Market Color neboli přehled tržního dění

Evropské burzy po včerejším propadu na téměř šestitýdenní minimum zahajují středeční obchodování v zelených číslech. Hlavní akciový německý index DAX se v úterý propadl o 2,6 procenta. Německé akciové investory včera překvapil nečekaný pokles německých průmyslových objednávek. Průmyslové objednávky v největší evropské ekonomice v únoru klesly kvůli slabší poptávce ze zahraničí, což naznačuje, že globální ekonomické zpomalení už zanechává své stopy. Dosud zpomalování ve výrobním sektoru kompenzovala silnější domácí spotřeba. Dále finální výsledek souhrnného indexu PMI ukázal, že německý soukromý sektor zpomalil na osmiměsíční minimum. Více o evropské ekonomice zde.

Americkým akciím včera nepomohl ani lepší výsledek indexu PMI ze sektoru služeb. Americký Institut řízení zásob (ISM) ukázal, že index v březnu stoupl na 54,5 bodu z únorových 53,4 bodu, což byla nejnižší úroveň od února 2014. Analytici čekali zvýšení ukazatele na 54,0 bodu. Údaj nad hranicí 50 bodů značí expanzi v odvětví. K pesimistické náladě rovněž přispěly pondělní komentáře prezidentů chicagského a bostonského Fedu ve prospěch agresivnějšího měnově politického postoje. Jejich výroky kontrastují s výzvou šéfky Fedu Janet Yellenové z minulého týdne, kdy vyzvala k opatrnému přístupu při zvyšování úrokových sazeb.

Globálnímu rizikovému sentimentu (tedy akciím) včera nepomohla ani slova šéfky Mezinárodního měnového fondu MMF Christine Lagardeové, která zdůraznila, že globální ekonomika roste pomalu a rovněž varovala před řadou externích rizik.

Dnešní evropská obchodní seance je tažena primárně energetickými tituly, které posilují díky zotavení se ceny ropy. Ceny ropy, které jsou aktuálně klíčovým vodítkem pro akciové trhy, dnes vyskočily po příznivých datech z čínské ekonomiky. Ceně ropy rovněž pomohla čísla API, která poukázala na pokles amerických zásob o 4,3 miliónu barelů, když trh naopak čekal růst. Pokles zásob je však způsoben nižšími dovozy ropy. Dnes budou v 16:30 publikována data o zásobách ropy společností EIA. Analýzu ropy naleznete zde.

Pozitivní náladu přinesl na trh rizikových aktiv rovněž výsledek čínského indexu nákupních manažerů PMI ze sektoru služeb, který v březnu posílil na 52,2 bodu z únorových hodnot  51,2 bodu. Index se tak vzdálil od úrovně 50 bodů, která pomyslně odděluje expanzi od recese v odvětví. Nicméně zaměstnanost v odvětví poprvé po 2,5 letech klesla.

Dnes trhy čekají na zápis z březnového zasedání americké centrální banky (Fed) v 20:00 a hlavně zítra večer bude mluvit Janet Yellenová v panelové diskuzi se svými předchůdci Benem Bernankem a Alanem Greenspanem o měnové politice největší ekonomiky světa.

Pokud vás zajímá, jaký vztah mají investoři k riziku, pak je dobré sledovat měnový pár AUD/JPY, který reflektuje apetit po riziku. Pokud jsou investoři ochotni riziko nakupovat, pak AUD/JPY posiluje, naopak v případě větší averze k riziku AUD/JPY oslabuje.

Dlouhodobější pohled na měsíční graf AUD/JPY ukazuje, že měnový pár poslušně klesá pod modrou trendovou linií a podle všeho se chystá na další souboj s černou rostoucí trendovou linií. Zde rovněž leží Fibonacciho hodnota 50. 

Autor: Michala Moravcová


Nejnovější analýzy