Market Color, anebo se děje na trhu, analýza japosnkého indexu indexu Nikkei

Evropské burzy ve čtvrtek po otevření oscilují kolem nuly, když mnoho investorů neví, co čekat od měnového zasedání Evropské centrální banky (ECB) a následné tiskové konference Maria Draghiho. Rozhodnutí ECB o úrokových sazbách bude oznámeno v 13:45, tisková konference prezidenta ECB Maria Draghiho začne v 14:30. V době tiskové konference bude probíhat Live chat s analytikem Bossa.

Ropa roste nejvýše za posledních 5 měsíců, na což včera navázaly americké akciové indexy, které zavřely nejvýše od července 2015 rovněž podpořeny lepšími daty z amerického trhu bydlení o prodeji existujících domů. Další monetární stimuly ze strany ECB by byly pro akciové trhy další podporou k růstu. Klíčové pro ně bude, aby Mario Draghi zdůraznil potřebu uvolněné měnové politiky. Když se daří ropě, tak se daří nejen americkým akciím, ale i kanadskému dolaru. Ten se proti USD obchoduje nejvýše od července 2015 na hodnotě 1,26720.

Poté co ECB na svém březnovém zasedání snížila úrokové sazby hlouběji do mínusu a zvýšila objem programu kvantitativního uvolňování (QE), se od ní nečekají na dnešním zasedání žádné změny v měnové politice. Jakýkoliv náznak spokojenosti Maria Draghiho s aktuálním stavem měnové politiky a zmínka, že současná monetární politika reflektuje ekonomický stav eurozóny a tudíž hospodářství nepotřebuje více podpořit, může posunout EUR/USD k úrovni 1,15. Předchozí tisková konference skončila fiaskem, když Draghi uvedl, že pravděpodobně nebude potřeba snižovat úrokové sazby hlouběji do mínusu. Od té doby 5letá inflační očekávání mírně klesla, proto trh čeká, zda Mario vidí situaci stejně jako v březnu, nebo bude mluvit ve více holubičím duchu. Nejvíce sledovaná slova budou směrem k úrokovým sazbám. Příští týden zasedá Fed. Analýzu EUR/USD naleznete zde.

Australský dolar se včera obchodoval u 11měsíčních maxim (0,7830) díky vyšší ceně ropy a železné rudy. Ta posílila na 10měsíční maxima. Tento týden si už připisuje 2 procenta zisku. Nejbližší rezistence jsou 0,7850 a následně až maxima z loňského května 0,8164 proti USD. Nicméně novozélandskému dolaru se včera dařilo méně. Nebyl schopen překonat rezistenci 0,7075 a zamířil dolů se ztrátou 1 procenta proti USD. 

Japonský akciový index Nikkei 225 vytvořil na denním grafu formaci připomínající obrácenou hlavu ramena. Potvrzení této formace by znamenalo, že index má před sebou poměrně vysokou cestu k růstu. Rovněž dnes proráží předchozí maxima 17170. „Nickline“ úroveň je vyznačená fialově.

Autor: Michala Moravcová


Nejnovější analýzy