Mzdy v Británii rostou, fundament v EU se dále zhoršuje

Trh práce ve Velké Británii

Růst mezd ve Velké Británii si udržel velmi vysoké tempo, když roční nárůst mezd bez bonusů od prosince do února zrychlil na 2,8%. Inflace mimo jiné rostla za stejné období na 2,9% a měla by postupně klesat k 2%. Růst mezd každopádně ani nedorovnal očekávání, která byla i kvůli růstu inflace vyšší a to na 3%. Nové údaje o růstu mezd mohou posílit spekulace, zda britská centrální banka zvýší úrokové sazby příští měsíc, ačkoliv byla místní ekonomika pravděpodobně ovlivněna špatným počasím v prvním čtvrtletí. Zároveň byla zveřejněna nezaměstnanost, která klesla z 4,3% na 4,2%, čímž předčila očekávání, které bylo na 4,3% a klesla na nejnižší úrovně od roku 1975 a pod očekávání britské centrální banky. Ekonomika zároveň za tří měsíční období dokázala vytvořit 55 000 nových pracovních míst. Vysoká inflace však stále brzdí spotřebitele v růstu spotřeby domácností a jen málo ekonomů očekává okamžitý dopad růstu mezd na výdaje. Většina z nich očekává v roce 2018 nejslabší ekonomický růst za poslední léta. Libra začala v reakci na výsledky klesat poté, co otestovala úrovně z roku 2016.

Eurozóně se zhoršují fundamenty

Hospodářské expanzi v Eurozóně se výrazně zhoršuje další fundament poté co německý index ZEW klesl na nejnižší úrovně od roku 2016 a důvěra německý investorů klesla na nejnižší úrovně od konce roku 2012. Zároveň podle agentury IMK stoupla pravděpodobnost, že Německo bude uvedeno do recese z 6% na 32%. To je nejvyšší úroveň od března roku 2016, kdy německá ekonomika začala mírně zpomalovat. Zatím však německá Bundesbanka udržuje optimismus ohledně pokračujícího růstu ekonomiky, německý akciový index DAX v dubnu zatím realizuje zisky a euro je také jednou ze silnějších měn. Zároveň však duben – květen jsou cyklicky měsíce kdy se akciovým trhům a ekonomikám historicky nedaří.

Trh s bydlením v USA roste

Výstavba nových domů v USA rostla za březen více, než se očekávalo a podpořilo ekonomický růst za první kvartál. Stavební povolenky rostly ze 1,3 mil. na 1,35 milionů. Silný nárůst za březen nastal díky výstavbě rezidenčních domů, jako jsou apartmánové budovy. Ta rostla za březen o 14,4%, ačkoliv bývá výstavba velmi volatilní, mělo by se jednat o dostatečný stimul podporující ekonomický růst. Stavební povolenky pro rodinné domy dopadly hůře, když klesly o 5,5%, což je největší pokles za 7 let. Stavební sektor však trápí nedostatek pracovníků, rostoucí náklady na materiály a nedostatek připravených pozemků, které omezují zisky. Poptávka zůstává nadále solidní, ačkoliv nabídka začíná lehce stagnovat.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

18.07.2018

15:33

Další ze série horších dat pro britskou libru dorazily na trhy dnes dopoledne. V 10:30 byly zveřejněny data britské inflace za červen a to v prostředí, kdy britská centrální banka začíná uvažovat nad zvýšením základní úrokové sazby.

Podrobnosti

18.07.2018

09:59

Včerejší seanci na devizových trzích ovládl americký dolar, který dokázal smazat své předchozí ztráty a na indexu amerického dolaru FUSD se opět pohybuje v blízkosti letošních maxim. Americký dolar začal posilovat již během evropské seance v očekávání projevu Jeromeho Powella před americkými zákonodárci.

Podrobnosti

17.07.2018

15:40

Dnes zveřejněné data z britského trhu práce přidávají další indicii, kterou potřebuje britská centrální banka k tomu, aby mohla reálněji uvažovat nad zvýšením domácích úrokových sazeb. Britská zaměstnanost totiž rostla na rekordní maxima, ačkoliv růst mezd se za poslední 3 měsíce stabilizoval.

Podrobnosti