Myslí to Fed se snižováním bilance vážně?

Bankéři americké centrální banky aktivně přemýšlejí a plánují způsob komunikace s investorskou veřejností ohledně postupu snižování své bilance. Fed drží rekordní množství státních dluhopisů a hypotečních zástavních listů (MBO), které nashromáždil v jednotlivých kolech kvantitativního uvolňování po finanční krizi.

Američtí centrální bankéři se chystají k zásadnímu kroku, který změní dosavadní expanzivní měnovou politiku. Zpětný prodej dluhopisů na trh a následné stahování likvidity musí být pečlivě promyšleno a správně vysvětleno. Nejcitlivěji bude na tyto kroky reagovat samotný trh dluhopisů. Zpětné prodávání bondů do trhu z bilance centrální banky povede ke snížení ceny dluhopisů a zvýšení výnosů. Americké státní dluhopisy jsou součástí téměř každého portfolia investičních fondů. Pokles ceny dluhopisů pak bude mít negativní vliv na výkonnost hlavně dluhopisových (konzervativních) portfolií.

Naopak výnosy dluhopisů budou růst, což negativně ovlivní americké veřejné finance, když náklady financování porostou. Tempo snižování bilance o velikosti 4,48 bilionu dolarů musí být nastaveno tak, aby nezpůsobilo více škody než užitku. Z toho důvodu začal Fed aktivně komunikovat s portfolio manažery velkých fondů, aby zjistil náladu na trhu a jejich postoj k problematice. Pravidelný lednový a březnový průzkum, který provádí na trhu newyorský Fed, již obsahoval otázky ohledně bilance Fedu. Centrální banka má za to, že chce co nejlépe poznat očekávání trhu, aby ho co nejméně šokovala.

Nejdříve musí banka promyslet, jak nastaví proces a následně, jakým způsobem své rozhodnutí prezentuje trhu. Klíčovým úkolem bude odhadnout tempo snižování bilance, které neublíží ani americké ekonomice, ani finančnímu trhu. Podle všeho se bude snažit být v této oblasti transparentní. Jako první krok se nabízí ukončení reinvesticí do aktiv, jimž skončí splatnost.

Na grafu vidíme kontinuální pokles výnosů amerických 10letých státních dluhopisů od roku 2007, kdy se datuje začátek finanční krize. Pokles výnosů je opakem růstu ceny dluhopisů. Nákupy americké centrální banky prostřednictvím programů QE1, QE2 a QE3 byly zdrojem poptávky po těchto aktivech a tedy růstem jejich ceny. Nešlo jenom o nákupy Fedu jako takového. Přítomnost banky na trhu signalizovala výskyt velkého kupce, k němuž se snadno připojovali další. Výnosy 10letého amerického státního dluhopisu se dostaly na konci loňského roku nad dlouhodobou klesající trendovou linii, čímž si dluhopisové výnosy otevřely prostor pro započetí nového růstového trendu. Další zvýšení výnosů by šlo ruku v ruce se snižováním bilance Fedu (pokles ceny dluhopisů) a bylo by prospěšné pro americký dolar.

Graf: Výnos z amerického 10letého státního dluhopisu

Autor: Michala Moravcová, analytik BOSSA

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy