Market Color, aneb co se děje na trhu s analýzou amerického dolaru

Dolar se v pátek dopoledne drží poblíž svých 2měsíčních maxim proti koši měn a podle všeho zakončí třetí týden v řadě růstem. Americký dolar si zatím proti koši měn připisuje tento týden 0,8 procenta zisku a za poslední 3 týdny vzrostl o 2,4 procenta.

Zápis z dubnového měnového zasedání americké centrální banky ve středu večer zaskočil trhy, když ukázal, že většina členů bankovní rady považuje červnové zvýšení úrokových sazeb vzhledem k trvalému zlepšování ekonomické situace za přiměřené. Tento záměr centrální banky včera potvrdil i šéf newyorského Fedu William Dudley, když pravil, že americká ekonomika by měla být dostatečně silná na to, aby zvládla další zvýšení úrokových sazeb v červnu nebo červenci.

Červencový termín zvýšení sazeb v USA je z pohledu investorů i trhu úrokových futures více pravděpodobný, a to kvůli britskému červnovému referendu o Brexitu. Červnové zasedání Fedu je na programu týden před plánovaným referendem (23. 6. 2016). Kdyby Fed zvedl sazby v červnu a Britové by zvolili Brexit, nebyla by pro USA cesta zpět. Potenciální Brexit přináší na finanční trhy nejistotu, která bude v červnu spojena s nižší likviditou a vyšší volatilitou. I proto britská centrální banka slibuje dodat na finanční trh extra likviditu. Právě zvýšení sazeb v USA by podmínky na finančním trhu týden před Brexitem utáhlo a mohlo zhoršit likviditu a stabilitu finančního trhu.

Rétorika členů Fedu se vyvíjí jedním směrem a postupně připravuje trh na další utažení měnové politiky. Nejde o shodu náhod, že stále častěji slyšíme od představitelů Fedu, že úrokové sazby v USA mohou vzrůst. Letos jsou totiž ve veřejných projevech mnohem aktivnější jestřábi před holubicemi.

Graf: Četnost projevů členů bankovní rady FOMC v letošním roce. Nejaktivnější je Bullard a Williams.

Proti silnému americkému dolaru prohrává souboj kanadský dolar. CAD proti USD sestoupil z 10měsíčního maxima 1,2461 (3. května 2016) a oslabil o 5 procent díky rostoucím sázkám na brzké zvýšení úrokových sazeb v USA. Neschopnost CAD dále posilovat potrhuje i fakt, že kanadský dolar prudce klesá proti USD i navzdory tomu, že ceně ropy se daří dosahovat nových maxim. Dnes nás z Kanady čekají data inflace (CPI) a maloobchodní prodeje v 14:30.

Americký akciový index S&P 500 ve čtvrtek klesl na nejnižší úroveň od března s tím, jak Wall Street začal mít obavy, že Federální rezervní systém (Fed) zvýší úrokové sazby již v červnu. Index Dow Jones zavřel se ztrátou 0,5 procenta na 17 435,2 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,4 procenta na 2 040,02 bodu a technologický Nasdaq spadl o 0,6 procenta na 4 712,53 bodu.

Index amerického dolaru by si zasloužil po předchozím silném růstu odpočinout a mírně zkorigovat, což naznačuje i tvar včerejší denní svíčky na měnovém indexu dolaru. Očekáváme korekci a test dolní hrany rostoucího kanálu a hodnoty 95 bodů. 

Autor: Investplanet

Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.


Nejnovější analýzy