Market Color, aneb co se děje na trhu s analýzou EUR/CHF

Německý složený index nákupních manažerů (PMI), založený na průzkumu ve firmách pokrývajících dvě třetiny německé ekonomiky a považovaný za dobrý indikátor ekonomického růstu, se podle předběžných údajů společnosti Markit v květnu zvýšil na 54,7 bodu z dubnových 53,6 bodu. Jedná se o nejlepší výsledek od prosince. Index naznačil, že největší evropská ekonomika pokračuje v překvapivě silném startu do druhého čtvrtletí. Výsledek složeného indexu PMI stojí 37 měsíců v řadě bezpečně nad hranicí 50 bodů oddělujících růst ekonomiky od poklesu.

Nicméně složený index nákupních manažerů (PMI) z celé eurozóny v květnu stagnoval, když se snížil na 52,9 bodu z dubnových 53,0 bodu. Trh čekal mírný nárůst indexu na 53,2 bodu. Ukazatel tak přinesl další signál, že silné zrychlení hospodářství v prvním čtvrtletí bylo pouze dočasné. Evropský složený index PMI podle společnosti Markit včera naznačil, že HDP eurozóny by mohlo v druhém čtvrtletí posílit o 0,3 procenta mezikvartálně a o 1,2 procenta meziročně.

Graf: Složený index PMI z eurozóny a potenciální růst HDP v eurozóně

Zdroj: Markit

Řecká burza šla v pondělí proti negativními evropskému akciovému sentimentu. Aténský akciový index ATG vzrostl o 1,5 procenta poté, co Atény schválily sérii reforem, které by měly vydláždit cestu k dohodě o záchranných půjčkách a k jednání o zmírnění dluhu. Řečtí zákonodárci v neděli schválili zvýšení daní a nový privatizační fond výměnou za poskytnutí záchranných půjček a úlevy z dluhu. Tento krok tak v pondělí vedl k poklesu výnosů řeckých státních dluhopisů na šestiměsíční minimum.

Dnes se budou Atény probírat v Bruselu. Ministři financí eurozóny se zástupci MMF se budou bavit o tom, za jakých podmínek se MMF zapojí do třetího záchranného programu pro Řecko. Před hlasováním o Brexitu již nebude na dohodu moc času a jednání se tak rozjedou znovu pravděpodobně až na konci června.

Americké burzy včera mírně klesly s tím, jak nárůst akcií Apple nedokázal vyvážit obavy trhu, že Federální rezervní systém již brzy přistoupí ke zvýšení sazeb. Fed minulý týden zaskočil investory a finanční trhy, když si v zápisu z posledního měnového zasedání otevřel dveře k červnovému zvýšení sazeb. V pondělí prezident sanfranciského Fedu John Williams a šéf federální rezervní banky v St. Louis James Bullard vyslali jasné signály pro utažení měnové politiky a podpořili tak spekulace o brzkém růstu sazeb. Rovněž Eric Rosengren (hlasující člen v tomto roce) z bostonského Fedu v rozhovoru pro Financial Times v neděli otevřeně řekl, že se schyluje k dalšímu růstu sazeb. Index Dow Jones zavřel níž o 0,05 procenta na 17 492,93 bodu, širší index S&P 500 oslabil o 0,2 procenta na 2 048,04 bodu a technologický Nasdaq klesl o 0,1 procenta na 4765,78 bodu.

Euru se proti švýcarskému franku (EUR/CHF) daří mnohem lépe než proti americkému dolaru.  Euro poráží bezpečný přístav v rostoucím trendovém kanálu (podle všeho i díky přítomnosti švýcarské centrální banky na měnovém trhu). Pokud se bude  nadále držet EUR/CHF v rostoucím kanálu, je sentiment jednoznačně pozitivní a lze spekulovat na test předchozích maxim ze začátku letošního února. Vstup je ideální hledat, když se cena přiblíží k dolní hraně kanálu, čímž zmenšíme riziko ztrát.

Autor: Michala Moravcová


Nejnovější analýzy