Market Color, aneb co se děje na trhu s analýzou EUR/GBP

Euro se propadlo na 3letá minima proti japonskému jenu, když Evropská centrální banka (ECB) včera naznačila, že by mohla přijmout další opatření v případě utažení měnových podmínek v souvislosti s Brexitem nebo zpomalením čínské ekonomiky. ECB upravila výhled pro inflaci a ekonomický růst na roky 2016, 2017 a 2018.

Klíčovým údajem tohoto týdne jsou data z amerického trhu práce (NFP) zveřejněna budou v 14:30. Očekávání trhu jsou nízká na úrovni 160 000, proto existuje větší pravděpodobnost, že by mohla čísla pozitivně překvapit. Míra nezaměstnanosti by měla podle očekávání klesnout z 5,0 na 4,9 procenta. Důležitý bude i ukazatel růstu mezd. Následně v pondělí promluví šéfka Fedu Janet Yellenová. V 14:30 proběhne na stránkách bossainfo chat s analytikem. Analýzu EUR/USD naleznete zde.

Sterling pokračuje v cestě k nejhoršímu týdennímu výkonu od konce března poté, co pondělní průzkum veřejného mínění opět oživil hrozbu Brexitu. Bookmakeři zvýšili tento týden pravděpodobnost Brexitu na 28 procent ze 17 procent z předchozího týdne. Britská libra bohužel dnes nedokáže vytěžit ani z lepších výsledků indexu nákupních manažerů PMI ze sektoru služeb. Podnikatelská nálada ve službách v květnu dosáhla 53,5 bodu, což je o 1 bod více než byla očekávání a o 0,9 bodu více, než byl dubnový výsledek. Nicméně index se stále nachází poblíž 3letých minim. Tento týden po oživení hrozby Brexitu stoupla 1měsíční implikovaná volatilita na libře na 21 procent, nejvýše od finanční krize na začátku roku 2009. Implikovaná volatilita nám říká, že v období referenda můžeme čekat silné swingové pohyby až v rozsahu 21 procent.

Země vyvážející ropu OPEC se včera opět nedohodly na omezení produkce ropy. Producenti jsou po atakování ceny 50 dolarů klidní a podle všeho nevidí potřebu snižovat denní objem těžby a domluvit se na kvótách. Ropa WTI se po zasedání OPEC drží pod úrovní 50 USD za barel.

Wall Street ve čtvrtek uzavřel mírně výše. Směrem nahoru mu pomohl dobrý výsledek indexu ADP, který bývá sledován jako předzvěst širší zprávy o tvorbě nových pracovních míst mimo zemědělský sektor a míře nezaměstnanosti, která vyjde dnes v 14:30.  Index Dow Jones posílil o 0,3 procenta na 17 838,56 bodu, širší index S&P 500 stoupl o 0,3 procenta na 2 105,26 bodu a technologický Nasdaq přidal 0,4 procenta na 4971,36 bodu.

EUR/GBP díky slabému výkonu libry v tomto týdnu posílil k horní hraně klesajícího kanálu, u níž by mohl zastavit svůj růst, čemuž napovídá i medvědí divergence s oscilátorem MACD. 


Nejnovější analýzy