Předají medvědi na ropě pomyslnou štafetu býkům?

Během posledních několika týdnů se nám vrátila na finanční trhy geopolitická rizika a nervozita u investorů opět začala růst. Tak trochu svojí vlastní píseň si hrála kapela OPEC, které občas pomohly v růstu cen právě geopolitická rizika. Rizikem číslo jedna bylo bezesporu odstoupení USA od jaderné dohody s Iránem. To by mohlo potencionálně znamenat pokles nabídky ropy až o 1mil. barelů denně. Dlouhodobější výpadky dodávek ropy z Venezuely a Libye nakonec donutily OPEC k tomu aby na červnovém zasedání přerušil produkční škrty a zvýšil produkci o 1mil. barelů denně. Původní plán zvýšení produkce o 1,5 mil. barelů nakonec neprošel i kvůli nevoli Iránu, který nakonec přistoupil k navýšení o 1 mil. barelů, což trh vnímá pozitivně, nicméně by mělo dojít spíše k postupné stagnaci růstu, ale ropa začala místo toho další býčí etapu.

Zdálo se tedy, že se ropa bude pomalu přibližovat zpět k hranici 80 dolarů za barel v případě Brentu a hlavní slovo bude mít střet nabídky s poptávkou. Nicméně Spojené státy začaly začátkem týdne vyvíjet tlak na importéry iránské ropy, aby přerušily všechny dodávky do 4. listopadu, kdy vyjdou plně v platnost americké sankce. Reakce na ropě se mohla zdát možná až přehnaná, jelikož OPEC slíbil, že budoucí výpadky z Iránu vykryje. Nicméně pokud by Irán neprodukoval žádnou ropu, jednalo by se o výpadek necelých 3 milionů barelů. To se zdá jako krajně nepravděpodobné, ale pokud se podíváme, kdo patří mezi dovozce iránské ropy, tak mohou kdekoho napadnout opět spekulace o další, spíše sekundární eskalaci obchodních válek. Největším odběratelem je totiž Čína, kterou následuje Indie a Jižní Korea a pak státy Evropské unie. USA se tak mohou snažit vyvinout tlak jak na Irán, tak na ostatní státy zapojené do obchodních válek. Důležité je také připomenout, že Irán podmínil své setrvání v jaderné dohodě tím, že ostatní signatáři zajistí odbyt iránské ropné produkce. Náhle je tedy v ohrožení i jaderná dohoda, což by ohrozilo nejen finanční trhy a trh s ropou, ale celkovou bezpečnost v regionu.

Graf: Přehled zemí kam exportuje ropu Irán (Zdroj: Bloomberg)

Cenu ropy ženou vzhůru v tomto týdnu i další fundamenty. Americké zásoby ropy klesly již třetí týden v řadě a pokaždé překonaly většinové očekávání. Středeční pokles zásob o 9,9 mil. barelů byl největší od září 2016 a předtím podobný jednotýdenní pokles zásob nastal až v prosinci 2013. Začal se snižovat i meziroční pokles zásob, což je poměrně překvapivé, vzhledem k tomu, že před měsícem se mluvilo o tom, že USA chybí dostatečná infrastruktura pro čerpání ropy z ropných úložišť v Dakotě a Texasu. Dalším důvodem proč by ropa mohla nabrat ještě na síle je již třetí týden po sobě stagnující těžba ropy v USA. Právě Spojené státy s Čínou a Indií vybízely OPEC k výraznějšímu navýšení ropné produkce, aby stlačily cenu ropy na nižší úrovně, což by pomohlo snížit provozní náklady a tím pádem realizovat mnohem větší zisky. Právě USA však může z velké části za výpadky uvalením sankcí na Irán a Venezuelu, kvůli zvláštní volbě prezidenta. Pokud by však trend stagnující produkce vydržel, otevírá se pro ropu další prostor pro růst. Americká ropa WTI přitom už vyrovnala letošní maxima a dostala se až na 73 dolarů za barel, což by mohlo donutit americká těžaře znovu využít vyšších cen ropy a zvýšit těžbu.

Investoři si tedy ani v druhé polovině roku neodpočinou a vypadá to tak, že ropa může klidně udělat 100 dolarů za barel, pokud se jí sejde několik fundamentů jako v prvním pololetí. Určitě je ještě brzo dělat unáhlené závěry, každopádně důležité bude, jak moc zasáhnou sankce iránskou produkci a jak bude reagovat Irán. Situace kolem obchodních válek také může promluvit do vývoje na ropě a budoucnost produkce ve Venezuele a Libyi je také velká neznámá.

Autor: Štěpán Hájek, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy

25.03.2019

12:17

Kakao stále láká na nákup: sezonalita, poptávka a COT

Kakao ztratilo na své hodnotě 25 % od května roku 2018 do současnosti. Jaké by mohly být další kroky? Podívejme se na techniky price action s využitím sezonality, poptávky a COT.

Chci číst

25.03.2019

10:54

Fundament v největší evropské ekonomice se nelepší a dostal pod tlak euro. Páteční seance dostala do záporných čísel také akciové indexy a ropu, která vzdala své zisky nad 60 dolary za barel.

Chci číst

25.03.2019

07:26

Aktuální, ručně vyznačené, cenové hladiny na GBP/USD pro dnešní den.
Neváhejte porovnat jejich relevantnost a funkčnost s hladinami z předešlých dnů.
Chci číst