Mzdy v Británii zrychlily, nezaměstnanost na historických minimech

Data z britského trhu práce příjemně překvapila a libra si připisuje další zisky. Základní růst mezd zrychlil mezi listopadem a lednem na 2,8%. Očekávalo se přitom zrychlení pouze na 2,6%. Mzdy ve Velké Británii rostou nejrychleji od konce roku 2016. Jedná se o druhou dobrou zprávu především pro domácnosti, jejichž kupní síla byla narušena růstem cen z roku 2016, kdy byl oznámen Brexit. Spolu s inflací, která zpomalila v únoru na 2,7% a lze předpokládat její další pokles, je reálný návrat k reálnému růstu cen. Zároveň nezaměstnanost se vrátila na historická minima 4,3% a také překonala očekávání, které bylo 4,4%. Nedostatek volných kapacit v ekonomice by mohl pobídnout Bank of England ke zvýšení úrokových sazeb v květnu, aby odrazila nárůst inflace. Počet pracujících lidí vzrostl také více, než se očekávalo o 168 000 na rekordních 32,2 milionů. Britská libra začala posilovat a vrátila se na 4týdenní maxima. Zároveň se drží v krátkodobém rostoucím kanálu a býci na páru GBPUSD začínají být čím dál více aktivní. Na vývoj měnového páru bude mít beze sporu dopad dnešní zasedání FEDu s doprovodným komentářem a tiskovou konferencí v 19:00. Zítra bude zasedat britská centrální banka, kde by měly zůstat sazby beze změny, ale zajímavý může být doprovodný komentář a vyjádření jak k rostoucím mzdám, tak k inflaci.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

26.04.2018

09:52

Včerejší seance byla opět bez významných fundamentů a trhy byly především o americkém dolaru, který po menší korekci, když se ocitl na silné rezistenci, pokračoval opět v posilování.

Chci číst

25.04.2018

17:04

Americké desetileté výnosy se dostaly na magickou úroveň 3%, ale co to vůbec znamená a proč to může trhy trápit? Především je třeba připomenout situaci z přelomu ledna a února, kdy se právě desetileté výnosy dostaly velmi blízko úrovně 3%, což bylo považováno za jeden z hlavních katalyzátorů výprodeje na akciových trzích.

Podrobnosti

25.04.2018

09:59

Akciové indexy jsou opět ve výraznější korekci poté, co desetileté výnosy překonaly 3% hranici. Ta byla již několikrát skloňována jako psychologická úroveň, která může způsobit při jejích dosažení paniku na finančních trzích, což se i stalo.

Podrobnosti