Market Color, aneb co se děje na trhu, analýza indexu S&P 500

Americký dolar včera posílil na 3týdenní maxima proti euru a koši měn, když lepší data inflace a průmyslové produkce zvýšily sázky investorů na dřívější růst úrokových sazeb ve Spojených státech.  Sázky na prosincové zvýšení sazeb vyskočily ze 70 na 80 procent, sázky, že Fed zvýší sazby už v září, stouply na 50 procent a sázky na červnové zasedání bankovní rady se zvýšily z 5 na 12 procent. Na růst pravděpodobnosti, že Fed letos zvedne úrokové sazby a možná i dříve než na konci roku, reagovaly kromě dolaru i výnosy z amerických státních dluhopisů. Výnosy z 2letých bondů dosáhly 3týdenního maxima na hodnotě 0,847 procenta.

Polínko do ohně včera přidali i jednotliví členové bankovní rady FOMC. Dennis Lockhart z atlantského Fedu považován za centristu řekl, že stále předpokládá, že Fed letos zvýší úrokové sazby ještě dvakrát nebo dokonce i třikrát. Tato slova potvrdil i John Williams ze San Franciska. Další z představitelů Fedu v úterý pravil, že bude prosazovat zvýšení sazeb už na červnovém nebo červencovém zasedání.

Americký dolar včera posílil pod hodnotu 1,13 proti euru (z pohledu eurodolaru) a proti japonskému jenu se vyšplhal na cenu 109,52. Sázky na to, že japonská centrální banka (BoJ) přistoupí k dalším opatřením a ještě více uvolní měnovou politiku, zůstávají ve hře i po lepších výsledcích HDP, který v prvním čtvrtletí stoupl více, než trh čekal. V mezikvartálním srovnání posílila japonská ekonomika o 0,4 procenta po 0,3 procentním poklesu v posledním čtvrtletí roku 2015 a v prvních třech měšícich roku 2016 meziročně vzrostla až o 1,7 procenta. Podle průzkumu agentury Reuters 80 procent dotázaných analytiků očekává, že BoJ přistoupí k dalším krokům v oblasti uvolňování měnové politiky.

Sterlingu se včera nedařilo posílit proti silnému americkému dolaru zejména po horších výsledcích inflace. Nicméně proti euru si libra dokázala udržet převahu, vzrostla na 2 a půl týdenní maxima na hodnotu 0,7794 a využila výsledků průzkumů mezi Brity, které ukázaly, že odpůrci Brexitu měli v průzkumu veřejného mínění navrch nad zastánci odtržení Británie od Evropské unie.

Z lepší ekonomické výkonnosti Spojených států a vyšší pravděpodobnosti zvýšení úrokových sazby Fedem se netěší tamní akciový trh. Akcie na Wall Street v úterý podlehly výprodejům. Index Dow Jones v úterý uzavřel poklesem o 1,0 procenta na 17 529,98 bodu, širší S&P 500 oslabil o 0,9 procenta na 2 047,21 bodu a technologický Nasdaq spadl o 1,3 procenta na 4 712,73 bodu. Evropské burzy dnes rovněž zahájily poklesem ve stopách ztrát akciových trhů na Wall Street i v Asii, vyvolaných oprášenými vyhlídkami, že americká centrální banka (Fed) do konce roku nejméně jednou zvýší úrokové sazby.

Investoři v současné době pozorně sledují přicházející ekonomické údaje, aby vyhodnotili, kdy Fed opět zvedne úrokové sazby. Nicméně stále platí, že zatímco někteří představitelé centrální banky hovoří i o dvou letošních zvýšeních, makléři započítávají pouze jeden takový krok do konce roku.

Americký akciový index S&P 500 se úspěšné drží nad důležitou hodnotou podpory 2040 – 2025 bodů shodnou s Fibonacciho úrovní návratnosti 23,60. Tuto podpůrní zónu lze považovat i za neckline formace hlava – ramena. Z tohoto důvodu je pro index klíčová. Uzavření na denním grafu pod ní, otevře indexy prostor pro silnější výprodej. 

Michala Moravcová


Nejnovější analýzy