Mzdy v Británii zrychlily, nezaměstnanost na historických minimech

Data z britského trhu práce příjemně překvapila a libra si připisuje další zisky. Základní růst mezd zrychlil mezi listopadem a lednem na 2,8%. Očekávalo se přitom zrychlení pouze na 2,6%. Mzdy ve Velké Británii rostou nejrychleji od konce roku 2016. Jedná se o druhou dobrou zprávu především pro domácnosti, jejichž kupní síla byla narušena růstem cen z roku 2016, kdy byl oznámen Brexit. Spolu s inflací, která zpomalila v únoru na 2,7% a lze předpokládat její další pokles, je reálný návrat k reálnému růstu cen. Zároveň nezaměstnanost se vrátila na historická minima 4,3% a také překonala očekávání, které bylo 4,4%. Nedostatek volných kapacit v ekonomice by mohl pobídnout Bank of England ke zvýšení úrokových sazeb v květnu, aby odrazila nárůst inflace. Počet pracujících lidí vzrostl také více, než se očekávalo o 168 000 na rekordních 32,2 milionů. Britská libra začala posilovat a vrátila se na 4týdenní maxima. Zároveň se drží v krátkodobém rostoucím kanálu a býci na páru GBPUSD začínají být čím dál více aktivní. Na vývoj měnového páru bude mít beze sporu dopad dnešní zasedání FEDu s doprovodným komentářem a tiskovou konferencí v 19:00. Zítra bude zasedat britská centrální banka, kde by měly zůstat sazby beze změny, ale zajímavý může být doprovodný komentář a vyjádření jak k rostoucím mzdám, tak k inflaci.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

13.12.2018

17:19

Dnes zasedala ECB, a jakožto nejdůležitější fundament dnešního dne ovlivnila vývoj na devizových trzích. Akciové indexy dnes přešly do konsolidace bez výraznější volatility a během dnešní seance spíše stagnují. Ropa opět otestovala úrovně kolem 50 dolarů za barel a mírně zpevňuje.

Chci číst

13.12.2018

15:38

Akcie technologických společností, které si získaly za posledních pár let na popularitě, nyní částečně stály za výprodeji na akciových trzích kvůli jejich obrovské kapitalizaci. Skupina technologických akcií FAANG v loňském roce neporazitelně rostla a pro investory tvořila základ jejich portfolia.

Chci číst

13.12.2018

10:07

Americký dolar během včerejší seance korigoval své dřívější zisky a nijak mu nepomohlo odpolední zveřejnění růstu americké inflace. Akciové indexy k večeru opět korigovaly dřívější zisky podpořené pozitivními zprávami z Číny. Ropa WTI opět testuje úrovně kolem 50 dolarů za barel.

Chci číst