Market Color, aneb co se děje na trhu s analýzou ZLATA

Měnový index amerického dolaru včera ztratil sílu a po dosažení měsíčního maxima si dal pauzu. Proti japonskému jenu oslabil o 0,7 procenta na hodnotu 109,95. Posílení japonského jenu přichází v den, kdy se očekává, že premiér Shinzo Abe oficiálně ohlásí odklad zvýšení daně DPH o dva a půl roku. DPH měla vzrůst od dubna 2017, nicméně trhy již delší dobu sází na to, že Abe tento nepopulární krok, který by snížil domácí spotřebu, odloží. Investoři se nyní hlavně soustředí na to, zda Liberální demokratická strana (LDP) oficiálně představí další fiskální stimuly, aby mohli vyhodnotit jejich dopad na tamní akciový trh a obecně rizikový sentiment. Aktuální očekávání trhu kalkulují s fiskálními stimuly v objemu 5-10 bilionů jenů. Když se japonská vláda nedostane na toto čísla, bude to pro trh zklamáním.

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v květnu nečekaně klesla na šestiměsíční minimum. Index průzkumu průmyslové skupiny Conference Board spadl na 92,6 bodu ze vzestupně revidovaných 94,7 bodu za duben. Dosáhl tak stejné úrovně jako loni v listopadu. Analytici očekávali zvýšení ukazatele na 96 bodů z původně uváděných 94,2 bodu za předchozí měsíc. Na druhé straně spotřebitelské výdaje v dubnu nečekaně meziměsíčně vzrostly o 1 procento, což je nejvyšší zvýšení od září 2009. Ekonomové čekali, že výdaje spotřebitelů v dubnu meziměsíčně posílí jenom o 0,7 procenta.

Australský dolar v noci posílil, když tamní ekonomika v prvním čtvrtletí posílila více, než trh čekal. Za první tři měsíce letošního roku vzrostla v mezikvartálním srovnání o 1,1 procenta, což je téměř dvojnásobek toho, co čekal trh (0,6 procenta). V meziročním srovnání posílila ekonomika protinožců v prvním čtvrtletí o 3,1 procenta, což je daleko nad výsledky USA, kde HDP stouplo jenom o 0,8 procenta a eurozóny s 0,3 procentním růstem.

Navíc směrem nahoru byla revidována i čísla za poslední čtvrtletí loňského roku. Australská ekonomika je už 25 let mimo recesi. Investoři po dobrých makroekonomických výsledcích snížili svá očekávání ohledně dalšího snižování úrokových sazeb v Austrálii. Pravděpodobnost, že RBA sníží úrokovou sazbu z 1,75 na 1,50 procenta nejpozději v srpnu, klesla po ranních datech z 60 na 50 procent. Sázky na snížení sazeb na zasedání banky, které se koná už příští týden, jsou nízké.

AUD/USD po datech stoupl z 0,7145 na 0,7300. Nicméně pesimisté tvrdí, že australský trh práce je zranitelný a horší podmínky na trhu práce budou mít negativní vliv na domácí spotřebu, což se ve výsledku negativně projeví na ekonomickém růstu a RBA bude nucena přistoupit k dalšímu snížení úrokových sazeb. Problémem stále zůstává inflace, která i navzdory solidnímu ekonomickému růstu nenaplňuje cíl centrální banky.

Čínský juan klesl k 5letým minimům, nejníže od roku 2011, když dnes čínská centrální banka PBOC stanovila střed kurzu USD/CNY na hodnotu 6,5889, tedy o 0,15 procenta níže než v úterý. Ke slabšímu juanu přispěly nejen horší výsledky indexu PMI, ale i kontinuálně sílící americký dolar, u něhož se zvyšuje pravděpodobnost, že by americká centrální banka mohla v létě opět zvýšit úrokové sazby. Aktivita čínského výrobního sektoru podle indexu PMI Caixin klesla třetí měsíc v řadě na 49,2 bodu. Hodnoty pod 50 bodů signalizují recesi v odvětví. Nicméně státní oficiální index PMI z odvětví výroby se udržel nad klíčovou hodnotou 50 bodů (50,1 bodu). Oficiální index PMI ze sektoru služeb v květnu také klesl z 53,5 na 53,1 bodu. Tento index kontinuálně klesá od dubna 2012, kdy dosáhl úrovně 58 bodů. Horší čínská data PMI rovněž oslabila cenu ropy. Zítra zasedají země OPEC.

Dnes odpoledne budou zveřejněna data PMI ze sektoru výroby USA (PMI ISM) a proběhne aukce mléka na Novém Zélandu. Večer zveřejní Fed Béžovou knihu. Ráno budou z Austrálie publikovány maloobchodní prodeje z Austrálie.

Posilování australského dolaru po datech HDP se kladně projevuje na ceně zlata. Zlato na 30 minutovém grafu posiluje v rostoucím kanálu. Silná podpora je na úrovni 1217 USD. 

Autor: Michala Moravcová


Nejnovější analýzy