Mzdy v Británii zrychlily, nezaměstnanost na historických minimech

Data z britského trhu práce příjemně překvapila a libra si připisuje další zisky. Základní růst mezd zrychlil mezi listopadem a lednem na 2,8%. Očekávalo se přitom zrychlení pouze na 2,6%. Mzdy ve Velké Británii rostou nejrychleji od konce roku 2016. Jedná se o druhou dobrou zprávu především pro domácnosti, jejichž kupní síla byla narušena růstem cen z roku 2016, kdy byl oznámen Brexit. Spolu s inflací, která zpomalila v únoru na 2,7% a lze předpokládat její další pokles, je reálný návrat k reálnému růstu cen. Zároveň nezaměstnanost se vrátila na historická minima 4,3% a také překonala očekávání, které bylo 4,4%. Nedostatek volných kapacit v ekonomice by mohl pobídnout Bank of England ke zvýšení úrokových sazeb v květnu, aby odrazila nárůst inflace. Počet pracujících lidí vzrostl také více, než se očekávalo o 168 000 na rekordních 32,2 milionů. Britská libra začala posilovat a vrátila se na 4týdenní maxima. Zároveň se drží v krátkodobém rostoucím kanálu a býci na páru GBPUSD začínají být čím dál více aktivní. Na vývoj měnového páru bude mít beze sporu dopad dnešní zasedání FEDu s doprovodným komentářem a tiskovou konferencí v 19:00. Zítra bude zasedat britská centrální banka, kde by měly zůstat sazby beze změny, ale zajímavý může být doprovodný komentář a vyjádření jak k rostoucím mzdám, tak k inflaci.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

18.07.2018

15:33

Další ze série horších dat pro britskou libru dorazily na trhy dnes dopoledne. V 10:30 byly zveřejněny data britské inflace za červen a to v prostředí, kdy britská centrální banka začíná uvažovat nad zvýšením základní úrokové sazby.

Podrobnosti

18.07.2018

09:59

Včerejší seanci na devizových trzích ovládl americký dolar, který dokázal smazat své předchozí ztráty a na indexu amerického dolaru FUSD se opět pohybuje v blízkosti letošních maxim. Americký dolar začal posilovat již během evropské seance v očekávání projevu Jeromeho Powella před americkými zákonodárci.

Podrobnosti

17.07.2018

15:40

Dnes zveřejněné data z britského trhu práce přidávají další indicii, kterou potřebuje britská centrální banka k tomu, aby mohla reálněji uvažovat nad zvýšením domácích úrokových sazeb. Britská zaměstnanost totiž rostla na rekordní maxima, ačkoliv růst mezd se za poslední 3 měsíce stabilizoval.

Podrobnosti