály je 71 procent. Celkově se očekává, že společnosti zařazené v indexu S&P 500 v průměru vykážou za první čtvrtletí letošního roku růst zisku o 10,8 procenta, což by byl nejlepší výkon od roku 2011.

Ceny ropy se včera částečně vzpamatovaly po prudkých ztrátách v předchozí seanci, když přední producenti signalizovali, že pravděpodobně prodlouží omezení těžby pod vedením zemí OPEC i v druhé polovině roku. Aktuální dohoda je zatím platná do června, zasedání OPEC se koná v květnu.

O víkendu se koná první kolo francouzských prezidentských voleb. Poslední průzkum ukázal, že Emmanuel Macron si udržuje pozici favorita na konečného vítěze po druhém kole voleb, které se bude konat 7. května. Nicméně výsledek prvního kola mezi čtyřmi kandidáty, kteří mají reálnou šanci uspět v prvním kole tuto neděli, stále nelze s jistotou předpovědět. Výsledky prvního kola by měly být známy v neděli ve 20:00. Potenciální postup krajně pravicové kandidátky Marine Le Penové a krajně levicového Mélenchona, oba jsou euroskeptici, by byl pro euro a riziková aktiva velmi negativní variantou. Pokud postoupí do druhého kola Emanuel Macron, bude to pro euro dobrá zpráva.

Nervozita před francouzskými prezidentskými volbami se projevuje i na české koruně, která se včera po dvou týdnech od ukončení intervencí vrátila k hodnotě 27,00 za euro. Lze se domnívat, že dochází k uzavírání některých spekulativních pozic právě před konáním víkendových voleb ve Francii.

Americký ministr financí Mnuchin včera uvedl, že plán daňových reforem, na který netrpělivě čeká americký akciový trh i americký dolar bude brzy představen. Britská libra si tento týden zatím připisuje 2,2 procenta zisku po nečekaném oznámení předčasných parlamentních voleb.

Měnový pár EUR/GBP vytváří na týdenním grafu reverzní formaci hlava ramena. Aktuálně se obchoduje pod úrovní „neckline“. Pokud pod ní uzavře dnešní obchodní seance, lze spekulovat na proražení „neckline“, a tedy další pokles eura proti GBP: 

Autor: Michala Moravcová, analytik BOSSA

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy