Market Color, aneb co se děje na trhu s analýzou ROPY

Americký akciový index S&P 500 zavřel v pondělí na letošním maximu poté, co prezidentka americké centrální banky (Fed) Janet Yellenová přednesla ve svém včerejším projevu příznivé komentáře o americké ekonomice, nicméně nenaznačila, kdy by mohlo přijít očekávané zvýšení úrokových sazeb. Včerejší vystoupení Janet Yellenové bylo poslední událostí před očekávaným červnovým zasedáním Fedu.

Ačkoliv šéfka Fedu nevyloučila pokračování centrální banky v růstu sazeb, její slova nijak nezvýšila pravděpodobnostní sázky investorů na tuto akci. V červnu se očekává utažení měnových podmínek jenom s 3,8 procentní pravděpodobností a sázky na červenec klesly pod 30 procent. Trh radikálně snížil očekávání příštího utažení sazeb Fedu poté, co páteční údaje ukázaly, že zaměstnavatelé v květnu přidali jen 38 000 nových pracovních míst, nejméně za pět let, proti očekávaným 164 000.

Yellenová označila páteční zprávu o počtu nově vytvořených pracovních míst mimo zemědělský sektor (NFP) za neuspokojivou, ale uvedla, že vidí dobré důvody pro očekávání, že pozitivní síly podporující růst zaměstnanosti a vyšší inflace budou nadále převažovat nad negativními. Podle Janet Yellenové aktuálně rostoucí tempo práceschopné populace vyžaduje, aby v ekonomice každý měsíc přibylo okolo 100 000 nových pracovních míst. Yellenová včera upozornila i na Brexit, který bude hrát významnou roli v rozhodování o nastavení měnové politiky USA.

Akciové trhy profitují z toho, že se opět postupně odkládají očekávání na zvýšení úrokových sazeb v USA. Index Dow Jones stoupl o 0,6 procenta na 17 920,33 bodu a index S&P 500 posílil o 0,5 procenta na 2 109,41 bodu, nejvyšší cenová úroveň za sedm měsíců. Technologický Nasdaq přidal 0,5 procenta na 4 968,71 bodu. Akciové trhy profitují i z oslabení dolaru po pátečních údajích ze Spojených států a vyšších cen ropy. Evropské burzy dnes následují dění v USA a německý akciový index DAX posiluje přes 1 procento.

Cena ropy Brent vystoupala na sedmiměsíční maximum 50,83 dolaru za barel, s tím jak překvapivě chabé údaje z amerického trhu práce v pátek srazily hodnotu dolaru, což podpořilo komoditní sektor, neboť slabá americká měna zlevňuje komodity denominované v dolaru spotřebitelům platícím jinými měnami.

Australský dolar v noci posílil proti americkému dolaru na 0,7443, nejvýše od 6. května, když australská centrální banka (RBA) ponechala základní úrokovou sazbu na úrovni 1,75 procenta. RBA na svém červnovém zasedání také nenaznačila potřebu snižování úrokových sazeb v nejbližší době, což bylo pro AUD dalším pozitivním impulzem. Zítra večer zasedá centrální banka na Novém Zélandu (RBNZ).

Dnes je makrokalendář bez zásadních makroekonomických událostí.

Americká ropa WTI bojuje s rezistencí a kulatým číslem 50 USD za barel. Tato maxima testuje za poslední 3 týdny již po třetí v řadě. Na 4hodinovém grafu se vytváří formace rostoucího trojúhelníku. Na oscilátoru MACD lze vidět medvědí divergenci, která však ještě není dokončena. V případě, že se potvrdí divergence, pak pravděpodobně rezistence 50 USD opět zafunguje a ropa nebude mít dostatek sil ji pokořit. 

Michala Moravcová


Nejnovější analýzy