Market Color, aneb co se děje na trhu s analýzou NASDAQ

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) bude dnes na svém vídeňském zasedání pravděpodobně opět mluvit o limitech pro těžbu ropy. O podobnou dohodu země usilovaly již v prosinci, nicméně neúspěšně. Do prosince 2015 si země OPEC držely limit těžby 30 milionů barelů ropy denně, uplatňovaný od konce roku 2011. Nyní OPEC těží zhruba 32,5 milionů barelů ropy denně. Jakýkoli limit pod touto úrovní by znamenal efektivní omezení produkce. Pokud by se dnes dohoda podařila dojednat, jednalo by se o významný kompromis mezi členskými státy po krachu jednání o omezení těžby v prosinci 2015. Pravděpodobnost dosažení kompromisu je však nízká.

Aktivita ve zpracovatelském sektoru Spojených států v květnu oproti očekávání mírně zrychlila a ukazatel zaplacených cen vzrostl na pětileté maximum (63,5 bodu z dubnových 59 bodů), což je pozitivním indikátorem pro budoucí růst inflace, ukázal ve středu index nákupních manažerů (PMI) zveřejňován Institutem pro řízení zásob (ISM). Index v květnu stoupl na 51,3 bodu z dubnových 50,8 bodu, ekonomové čekali jenom 50,4 bodu. Nad hranicí 50 bodů, která indikuje expanzi amerických továren, se vrátil index v březnu po šesti měsících poklesu v řadě. Dílčí indexy zaměstnanosti a nových objednávek zůstaly ve srovnání s dubnem bez výraznější číselné změny.

Americký dolar pokračuje ve výprodeji, s tím jak klesly sázky na červnové zvýšení úrokových sazeb. Po oslabení cen ropy a neuspokojivých údajích o americké (spotřebitelská důvěra) i čínské ekonomice (index PMI) nyní makléři započítávají jen 22,5 procentní šanci červnového kroku zvýšení úrokových sazeb proti pondělní pravděpodobnosti 32 procent.

USD klesl proti JPY na 2týdenní minima na hodnotu 109,07. Chvilkově se USD/JPY dotkl až hodnoty 108,825, což je 2,4 procenta pod pondělními maximy (111,455). Japonský jen posiluje jako bezpečná měna i díky oživení nejistoty ohledně výsledku britského referenda ohledně Brexitu. Japonský akciový index Nikkei kvůli silnějšímu jenu propadl ve čtvrteční obchodní seanci o 2 procenta.

Americké burzy ve středu nepatrně posílily s tím, jak investoři zpracovávali data o globálním zpracovatelském průmyslu, prodeji aut ve Spojených státech a inflaci (index PCE). Index Dow Jones stagnoval na 17 789,67 bodu, širší index S&P 500 přidal 0,1 procenta na 2 099,33 bodu, stejně jako technologický Nasdaq, který stoupl na 4 952,25 bodu.

Dnes zasedá Evropská centrální banka. V 13:45 ohlásí výši úrokových sazeb a v 14:30 je na programu tisková konference. Od banky se nečekají žádné změny v monetární politice. ECB, jak sama uvedla, využije nejbližší měsíce k pozorování ekonomického růstu a inflace po zavedení nových monetárních opatření. Banka představí novou ekonomickou projekci a očekávaný vývoj inflace, což bude  dnes zajímat investory nejvíce. Naštěstí inflační očekávání se v květnu zvýšila díky vyšší ceně ropy.

Graf: 5letá inflační očekávání v eurozóně

Zdroj: Reuters

  • Dnes odpoledne budou zveřejněna data z amerického trhu práce ADP v 14:15, promluví Mark Carney z britské centrální banky, zveřejněny budou zásoby ropy a v noci Čína publikuje index PMI (Caixin) ze sektoru služeb.

Americký akciový index NASDAQ se opatrně přibližuje k rezistenci 4550 bodů. Předchozí 3 obchodní seance se index pohyboval v minimálním cenovém rozpětí a otevřel a uzavřel v rozsahu několika bodů. Index podle všeho zvažuje, zda pokračovat v cestě nahoru. Konsolidace a úzké cenové rozpětí naznačují, že nebude lehké zdolat rezistenci 4 550 bodů  a indexu dochází růstové momentum. 


Nejnovější analýzy