Money management

Money management (MM) můžeme chápat jako řízení našich vlastních peněz. Neboli jinak řečeno, pokud obchoduje bez MM, tak se svými penězi hazardujeme.

Už jste slyšeli tezi, že když posadíte dva začátečníky před obchodní platformu a necháte je otevřít ve stejný okamžik opačnou obchodní pozici, tak nakonec oba skončí ve ztrátě? Pokud ne, tak věřte, že tomu tak s největší pravděpodobností bude. Důvodem k takovémuto paradoxu je vždy nezvládnutý money-management.

Tento základní fakt si většina traderů nepřipouští nebo o něm ani neví. Pokud během jednoho odpoledne ztratíte polovinu svého účtu, budete nuceni svůj momentální zůstatek zdvojnásobit, abyste se vrátili na původní stav.

Jen pro zdůraznění následující tabulka demonstruje, jakou roli by ve vašem obchodním systému měl hrát money-management.

Tabulka: Kolik nás stojí ztráta 

Druhy stop-lossů

V teoretické rovině existují dva styly money-managementu, které jsou součástí úspěchu na forexu:

  • Malé stop-lossy (SL) a velké profity
  • Velké stop-lossy a nízké profity
     

Rozdílné přístupy se liší hlavně v úspěšnosti obchodního systému. První varianta nepotřebuje vysokou úspěšnost plusových pozic, může stačit jen 20 procent, protože vysoké profity pokryjí hned několik ztrát. Neopomeňme, že je však tato varianta velmi náročná na psychiku tradera. Musí být totiž připraven, že většina jeho pracovní doby bude ztrátová. Naopak druhá varianta vyžaduje značnou úspěšnost, minimálně vyšší než 50 procent. Tento přístup bude přinášet obchodníkovi radost po většinu času, nicméně každá ztráta může otřást jeho náladou.

Pravděpodobně důležitější než samotný take-profit, je při každé pozici určit i stop-loss. Jaké existují druhy stop-lossů?


Equity Stop

Nejjednodušší varianta ze všech. Jde o verzi, kdy si obchodník dopředu určí částku, kterou je ochoten riskovat. Běžně se uvádí 2 procenta z výše účtu. To znamená, že u účtu s objemem 100 000 jednotek si obchodník může dovolit ztratit 2 000 jednotek (CZK, USD, EUR) na obchodu. Pokud by však tuto ztrátu realizoval, pak se jeho zůstatek změní na 98 000 a při dalším obchodě by měl riskovat jen 1 960 jednotek.
 Chart Stop

Chart Stop nebo-li stop-loss (SL) řízený vývojem na grafu. Na rozdíl od první metody respektuje tržní vývoj a momentální situaci. Tento typ SL se řídí například nejbližším supportem či rezistencí, případně polohou indikátoru. Pokud obchodník zvolí k trhu takovýto přístup, pak by měl pamatovat na to, že každou otevřenou pozici by měl podrobit pozition sizingu.
 Volatilní Stop

Poslední a nejvíce sofistikovanou variantou je nastavování SL podle momentální volatility na daném instrumentu. Idea toho přístupu vychází z předpokladu, že volatilnější trh potřebuje vyšší SL a vice versa.
 
Ať už si ke svému obchodování zvolíte jakoukoliv variantu, tak pamatujte, že dobře zvládnutý money-management je minimálně půlka úspěchu.
 

  • RRR - řízení rizika a zisku
  • Position sizing

     

 

Risk-reward-ratio, aneb základ money managementu

Risk-reward-ratio neboli česky řečeno poměr mezi rizikem a případnou ztrátou je pojem taktéž označovaný zkratkou RRR, který ve světě úspěšného tradera hraje klíčovou roli. Laicky řečeno se při používání RRR počítá, kolik riskujeme během jednoho obchodu (např. 20pips) a kolik z téhož obchodu můžeme vytěžit (např. 40 pips).

RRR je klíčovým prvkem při zkoumání profitabilnosti obchodní systému, který sekundárně ovlivňuje procento úspěšných obchodů tedy těch, které skončí na vytouženém take-profitu. Ne vždy je totiž úspěšnost obchodů nad 50% zárukou ziskového účtu. V níže uvedené tabulce je porovnán poměr RRR (např. RRR 1:10 znamená, že riskuji 2pips za účelem zisku 20pips) s celkovým počtem získaných pips. V tomto demonstrativním případě budeme výsledek počítat tak, že spočteme celkový zisk pro 10 obchodů, přičemž úspěšný obchod znamená zisk 20 pips.
 Jak je vidět v tabulce, tak nejlépe vychází strategie s 80% úspěšností otevřených obchodních pozic, i přesto že riziko v každém obchodě je vyšší než potenciální zisk. Na první pohled, tak může tato jednoduchá matematika klamat. Co by se však stalo, kdyby obchodní systém přinesl 10 ztrát v řadě?
 Druhá tabulka ukazuje, jak do psychicky těžké situace by dostal obchodník, který by utrpěl takovouto sérii ztrátových obchodů. Dle dlouhodobé statistiky by sice věděl, že jeho systém vykazuje 80 procentní úspěšnost, avšak jde o hodnotu danou např. dvouletým testováním, nyní by tak musel zvládnout velkou ztrátu 400 pips.

Zajímavě vypadá i výpočet, kolik by takovéto ztrátě musel obchodník udělat v řadě úspěšných obchodů, aby dorovnal účet na hodnotu, na které byl před řadou ztrát.
 


Je vidět, že v případě prvního systému s 20% úspěšností by stačilo udělat 1 úspěšný obchod, zatímco při úspěšnosti 80% procent s negativním RRR by obchodník potřeboval 20 úspěšných obchodů v řadě k dorovnání stavu na účtu.

Je patrné, že RRR hraje důležitější roli, nežli samotná úspěšnost. Každý obchodník by měl vědět, jak je na tom v čase jeho systém a snažit se o maximalizaci profitability. Jednou z cest, jak ji zvýšit je i navýšení RRR, což je často efektivnější než navýšení úspěšnosti. Tento článek by vám měl posloužit k tomu, abyste se zamysleli nad historii svých obchodů a zjistili, jaké je vaše RRR a jakou máte ziskovost. Možná dospějete k závěru, že není potřeba měnit styl obchodování, jenom změnit jeho parametry. 
 

Position sizing

Position sizing pomáhá otevřít adekvátní velikost obchodní pozice ke stavu účtu a tak chrání obchodníka před nadměrným rizikem. Ve výsledku vede k vyváženému růstu obchodního účtu.
 

Více k Position sizing v našem článku.

 

Podívejte se na video k probíranému tématu

 

Autor: Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.