Mzdy v Británii rostou, fundament v EU se dále zhoršuje

Trh práce ve Velké Británii

Růst mezd ve Velké Británii si udržel velmi vysoké tempo, když roční nárůst mezd bez bonusů od prosince do února zrychlil na 2,8%. Inflace mimo jiné rostla za stejné období na 2,9% a měla by postupně klesat k 2%. Růst mezd každopádně ani nedorovnal očekávání, která byla i kvůli růstu inflace vyšší a to na 3%. Nové údaje o růstu mezd mohou posílit spekulace, zda britská centrální banka zvýší úrokové sazby příští měsíc, ačkoliv byla místní ekonomika pravděpodobně ovlivněna špatným počasím v prvním čtvrtletí. Zároveň byla zveřejněna nezaměstnanost, která klesla z 4,3% na 4,2%, čímž předčila očekávání, které bylo na 4,3% a klesla na nejnižší úrovně od roku 1975 a pod očekávání britské centrální banky. Ekonomika zároveň za tří měsíční období dokázala vytvořit 55 000 nových pracovních míst. Vysoká inflace však stále brzdí spotřebitele v růstu spotřeby domácností a jen málo ekonomů očekává okamžitý dopad růstu mezd na výdaje. Většina z nich očekává v roce 2018 nejslabší ekonomický růst za poslední léta. Libra začala v reakci na výsledky klesat poté, co otestovala úrovně z roku 2016.

Eurozóně se zhoršují fundamenty

Hospodářské expanzi v Eurozóně se výrazně zhoršuje další fundament poté co německý index ZEW klesl na nejnižší úrovně od roku 2016 a důvěra německý investorů klesla na nejnižší úrovně od konce roku 2012. Zároveň podle agentury IMK stoupla pravděpodobnost, že Německo bude uvedeno do recese z 6% na 32%. To je nejvyšší úroveň od března roku 2016, kdy německá ekonomika začala mírně zpomalovat. Zatím však německá Bundesbanka udržuje optimismus ohledně pokračujícího růstu ekonomiky, německý akciový index DAX v dubnu zatím realizuje zisky a euro je také jednou ze silnějších měn. Zároveň však duben – květen jsou cyklicky měsíce kdy se akciovým trhům a ekonomikám historicky nedaří.

Trh s bydlením v USA roste

Výstavba nových domů v USA rostla za březen více, než se očekávalo a podpořilo ekonomický růst za první kvartál. Stavební povolenky rostly ze 1,3 mil. na 1,35 milionů. Silný nárůst za březen nastal díky výstavbě rezidenčních domů, jako jsou apartmánové budovy. Ta rostla za březen o 14,4%, ačkoliv bývá výstavba velmi volatilní, mělo by se jednat o dostatečný stimul podporující ekonomický růst. Stavební povolenky pro rodinné domy dopadly hůře, když klesly o 5,5%, což je největší pokles za 7 let. Stavební sektor však trápí nedostatek pracovníků, rostoucí náklady na materiály a nedostatek připravených pozemků, které omezují zisky. Poptávka zůstává nadále solidní, ačkoliv nabídka začíná lehce stagnovat.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

26.04.2018

09:52

Včerejší seance byla opět bez významných fundamentů a trhy byly především o americkém dolaru, který po menší korekci, když se ocitl na silné rezistenci, pokračoval opět v posilování.

Chci číst

25.04.2018

17:04

Americké desetileté výnosy se dostaly na magickou úroveň 3%, ale co to vůbec znamená a proč to může trhy trápit? Především je třeba připomenout situaci z přelomu ledna a února, kdy se právě desetileté výnosy dostaly velmi blízko úrovně 3%, což bylo považováno za jeden z hlavních katalyzátorů výprodeje na akciových trzích.

Podrobnosti

25.04.2018

09:59

Akciové indexy jsou opět ve výraznější korekci poté, co desetileté výnosy překonaly 3% hranici. Ta byla již několikrát skloňována jako psychologická úroveň, která může způsobit při jejích dosažení paniku na finančních trzích, což se i stalo.

Podrobnosti