Market Profile

Trhy lze sledovat různými způsoby a za pomoci mnoha nástrojů a indikátorů. Díky Market Profile však můžeme sledovat trhy do hloubky a přímo v grafu MT4 si zobrazit podstatu finančních trhů, aukci.

Market Profile je nástroj zkušenějších obchodníků a více než o obchodní metodu nebo indikátor se jedná o jiný pohled na trhy. V MetaTraderu 4 si lze profil trhu zobrazit hned několika způsoby, v základní podobě by měl Market Profile obsahovat tyto základní komponenty:

  • Profil (histogram)
  • Value Area (oblast hodnoty) + value area high (VAH) a value area low (VAL)
  • POC - férová cena
  • High volume node/area (HVN) a low volume node/area (LVN)

 

Základní části Market Profile

 

Další typy profilů

Týdenní profil

Vizualizovat si lze přímo v MetaTraderu například i hodinový, týdenní, či měsíční profil. Jasně pak vidíme, na jakých cenách se trh zdržel a na jakých ne.

 

Vlastní výběr časové osy

S určitými typy profilace trhu není nutné být omezen na předem definované časové rámce.

 

Co nám Market Profile zobrazuje

Trhy se během dne (u denního MP) zdržují na různých cenách různě dlouhou dobu. MP dokáže formou vizualizace zobrazit jak dlouho se trh zdržel na určité ceně. Tato informace je pro obchodníky nesmírně důležitá a pouhá znalost důležitých oblastí poskytuje značnou výhodu.

Na trzích se uplatňuje tzv. teorie aukce, aukční proces, takový, který můžeme znát z obyčejného tržiště. Cena roste, dokud se na trhu objevují další a další agresivní nakupující, nebo klesá a klesá, pokud se na trhu nacházejí prodejci, ochotni za aktuální cenu stále prodávat.

Trh se tímto způsobem snaží nalézt férovou cenu, oblast, kde budou jak nakupující, tak prodejci spokojeni. My obchodníci máme pomocí Market Profile šanci objevit oblasti, kde obchodníci nemají zájem nakupovat nebo prodávat a kde naopak trh našel rovnovážnou oblast.

 

Supporty a resistence

Základními supporty a resistencemi jsou vysoké a nízké hodnoty histogramu.

Vysoké hodnoty histogramu - High volume node (area)

 

Nízké hodnoty histogramu - Low volume node (area)

 

Důležité oblasti jsou takové, kde nemají účastníci trhu zájem obchodovat.

Pohyb trhu mimo oblast hodnoty (value area) má obvykle za následek pohyb trhu zpět k POC

 

Market Profile neposkytuje pouze oblasti podpory a odporu, ale i zcela jiný pohled na trhy. Trh se v průběhu času mění, ale teorie aukce zůstává. Profily jednotlivých dní naznačují možný budoucí pohyb a náladu obchodníků na trzích.

 

 

Autor: Petr Plecháč, Bossa

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.