Mzdy v Británii rostou, fundament v EU se dále zhoršuje

Trh práce ve Velké Británii

Růst mezd ve Velké Británii si udržel velmi vysoké tempo, když roční nárůst mezd bez bonusů od prosince do února zrychlil na 2,8%. Inflace mimo jiné rostla za stejné období na 2,9% a měla by postupně klesat k 2%. Růst mezd každopádně ani nedorovnal očekávání, která byla i kvůli růstu inflace vyšší a to na 3%. Nové údaje o růstu mezd mohou posílit spekulace, zda britská centrální banka zvýší úrokové sazby příští měsíc, ačkoliv byla místní ekonomika pravděpodobně ovlivněna špatným počasím v prvním čtvrtletí. Zároveň byla zveřejněna nezaměstnanost, která klesla z 4,3% na 4,2%, čímž předčila očekávání, které bylo na 4,3% a klesla na nejnižší úrovně od roku 1975 a pod očekávání britské centrální banky. Ekonomika zároveň za tří měsíční období dokázala vytvořit 55 000 nových pracovních míst. Vysoká inflace však stále brzdí spotřebitele v růstu spotřeby domácností a jen málo ekonomů očekává okamžitý dopad růstu mezd na výdaje. Většina z nich očekává v roce 2018 nejslabší ekonomický růst za poslední léta. Libra začala v reakci na výsledky klesat poté, co otestovala úrovně z roku 2016.

Eurozóně se zhoršují fundamenty

Hospodářské expanzi v Eurozóně se výrazně zhoršuje další fundament poté co německý index ZEW klesl na nejnižší úrovně od roku 2016 a důvěra německý investorů klesla na nejnižší úrovně od konce roku 2012. Zároveň podle agentury IMK stoupla pravděpodobnost, že Německo bude uvedeno do recese z 6% na 32%. To je nejvyšší úroveň od března roku 2016, kdy německá ekonomika začala mírně zpomalovat. Zatím však německá Bundesbanka udržuje optimismus ohledně pokračujícího růstu ekonomiky, německý akciový index DAX v dubnu zatím realizuje zisky a euro je také jednou ze silnějších měn. Zároveň však duben – květen jsou cyklicky měsíce kdy se akciovým trhům a ekonomikám historicky nedaří.

Trh s bydlením v USA roste

Výstavba nových domů v USA rostla za březen více, než se očekávalo a podpořilo ekonomický růst za první kvartál. Stavební povolenky rostly ze 1,3 mil. na 1,35 milionů. Silný nárůst za březen nastal díky výstavbě rezidenčních domů, jako jsou apartmánové budovy. Ta rostla za březen o 14,4%, ačkoliv bývá výstavba velmi volatilní, mělo by se jednat o dostatečný stimul podporující ekonomický růst. Stavební povolenky pro rodinné domy dopadly hůře, když klesly o 5,5%, což je největší pokles za 7 let. Stavební sektor však trápí nedostatek pracovníků, rostoucí náklady na materiály a nedostatek připravených pozemků, které omezují zisky. Poptávka zůstává nadále solidní, ačkoliv nabídka začíná lehce stagnovat.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

13.12.2018

17:19

Dnes zasedala ECB, a jakožto nejdůležitější fundament dnešního dne ovlivnila vývoj na devizových trzích. Akciové indexy dnes přešly do konsolidace bez výraznější volatility a během dnešní seance spíše stagnují. Ropa opět otestovala úrovně kolem 50 dolarů za barel a mírně zpevňuje.

Chci číst

13.12.2018

15:38

Akcie technologických společností, které si získaly za posledních pár let na popularitě, nyní částečně stály za výprodeji na akciových trzích kvůli jejich obrovské kapitalizaci. Skupina technologických akcií FAANG v loňském roce neporazitelně rostla a pro investory tvořila základ jejich portfolia.

Chci číst

13.12.2018

10:07

Americký dolar během včerejší seance korigoval své dřívější zisky a nijak mu nepomohlo odpolední zveřejnění růstu americké inflace. Akciové indexy k večeru opět korigovaly dřívější zisky podpořené pozitivními zprávami z Číny. Ropa WTI opět testuje úrovně kolem 50 dolarů za barel.

Chci číst