Mzdy v Británii zrychlily, nezaměstnanost na historických minimech

Data z britského trhu práce příjemně překvapila a libra si připisuje další zisky. Základní růst mezd zrychlil mezi listopadem a lednem na 2,8%. Očekávalo se přitom zrychlení pouze na 2,6%. Mzdy ve Velké Británii rostou nejrychleji od konce roku 2016. Jedná se o druhou dobrou zprávu především pro domácnosti, jejichž kupní síla byla narušena růstem cen z roku 2016, kdy byl oznámen Brexit. Spolu s inflací, která zpomalila v únoru na 2,7% a lze předpokládat její další pokles, je reálný návrat k reálnému růstu cen. Zároveň nezaměstnanost se vrátila na historická minima 4,3% a také překonala očekávání, které bylo 4,4%. Nedostatek volných kapacit v ekonomice by mohl pobídnout Bank of England ke zvýšení úrokových sazeb v květnu, aby odrazila nárůst inflace. Počet pracujících lidí vzrostl také více, než se očekávalo o 168 000 na rekordních 32,2 milionů. Britská libra začala posilovat a vrátila se na 4týdenní maxima. Zároveň se drží v krátkodobém rostoucím kanálu a býci na páru GBPUSD začínají být čím dál více aktivní. Na vývoj měnového páru bude mít beze sporu dopad dnešní zasedání FEDu s doprovodným komentářem a tiskovou konferencí v 19:00. Zítra bude zasedat britská centrální banka, kde by měly zůstat sazby beze změny, ale zajímavý může být doprovodný komentář a vyjádření jak k rostoucím mzdám, tak k inflaci.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

18.09.2018

16:25

Dnešnímu obchodování na finančních trzích chybí dostatek důležitějších fundamentů, které by ovlivnily dosavadní sentiment na finančních trzích. Většina trhů je ovlivněna včerejším rozhodnutím amerického prezidenta o nových clech na čínské dovozy, ačkoliv se akciové index dostaly z včerejšího prodejního tlaku.

Podrobnosti

18.09.2018

14:28

Poslední dva týdny se hodně spekulovalo o zavedení připravovaných amerických cel na čínské zboží o objemu 200 mld. dolarů, které americká administrativa připravovala již od července.

Podrobnosti

18.09.2018

10:07

Americký dolar včera ztrácel, kvůli obavám z eskalace obchodních válek, konkrétně zavedení celních opatření na čínské dovozy.

Podrobnosti