Na evropské trhy přicházejí před Vánocemi pozitivní zprávy

Evropské akciové trhy zažívají radostný pátek, když den před Vánocemi přichází několik dobrých zpráv hlavně z bankovního sektoru.  Credit Suisse a Deutsche Bank dosáhly urovnání se Spojenými státy ve věci podvodných prodejů hypotečních cenných papírů a italská Monte dei Paschi si zajistila státní záchranu. Akcie Deutsche Bank stoupají o 4,3 procenta, nejvíce ze všech titulů v indexu. Německý index DAX přidává 0,12 procenta.

Německá banka se dohodla na soudním urovnání se Spojenými státy ve výši 7,2 miliardy dolarů v případu prodejů toxických cenných papírů jištěných hypotékami v době před vypuknutím finanční krize z roku 2008, zatímco americké ministerstvo spravedlnosti žádalo téměř dvojnásobnou částku.

Credit Suisse přidává 0,1 procenta. Také dosáhla urovnání s americkým ministerstvem spravedlnosti. Akcie RBS, jejíž obchodní praktiky jsou rovněž předmětem vyšetřování, mezitím rostly o 1,8 procenta v nadějích, že i její konečné urovnání by mohlo být nižší, než se čekalo. Naopak akcie banky Barclays klesaly o 0,7 procenta, když americké ministerstvo spravedlnosti podalo žalobu proti jejím praktikám při prodejích hypotečních cenných papírů. Banka uvedla, že žalobu odmítá.

Akcie italských bank posilovaly o 1,4 procenta poté, co se italská vláda dohodla na záchraně Monte dei Paschi. Obchodování akciemi třetí největší a nejstarší italské banky bylo nicméně pozastaveno.

Kanadský dolar (CAD) včera oslabil na 3týdenní minima proti USD, když inflace zpomalila, což trhům připomnělo, že by centrální banka (BoC) mohla v budoucnu snížit úrokovou sazbu. Inflace měřena indexem (CPI) klesla v listopadu na 1,2 procenta v meziročním srovnání z úrovně 1,5 procenta dosažené v říjnu. Trhy čekaly snížení indexu spotřebitelských cen na hodnotu 1,4 procenta. BoC naposledy snížila úrokové sazby v červenci 2015.

Dolar si dává před Vánocemi pauzu po silném růstu, který ho doprovázel od druhé třetiny listopadu. Aktuální oslabení dolaru může souviset i s uzavíráním pozic a vybíráním zisků, což se projevuje i na americkém akciovém trhu. Dá se předpokládat, že snížená aktivita na finančních trzích v průběhu svátku dále povede k mírnému oslabení USD, nicméně s příchodem příštího roku se mohou vrátit býci do hry.

Britský akciový index FTSE má za sebou úspěšný rok, v němž si připisuje 15 procent zisku, a to i navzdory tomu, že Británie plánuje opustit EU. Index se obchoduje poblíž historických maxim. Avšak divergence s oscilátorem MACD naznačuje, že pravděpodobně nebude mít dostatek sil na jejich překonání.

Autor: Michala Moravcová

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy