Market Color aneb co se děje na trhu s analýzou amerického dolaru

Wall Street ukončil volatilní čtvrteční seanci stagnací. Akciové tituly se vyděsily možného zvýšení úrokových sazeb v nadcházejícím období. Sázky na růst sazeb už na nejbližším červnovém zasedání Fedu vyskočily z 15 na 33,8 procenta. Pravděpodobnost červencového zvýšení sazeb po britském referendu o Brexitu překonala 50 procent.

Zpráva ze zasedání americké centrální banky podpořila růst bankovních titulů. Index amerických bankovních titulů včera přidal 1,9 procenta, největší denní zisky za poslední měsíc. Představitelé Fedu uvedli, že bude přiměřené zvýšit v červnu úrokové sazby, pokud ekonomická data naznačí silnější růst ve druhém čtvrtletí spolu s vyšší inflací a zaměstnaností.

Index Dow Jones zavřel včera nakonec se ztrátou pouhých 0,02 procenta na hodnotě 17 526,62 bodu, index S&P 500 přidal o 0,02 procenta na 2 047,63 bodu a technologický Nasdaq stoupl o 0,5 procenta na 4 739,12 bodu.

Evropské burzy dnes také oslabují po vzoru asijských a amerických trhů pod vlivem obav z dalšího zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech v nadcházejícím období. Ceny komodit rovněž reagují na posilující dolar poklesem.

Na zápis FOMC a rostoucí pravděpodobnost zvyšování sazeb ve Spojených státech reaguje kromě dolaru, akcií, komodit i trh státních dluhopisů. Graf níže ukazuje na rostoucí trend výnosů 2letých amerických státních dluhopisů. 

Zdroj: Reuters

Měnový index amerického dolaru dosáhl avizované úrovně Fibonacciho hodnoty 38,20 v rostoucím kanálu díky včerejšímu zápisu z dubnového zasedání Fedu. Očekáváme, že se dolar s touto úrovní bude chvíli prát a je možná korekce v rámci kanálu směrem k jeho dolní hraně. Když se nakonec podaří dolaru překonat rezistenci 95,20 bodu, bude to pro dolar velmi pozitivní signál, protože se vytvoří nový vyšší vrchol, což je první krok ke startu silnějšího růstového trendu. 

Australský dolar se v noci propadl ke 2 a půl měsíčním minimům po datech z trhu práce. AUD klesl proti USD na hodnotu 0,7209 z předchozí úrovně 0,7232. Definitivní prolomení úrovně 0,7212 otevře AUD cestu níže k 0,7063. V Austrálii bylo v dubnu vytvořeno 10 800 nových pracovních míst o 1 700 méně, než předpokládal trh. Míra nezaměstnanosti klesla na 5,7 procenta nejníže za 2 roky. Data z trhu práce investory nepřesvědčila o tom, že trh práce je natolik silný, aby odradil tamní centrální banku (RBA) od dalšího snížení úrokových sazeb.

  • Dnes odpoledne čekáme na index výrobní aktivity oblasti Philadelphie a týdenní počet žádostí o podporu nezaměstnanosti v USA. Mluvit budou i představitelé Fedu, a to pan Fisher a Dudley. 

Autor Michala Moravcová


Nejnovější analýzy

14.08.2018

17:02

Výprodej na turecké liře s sebou táhl indickou rupii i ostatní měny, což zvýšilo riziko nouzového přistání z rizikovějších rozvíjeních se ekonomik. Páteční výprodej byl tak razantní, že během páteční seance některé z měn (včetně turecké liry) dokázaly zkorigovat část ze svých ztrát.

Chci číst

14.08.2018

14:03

Dopolední markodata byly v podstatě ty nedůležitější, kterých jsme se mohli během dnešní seance dočkat. Zveřejněny byly data z britského trhu práce, následovány odhadem hospodářského růstu v Eurozóně za 2. čtvrtletí, včetně růstu HDP v Německu a v ČR.

Chci číst

14.08.2018

10:25

Smíšená seance na devizových trzích, kde si bral oddechový čas americký dolar, nabídla několik překvapivých proti trendových pohybů. Pod tlakem byly drahé kovy, ale také trh s ropou, která se však dokázala ze ztrát vzpamatovat.

Chci číst